Hlavní stránka  >  Tabák

Tabák

Tabák je zajímavá a všestranná rostlina, i když se využívá hlavně jako kuřivo. Na zahradě si můžete vypěstovat vlastní tabákové listy a poté je na ní slavnostně okusit.

Tabák (Nicotiana) je rod rostlin z čeledi lilkovité. Pochází z Ameriky. Tabák je ale také pojmenování pro známý produkt z listů této rostliny. V listech je obsažen alkaloid nikotin, kvůli kterému se tabák užívá ve formě cigaret, doutníků a pro použití v dýmkách. Do Evropy se tabák dostal z Ameriky díky Walterovi Raleighovi v době vlády anglické královny Alžběty

Všestranný tabák
Kromě nikotinu obsahují některé druhy tabáku i jiné, průmyslově využívané látky. Patří mezi ně například chlorofyl, anabasin, kyseliny jablečná a citronová. Květy druhů Nicotiana affinis a Nicotiana sanderae se díky vůni používají v kosmetickém průmyslu, z rostlinných stvolů tabáku se získává celulóza, ze semen se pak lisuje olej, který je základní bází pro výrobu laků a fermeží.

Cesta kuřiva do Evropy
Jako kuřivo se pro tabákový průmysl používají zejména tabák viržinský (Nicotiana tabacum) a tabák selský (Nicotiana rustica). Spolu s objevením Ameriky roku 1492 se tabák začal pozvolna rozšiřovat i do ostatních částí světa. Dávno před Kolumbem jej ale žvýkali, šňupali a kouřili původní obyvatelé Ameriky. Do českých zemí se tabák dostal až koncem 16. století za vlády císaře Rudolfa, který byl nejen mecenášem umění, ale i milovníkem všech novinek. Stejně jako všechno nové, i tabák byl nejprve výsadou pouze bohatých, pozvolně se ale užívání i pěstování tabáku rozšiřovalo i mezi lid. V jeho pěstování na větší ploše se u nás pokračovalo až do roku 1994.

Pěstování tabáku pro vlastní potřebu je zcela legální a vyzkoušet si je může každý. Pro naše podmínky se doporučuje vsadit spíše na tabák selský, který je oproti tabáku viržinskému méně náročný.

Výsev semen a předpěstování sazenic

  • Semínka tabáku musíme předpěstovat za oknem nebo v pařeništi, vysejeme je tedy v období od konce února do konce března.
  • Semena zasypeme jen velmi malou vrstvou prosetého substrátu, případně je nezasypáváme vůbec, klíčí stejně dobře i na světle.
  • Výsev by neměl být hustý, aby se nešířily houbové choroby.
  • V průběhu předpěstování musíme vzešlé semenáčky přepíchat a rozsázet je do samostatných květináčků, aby před výsadbou ven dobře narostly a zmohutněly.
  • Na venkovní stanoviště vysadíme tabák až ve chvíli, kdy pomine nebezpečí pozdních mrazíků.
  • Protože jsou to poměrně statné rostliny, počítáme i s dostatečným rozestupem a sazenice sázíme nejlépe do řádků, do trojsponu s minimální vzdáleností 50 cm od sebe.

V parfémech:

  • Kořenitá složka pro velmi mužné vůně, získávaná z listů tabáku nebo uměle. 


© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ