Doprava PPL - výdejní místa 39 Kč
Hlavní stránka  >  Láva

Láva

Láva

Láva je roztavená hmota z hornin, která se dostává na povrch v důsledku sopečných erupcí. Po mnoho staletí za sebou byl lávový kámen ztotožňován se srdcem naší planety. Tato jedinečná látka kombinuje všechny přírodní výhody, magii a sílu Země a dává vzniknout životu samotnému.

Historie a původ
Láva je kámen, který je jedinečný ve všem, historie tohoto plemene sahá hlouběji než u jiných nugetů. Jako dech naší planety existuje láva tak dlouho, dokud Země po tisíce let chrlí ze svých hlubin magma.

Ne nadarmo naši předkové přisuzovali lávě nezměrnou moc, magickou a léčivou sílu. Jakmile byla sopka považována za spojovací bod čtyř prvků - Země, Oheň, Vzduch a Voda. Magma, pocházející z nitra planety pod vlivem prvních dvou prvků, se stala lávou a unikla silným výdechem ze vzdálených hlubin. S pomocí síly vzduchu se magma ochladilo, proudilo do oceánu a absorbovalo síly posledního z prvků. Dnes se láva rodí stejným způsobem jako před miliony let a přináší s sebou mimořádné příležitosti.

Před dosažením povrchu Země je láva považována za magma. Teplota magmatu před erupcí dosahuje 2500 ° C a poté postupně klesá na 500 stupňů. Erupce, magma mění vlastnosti pod vlivem atmosférických plynů a mění se v lávu. Pokud se proudy horké hmoty na své cestě setkají s vodním útvarem, dojde k silné explozi.

Plynové bubliny často zanechávají dutiny na povrchu skály. Tento porézní materiál se mění v pemzu. Když se láva pomalu ochlazuje, její horní vrstva vytváří kůru, pod níž ostatní vrstvy zůstávají déle tekuté a pokračují v neviditelném vnitřním toku. Uprostřed toku se kvůli různé rychlosti a směru proudící hmoty často vytvářejí tunely. Takové prázdnoty se mohou rozprostírat v proudu až na vzdálenost 15 km.

Je známo, že láva z různých oblastí původu se liší složením. Sopečný materiál ostrovních oblouků (místa, kde se oceánské desky navzájem překrývají) má andezitové složení, zatímco láva oceánských hřbetů je převážně čedičová.

Vědci dlouho hledali odpověď na otázku, proč některé oblasti dávají lávu obou skladeb, zatímco jiné jsou pozoruhodné pouze pro čediče. Odpovědí byla teorie tektonického pohybu litosférických desek, kde se říká, že oceánská kůra je zatlačena pod ostrovní oblouky, které když se roztaví v určité hloubce, vybuchne andezitovou lávou.

Vklady
Lávový kámen vzniká a těží se všude tam, kde stoupají sopky. Charakteristickým rysem těžby tohoto kamene je, že tento proces závisí na fázi vulkanické aktivity - pokud je sopka aktivní, pak se ložiska nevyvíjejí, dokud se konečně nevytvoří masy. Pokud jde o spící sopky, láva často leží v určité hloubce a vytváří vrstvy. Stáří takového plemene často sahá do předkambrického období.

Každý ostrov se sopečným vrcholem obsahuje nadbytečné zásoby lávové horniny. Rusko jako sklad unikátních kamenů je také bohaté na čedič. Láva se těží na severu země (Kamčatka).



© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ