Respirátory za nejnižší cenu! Již od 1,50 Kč za kus!
Hlavní stránka  >  Složení vůně

Složení vůně

Složení vůně: Hlava, srdce a základ

Naše vůně je stejně jedinečná, jako náš otisk.
Parfém má nejvyšší koncentraci vůně, obsahuje 15 - 30% vonných esencí v 90 - 96% alkoholu.

Parfémová voda (též EDP, Eau de Parfum) - obsahuje 8 - 15% vonných esencí v 85 - 90% alkoholu.
Toaletní voda (též EDT, Eau de Toilette) - obsahuje 4 - 8% vonných esencí v 80% alkoholu.
Kolínská voda (též EDC, Eau de Cologne) - obsahuje 3 - 5% vonných esencí v 70% alkoholu.

Zkuste popsat svůj oblíbený parfém. Je plný citrusové energie, něhy květin a elegance vzácných dřev? Láká vůní moře a ozónu? Nebo v něm převažují spíše zemité, kořeněné a pižmové vůně? Můžete se zamyslet i nad tím, který vonný akord se prosadí nejdříve a čím je vaše kůže prosycená i po více hodinách.

Současní parfémáři využívají více než 3000 vonných složek a v konečné kompozici jich uplatní v průměru několik desítek. Nejčastěji jsou to uměle či přírodně získané vůně květin, ovoce a dalších plodů, koření, listů, trávy, mechu, kůry, dřeva, pryskyřice a pižma. V poslední době jsou žádané i gurmánské vůně čokolády, karamelu, medu či mandlí. 

Pyramida vůní 
Tradičně se u parfémů, parfémovaných, toaletních i kolínských vod jednotlivé vonné složky uvolňují postupně ve třech fázích takzvané pyramidy. Říká se jim hlava, srdce a základ nebo také vrchní, střední a nízké tóny, případně horní, prostřední a spodní vrstva. Za autora pyramidy se považuje významný francouzský parfémář Jean Carles (1892–1966).

Třífázová parfémová pyramida funguje jako most mezi výrobcem a uživatelem neboli odborníkem a laikem. Podává základní informace o složení vůně, jejím uspořádání a síle obsažených vonných látek. Poskytuje přesnější představu o parfému a jeho vývoji po nanesení na kůži. Zatímco parfémová hlava upoutá pozornost a vydrží vonět několik minut, srdce vás potěší celé hodiny a základ vy i vaše okolí zaznamenáte ještě několik dalších hodin, na oblečení i více dnů.

V dobrém parfému hlava, srdce a základ vytvářejí harmonický celek, jehož části se vzájemně doplňují a prolínají. Vonný doplněk sestavený mistrem parfémářem z vybraných surovin vydrží vonět třeba i deset hodin. Během nich se jeho vyznění zajímavě proměňuje, samozřejmě v závislosti na rodině příslušné vůně, osobní chemii uživatele a dalších faktorech. 

Rodiny vůní:
Vůně se dají dělit také podle jejich typů, kategorií, nebo - chcete-li - rodin a rodokmenů. Jedná se zpravidla o převládající vonné složky, které jsou z vůně cítit. Budete-li vědět, z jaké rodiny pochází konkrétní parfém, parfémovaná voda či toaletka, snadněji si pak dovedete představit, jak asi voní. Většina lidí má jednu nebo dvě oblíbené kategorie vůní. Funguje to stejně jako když má někdo rád modrou barvu, jiný červenou, nebo když třeba máte mnohem radši slané než sladké

Klasifikace vůní
I když se spousty odborníků, parfémářů a dalších specialistů snažily vytvořit univerzální klasifikaci, zatím se nikomu nepodařilo zavést všemi uznávané rozdělení vůní. Různé typy vůní se mezi sebou prolínají a sdílejí své vlastnosti, což vede ke vzniku mnoha podkategorií. Dnes již není výjimkou, když lze vůni zařadit hned do 3 různých kategorií. O čem je řeč? Například dřevitě-květinově-pižmové vůně. Nebo také květinově-ovocně-gurmánské. Ale pojďme si do toho zmatku vnést trochu pořádku.© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ