Hlavní stránka  >  Propolis

Propolis

Propolis (méně často dlužsmoluňkavčelí tmel) je pryskyřičná látka příjemné aromatické vůně. Je produktem stavební činnosti včely medonosné ve včelstvu. Nabývá různých barevných odstínů od zelenožluté až k temně hnědé podle stáří a původu.

Surovinu k tvorbě propolisu sbírají včely na rostlinách produkujících pryskyřičné látky. Při zpracování mísí nasbíranou hmotu s výměšky hlavových žláz. Včely propolis využívají jako stavební a ochranný materiál. Propolisem vystýlají a vyztužují buňky plástů, zatmelují trhliny a otvory ve stěnách úlu, tmelením upravují velikost česna. Těla usmrcených vetřelců větších rozměrů, jako je myš nebo rejsek, nejsou včely schopny z úlu odstranit. Proto je pokryjí silnou vrstvou propolisu a takto zabrání jejich rozkladu. Všechny vnitřní stěny úlu resp. dutiny obývané včelami jsou potaženy souvislou tenkou vrstvou propolisu. Při vyšší teplotě se z takového nátěru uvolňují těkavé látky, které prosycují atmosféru úlu a působí antibakteriálně.

Slovo propolis (πρόπολη) je řeckého původu, skládá se ze dvou slov: προ („před“) a πόλη („město“) a znamená „předměstí“.

Za chladu je propolis tvrdý a křehký. Při úlové teplotě (25 až 35 °C) se stává měkkým a tvárným. Je těžší než voda (hustota: 1,112–1,136). Bod tání je proměnlivý v závislosti na rostlinném původu a pohybuje se v rozmezí 70 °C až 100 °C; avšak vždy vyšší než bod tání vosku. Ve vodě je špatně rozpustný, částečně v éteru a chloroformu, silně rozpustný v etylalkoholu a glycerinu.

Chemické složení
Z chemického hlediska jde co do podílu jednotlivých složek o velmi proměnlivou směs pryskyřičných látek (asi 50 %), včelího vosku (asi 30 %), balzámů a éterických olejů (do 10 %). Vitaminy skupiny B se vyskytují v množství kolem 1 ppm. Zbarvení propolisu je ovlivněno přítomností stopových prvků reagujících s flavonoidními barvivy na šedočerné nebo zelenočerné látky.

Biologická aktivita
Propolis má baktericidní či bakteriostatické účinky např. na Bacillus subtilis, salmonely, stafylokoky, bakterie způsobující žaludeční vředy, tuberkulózu, zánět plic, zubní kaz, hnilobu paznehtů a jiné. Propolis má také antiprotozonální a antinematódní účinky. Působí negativně na růst různých druhů hub a kvasinek. Uvedené účinky se připisují především přítomnosti flavonoidů a z menší části přítomným derivátům organických kyselin.

Farmakologické využití
Antimikrobiální vlastnosti jsou zužitkovány formou mastí, masážních prostředků nebo roztoků. Většímu uplatnění v oficiální farmakologii brání obtížná standardizace způsobená velkou proměnlivostí jeho složení. Jako povrchové anestetikum se uplatňuje ve stomatologii, v kožním lékařství se propolis používá proti kožním plísním, ekzémům nebo k regeneraci kožní tkáně. U citlivých osob existuje možnost alergických reakcí.

Propolis je velmi účinný i v malých dávkách a koncentracích. Proto je vhodné vždy po 3 týdnech aplikace, 1 týden přestávka. Jinak by propolis při dlouhodobé léčbě místo pomoci mohl uškodit. To platí i u alergických osob na propolis!

Propolis můžeme podávat při všech zánětlivých procesech organizmu. Pokud po 3 týdnech nenastane zlepšení, je lepší dále jej neužívat.

Afty
Drobné pupínky v dutině ústní potíráme tinkturou několikrát denně do vymizení, 1 až 2 dny.

Akné
Drobné pupínky na pleti a pokožce vysušujeme tinkturou nebo kosmetickou vodou, tinkturu je možné zředit převařenou vodou. Dobrá je kombinace s mastí. Léčba trvá 1 až 3 týdny.

Angína
Při onemocnění se podává 1 kávová lžička tinktury ve skleničce vlažné vody nebo čaje 2 až 3x denně. Zapařovací zábaly krku se mohou pokapat asi 30 kapkami tinktury nebo použít suchý zábal a namazat krk nebo obklad mastí. Dobré je též kloktání - do skleničky vlažné vody dáme 1 kávovou lžičku tinktury.

Artróza
Bolestivé onemocnění kloubů. Velmi účinné jsou masáže mastí nebo tinkturou v oblasti bolestivého místa, nebo obklady suché s použitím masti, nebo vlhké zapařovací obklady s použitím tinktury. Dobré je i vnitřní podávání tinktury 1 x denně 1 kávovou lžičku.

Astma
Vnitřní podávání tinktury 1 až 2x denně 1 kávovou lžičku doplňujeme inhalací - do hrnečku horké vody dáme 1 kávovou lžičku tinktury a výpary inhalujeme. Vhodný je též mastný obklad hrudníku propolisovou mastí.

Bradavice
Potíráme nebo kapátkem tečkujeme okolo bradavic, necháme zaschnout a zalepíme na 1 hodinu denně po 2 týdny. Nejvhodnější je rychloobvaz, ve kterém jsme vystřihli malý otvor, kterým bradavice není přikryta. Malé bradavičky stačí 1x denně ošetřit tinkturou a přelepit prostřihnutým rychloobvazem nebo náplastí, opakovat po 2 týdny.

Bradavice se mohou odstraňovat také tak, že se obloží malými kousky surového propolisu nebo smíchaného s malým množstvím medu a přelepí se na 2 až 3 týdny. Podle potřeby obnovovat. Při výskytu velkého množství bradavic je velmi náročné ošetřovat jednu po druhé. Proto se vytipuje jedna bradavice, nemusí to být právě matečná. Nejlepší je bradavice umístěná tak, aby její ošetření bylo dobře přístupné. Tato bradavice se ošetřuje kašovitou hmotou připravenou z medu a z jemného surového propolisu. Tuto kašičku ob den nanášíme okolo bradavice a přelepujeme. Během 2 až 3 týdnů všechny ostatní bradavice postupně odpadnou, přičemž ta ošetřovaná odpadne jako poslední. Tímto způsobem se odstraní i bradavice, které doposud odolávali všemu ostatnímu.

Cukrovka
Podává se 1x denně 1 kávová lžička tinktury samotné nebo ve skleničce vody nebo čaje. Při tomto onemocnění je vhodné po 2 až 3 týdnech užívání na 1 až 2 týdny vynechat. Hladina cukru v krvi postupně klesá.

Dutina ústní
Afty, zanícené dásně, bolavé zuby, bolesti v krku, spálený jazyk a jiné defekty, potíráme nebo pokapáváme tinkturou nebo výplach tinkturou ředěnou převařenou vodou. Používání mastí bývá méně vhodné, pouze některé opary se lépe vyhojí po použití mastí.

Dvanácterník
Při zánětech nebo vředech, i starých, používáme 2x až 3x denně 1 kávovou lžičku do skleničky vlažné vody, čaje nebo vlažného mléka, vždy hodinu před jídlem vypít. Vymizení potíží bývá překvapivě brzy.

Chronické kožní ekzémy
U všech působí propolis buď v masti nebo v obkladech s tinkturou ředěnou převařenou vodou. U akutního mokvajícího ekzému je třeba nejprve obklady ekzém uklidnit, potom aplikovat propolis. Čím kratší doba trvání ekzému, tím lepší výsledek.

Infekce
Ledvin, močových cest, močového měchýře, zánět prostaty. Pomáhá velmi dobře tinktura.

Infekce zažívacího traktu
Na katary tenkého i tlustého střeva dobře pomáhá tinktura.

Interní onemocnění
Používá se vnitřně tinktura 2x až 3x denně 1 kávová lžička ve skleničce vody nebo čaje.

Jaterní neduhy
Používá se vnitřně tinktura 2x až 3x denně 1 kávová lžička ve skleničce vody nebo čaje.

Jizvy a staré rány
Postižené místo omyjeme odvarem z řepíčku nebo měsíčku a ošetříme tinkturou nebo zvláčníme mastí. Odstraní se otoky a rány se vyhojí.

Katar horních cest dýchacích
Postupujeme podobně jako u kašle. Můžeme použít i mast do nosu při rýmě nebo k potírání čela, krku, hrudníku.

Kosmetické vady
Používá se tinktura pro ošetření malého defektu nebo tinktura ředěná převařenou vodou ke každodennímu ošetřování nebo kosmetická voda. Pro zvláčnění pleti se používá mast.

Kožní onemocnění
Propolis se používá tam kde ostatní léčba již nezabírá. Tinktura vyvolá pocit pálení, proto ji používáme jen k ošetření malého kousku pokožky nebo ředíme vodou. Kosmetická voda je vhodná k pravidelnému ošetřování. Mast používáme pro rychlejší vyhojení a zvláčnění pokožky.

Kožní plísně
Tinkturu používáme alespoň po dobu 3 týdnů. To je doba, po kterou je potřeba plísňové onemocnění ošetřovat, aby se původce nemoci dostatečně potlačil. Pro zvláčnění pokožky se může použít mast. Po 3 týdnech každodenního používání je vhodné na týden přerušit a pokračovat ještě 2x až 3x po třech týdnech. Je-li na počátku pokožka popraskaná a pocit pálení je příliš silný, je možné použít tinkturu ředěnou vodou alespoň 1:1 nebo tak, aby na poškozené pokožce nepálila. Vhodná je i mast pro první nebo druhé ošetření. Nesmí však přijít do krvácející rány. 

Krevní tlak kolísavý
Užívá se 1x až 2x denně 20 až 25 kapek podle potíží.
Nízký tlak - užívá se 20 kapek do skleničky vlažné vody nebo čaje ráno 1 hodinu před jídlem.
Vysoký tlak - 30 kapek na noc tinktury samotné nebo ve skleničce vlažné vody, čaje nebo bylinkového odvaru.

Křečové žíly
Lehce masírujeme postižená místa a okolí. Preventivně se užívá tinktura 1 kávová lžička 1x až 2x denně.

Lupy
Zbytek tinktury, může se použít i kal zbylý na dně lahvičky, se naleje do menšího množství šamponu nebo kondicionéru. Už po prvním použití poznáme účinek.

Migréna
Používá se tinktura v období klidu preventivně 1x denně 10 kapek. Při častějších potížích až 3x denně 20 kapek. Vhodné jsou i obklady spánku, týlu, celého krku.

Návaly v přechodu
Používá se 1x až 2x denně 1 kávová lžička tinktury samotné nebo čaji. Po 2 až 3 týdnech užívání se na 1 až 2 týdny vynechává.

Obranyschopnost organismu
Užívá se preventivně 1x denně 10 kapek v období chřipek nebo jiného nebezpečí oslabení organismu až 2x denně 30 kapek.

Oči - záněty spojivek
Pozor nikdy nevtírejte propolis v jakékoliv formě do očí ani na jemnou kůži kolem nich!

Omrzliny
Ošetřujeme postupně. Teprve po řádném prokrvení poškozené tkáně potíráme tinkturou ředěnou vodou. Vhodnější je však prevence. Před odchodem do nepříznivého počasí ošetříme obličej, uši i končetiny mastí nebo tinkturou. Sníží se tak i nebezpečí podchlazení.

Opilost
Opilého člověka přivedeme k sobě, když mu dáme vypít skleničku vody, do které jsme přidali 1 kávovou lžičku tinktury. Propolis nesnižuje hladinu alkoholu v krvi!

Popraskané paty
Několikrát po sobě namazat mastí. Nepoužíváme tinkturu.

Poranění
Okolí rány potíráme tinkturou nebo mastí. Dbáme na to, aby tinktura ani mast nepřišla do krve v krvácející ráně. Propolis v okolí rány tlumí bolest, chrání před zánětem a podporuje rychlejší hojení. Toto ošetření nenahradí lékařské ošetření.

Poruchy krevního obrazu
Užívá se 30 kapek na noc. Po 2 až 3 týdnech je vhodné užívání přerušit na 1 až 2 týdny.

Posílení organismu
Užívá se 1x až 2x denně 10 až 15 kapek tinktury. Při větší zátěži, psychické nebo fyzické, zvýšíme až na 20 kapek 2x denně.

Prevence
Užíváme tinkturu samotnou nebo v čaji 10 kapek denně.

Prostatické potíže
Užívá se 3x denně 1 kávová lžička do skleničky vody nebo vlažného bylinného čaje.

Propolisová kůra
Doporučuje se po operacích zhoubných nádorů k zvýšení obranyschopnosti organizmu.

Průjem
Tinktura se užívá na lačno, ráno a večer, 1 kávová lžička ve skleničce vlažné vody.

Přechod
Po dobu 1 roku před běžně očekávaným přechodem se užívá 10 kapek tinktury, po 3 týdnech, 1 týden přestávka.

Psychická vyčerpanost
Užívá se 1x až 2x denně 10 až 15 kapek tinktury.

Rakovina
Do odvaru měsíčku zahradního přidáme 1 kávovou lžičku tinktury. Užívá se ráno a večer na lačno, 1 hodinu před jídlem.

Slinivka břišní
Ráno a večer 1 kávovou lžičku tinktury do skleničky vlažné vody nebo čaje hodinu před jídlem. Chronické recidivy zánětů slinivky, 3x denně 40 kapek. Doba léčení od 3 týdnů do 1 roku.

Spánek
Užívá se 1 kávová lžička tinktury do skleničky vlažné vody večer po jídle.

Sterilita
Užívá se 1 kávová lžička tinktury do skleničky vody ráno nebo večer.

Stresové stavy
Užívá se 1 až 2x denně 10 až 12 kapek tinktury.

Svědění pokožky
Podle potřeby několikrát opakovaně potírat mastí nebo tinkturou po dobu asi 2 týdnů.

Tlusté střevo - zánět
Užívá se tinktura 2x denně 1 kávovou lžičku do skleničky vody nebo čaje, vypít ráno a večer na lačno.

Trojklaný nerv
Postiženou oblast 2x denně potírat tinkturou nebo mastí.

Trombóza dolních končetin
Užívá se 3x denně 15 kapek tinktury po 3 týdny až 1 rok.

Tuberkulosa - plicní, krční, kožní
Tlumí se růst bacilů. Užívá se v kombinaci s léky antituberkulotiky. Užívá se emulze, 3x denně polévková lžíce po dobu až 1 roku. vždy po 2 měsících přestávka 2 týdny. U kožní TBC se aplikuje mast 1x za 2 dny.

Únava, bolesti svalů, kloubů z únavy
Několikrát denně potírat tinkturou nebo masírovat mastí.

Uši - ekzém, zánět středního ucha, zánět zevního zvukovodu
Používáme mast do zevního zvukovodu ob den nebo až 2x denně. Tinkturu nikdy nepoužíváme samotnou, ale vždy ředěnou vodou tak, aby nepálila, minimálně 1:1.

Žaludek
Při žaludečních potížích užíváme tinkturu 1 až 2x denně 20 kapek do skleničky vlažné vody nebo mléka, vždy 1 hodinu před jídlem.
Množství lze zdvojnásobit. Podává se 1 měsíc, potom 1 týden přestávka, po ní možno pokračovat dále. Při přejedení podáme 1 kávovou lžičku tinktury s malým množstvím vody.

Ženské potíže
Podle charakteru onemocnění po poradě s lékařem užíváme - tinkturu 1 kávovou lžičku 1x až 2x denně, obklady s tinkturou nebo jen lehce potíráme bolestivou část.
Při léčbě gynekologických onemocnění jako svědění lůna nebo poševních zánětech a plísňových onemocněních, erozích čípku nebo po provedeném popálení čípku, které se nehojí, je někdy aplikace propolisu efektivní. Aplikuje se buď mastí nebo formou v propolisové emulzi namočených tampónů. Lze však také provést výplach propolisovou emulzí 2x zředěnou. Výplach a tampony aplikujeme 2x denně.
U žen při klimakterických potížích a návalech se doporučuje 2x 20 kapek tinktury denně.

Žlučník
Užívá se tinktura 2x denně 1 kávová lžička, po 3 týdnech přerušit užívání na 1 až 2 týdny.

Informace v obsahu tohoto popisu byly získány z veřejně dostupných zdrojů (herbáře a učebnice biologie).

Tinktura zředěná vodou v poměru 1 : 2 je vhodná jako ústní voda.

Příprava tinktury a masti
Tinktura – 1 objemový díl propolisu rozmícháme ve 2 objemových dílech 96% ethanolu. Ve vhodné nádobě s uzávěrem při pokojové teplotě a za občasného míchání macerujeme několik dní. Hrubé nečistoty ze získané suspenze odfiltrujeme přes několik gáz. Filtrací přes filtrační papír odstraníme zbytek kalu. Získaná tinktura je nasycený roztok propolisu. Podle potřeby ředíme etylalkoholem, glycerinem nebo vodou.

Poznámka
rozpouštění v etylalkoholu o nižších koncentracích (60 % – 80 %) uvolňuje ze suroviny další látky rozpustné pouze ve vodě.

Mast – tinkturu smícháme s vepřovým sádlem, opatrně zahřejeme na 50 °C a mícháme do odpaření etylalkoholu. Tinkturu je možné takto vpravit také do masťového základu zakoupeného v lékárně. Mast se používá jako desinfekční prostředek.© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ