Respirátory za nejnižší cenu! Již od 1,50 Kč za kus!
Hlavní stránka  >  Pigment

Pigment

Barevná látka, která určuje barvu lidské pokožky, vlasů a oční duhovky. Snad nejvýznamnějším pigmentem je melanin.

Co jsou pigmentové skvrny:

Pigmentové skvrny jsou hnědá místa vyskytující se na různých místech pokožky. Zabarvení kůže způsobují buňky nazývané melanocyty (nacházejí se v kůži, ve vlasových folikulech, v okolí mazových žláz atd.), které společně s buňkami pokožky (keratinocyty) vytvářejí určitý barevně odlišený okrsek na kůži. Vlivem slunečního záření se zvyšuje počet i aktivita melanocytů, čímž dochází ke zvýšené produkci kožního barviva melaninu. Je to složitý chemický proces, při kterém hrají roli také hormony, bílkoviny a enzymy. Existuje však mnohem více příčin vzniku pigmentových skvrn. Stává se, že pokožka reaguje na některé kosmetické přípravky či léky, které společně s UV zářením způsobují množení skvrn. Nejsou sice nebezpečné, ale z kosmetického hlediska neestetické.

Ve většině případů se naštěstí jedná pouze o kosmetický problém. Nejčastěji řešenou poruchou pigmentace jsou melaninové hyperpigmentace. Kožní pigment melanin je nejdůležitějším faktorem pro výslednou barvu kůže. Tvoří ho specifické buňky melanocyty v bazální vrstvě epidermis. Počet melanocytů je u všech lidí přibližně stejný, liší se však intenzita tvorba melaninu. Výchozí látkou pro tvorbu je aminokyselina tyrozin, která řadou metabolických pochodů přeměňována na melanin.  Podle stupně pigmentace se pak následně určuje fototyp pokožky.

Podle původu lze melaninové hyperpigmentace rozdělit na:

• Vrozené hyperpigmentace
Vrozené depigmentace se projevují jako pihy. Jsou geneticky podmíněné a vyskytují se zejména u rusovlasých nebo světlovlasých jedinců (tzv. keltský typ). Typicky se vyskytují v centrální části obličeje, na pažích, v horní třetině hrudníku nebo zad.
• Získané hyperpigmentace
Melaninové hyperpigmentace častěji postihují osoby s vyšším fototypem. Melaninové hyperpigmentace se nejčastěji vyskytují u žen středního věku, jejich výskyt ale stoupá i u mužů (muži je však obvykle nepovažují za závažný kosmetický problém). Hyperpigmentace obvykle nemá jednu vyvolávající příčinu, ale jedná se o komplexní děj. Nejčastější jsou tzv. chloasma, která jsou vyvolané kombinací UV záření a hormonálních výkyvů (těhotenství, užívání antikoncepce), používání některých kosmetických prostředků nebo užívání některých léků. Změnu pigmentace se vyskytuje až u 10-20% žen v aktivním věku užívajících antikoncepci, proto právě tato skupina žen by měla věnovat velkou pozornost prevenci.

 Pigmentových skvrn můžeme také rozdělit na  několik druhů:

• Lentigo - objevují se ve středním věku u žen i mužů, nejčastěji na rukách a obličeji a jejich barva se nemění podle množství slunečního záření, jemuž jsou vystaveny.
• Ephelides – vyskytují se na hlavně na obličeji a mění barvu podle intenzity slunečního záření.
• Chloasma (uterinum) – vznikají vlivem hormonální nerovnováhy nejčastěji v obličeji
• Melasma – větší ložiska vyskytující se hlavně na obličeji (čelo, spánky) a krku převážně u žen. Reagují na UV záření, mohou sami vymizet.

Příčiny vzniku pigmentových skvrn:

Pigmentové skvrny mohou mít příčinu jak v samotné kůži, tak i ve vnitřním organismu. K pigmentacím je náchylná, poškozená a zjizvená kožní tkáň. Mezi rizikové faktory patří zákroky na kůži, které narušují vrchní ochrannou vrstvu pokožky.
Mezi vnitřní faktory patří hormonální nerovnováha, částečná absence vitamínů, příjem určitých léků a snížená funkce jater.
Většina poruch pigmentace je způsobena UV zářením - Melasma je vyvoláváno jak UVA, tak i UVB zářením a obdobně působí i umělé zářiče v soláriích.  

Jak na pigmentové skvrny

První možností jsou krémy, určené na pigmentové skvrny. Jejich účinek spočívá v bělení a odstraňování svrchní části kůže, která obsahuje nadměrné množství pigmentu, je nutné jej aplikovat pravidelně několik týdnů.
Krémy by měly být také nedílnou součástí prevence nejen pigmentových skvrn. Je vhodné používat každodenně krém s UV filtrem. Aby měl krém dostatečný účinek.
 
Úspěšné odstranění pigmentových skvrn znamená vyloučení příčin tvorby hyperpigmentací a zlepšení stavu pokožky.
Ohledně samotné kosmetické péče o pleť s pigmentacemi je důležité ji celkově ozdravit a rehydratovat. Bez této revitalizace by pouhé zesvětlování nemělo velký úspěch. Stejně tak je velmi důležitá ochrana před slunečními paprsky.


Doplnění vitamínu E , betakarotenu a zinku je vhodnou prevencí vzniku pigmentací.
Velkou roli hraje posilňování funkce jater (zejména u starých lidí, po prodělané žloutence či mononuklóze a u žen užívajících hormonální antikoncepci). Při výskytu tzv. stařeckých skvrn může pomoci i látka DMAE.

Skvrny vyvolané působením hormonů obvykle sami odezní např. po porodu. Někdy však přetrvávají i několik měsíců. V tomto případě se doporučuje změna anebo ukončení užívání hormonálního preparátu (antikoncepce či jiné léčby).

Radikálnější možnosti léčby:

• Léky (hlavně hydrochinon, retinoid, kyseliny diové), které ovlivňují tvorbu melaninu a podporují rychlejší obnovu kůže. Jejich poměrně velkou nevýhodou je časté podráždění kůže.
• Ošetření laserem, u kterých však během hojení může dojít k opětovné hyperpigmentaci.
• Chemický peeling, který odstraňuje vrchní vrstvy pokožky a tím i melanin, ale nepůsobí na melanocyty ani neovlivňuje tvorbu melaninu. Rizikem je podráždění pokožky.
• Intenzivní pulzní světlo (IPL) je účinná metoda, pokud je pigment uložen ve vrchních vrstvách pokožky.  © 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ