NEJLEVNĚJŠÍ DOPRAVA - již od 79 Kč!!
Hlavní stránka  >  Muškátový oříšek

Muškátový oříšek

Muškátový oříšek je vysušené semeno, endosperm plodu stromu muškátovníku pravého (Myristica fragrans), využívaný především jako dochucovací koření podporující chuť k jídlu a zajišťující klidné trávení. Určován je i k domácí léčbě astmatu, nespavosti, pankreatitidy, nefritidy, ke zmírnění průjmů či nadýmání.

Jedná se také o účinné spazmolytikum, tišící zejména břišní bolesti a křeče, ve středních dávkách vyvolává menstruaci, může rovněž narušit vývoj plodu. Ve vyšších dávkách se již chová jako delirogenní narkotikum, ačkoliv je jako droga zneužíván zřídka, mnohdy z pouhé zvědavosti. Velká většina lidí jej však posléze hodnotí veskrz negativně pro jeho nepříjemné účinky fyziologické i duševní. V oříšku přítomný myristicin, elemicin a safrol se v organismu metabolizuje na sloučeniny chemicky podobné amfetaminu či meskalinu, které poškozují játra a vyvolávají rakovinu. Oříšek o velikosti 2 až 4 cm je obvejčitého tvaru, světle hnědé barvy, na povrchu mírně vrásčitý. Získává se z dužnatého oplodí muškátových bobulí, které v době zralosti pukají a tím obnažují semeno pokryté chrupavčitým, masitým a jasně červeným míškem neboli osemením, po jehož odstranění zbude vlastni endospermické jádro se síťovaným povrchem a bělošedě mramorovaným obsahem, nazývané poněkud nepřesně muškátový ořech. Chuť muškátového ořechu je rozličná, ovlivněná zejména obsahem různých silic.

Mimo využití v kuchyni a lidovém léčitelství působí muškátový oříšek i psychoaktivními účinky silic myristicinu a elemicinu. Požití ve vysokých dávkách nad 25–30 g (asi sedm oříšků) vede ke ztrátě vědomí a křečím, které poté obvykle končí kómatem a úmrtím jedince. V nižších dávkách se droga projevuje jako účinné narkotikum, narušující kvalitativní úroveň vědomí (tzv. delirant), neboť působí jako anticholinergikum. Intoxikace je navíc dlouhodobá a vysilující, zbytkový diskomfort a bolesti hlavy mohou přetrvat i několik dní.

V parfémech:

  • Velmi příjemná, kořeněná, obvykle pánská vonná složka. 


© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ