Hlavní stránka  >  Ambroxid

Ambroxid

Ambroxid, široce známý pod značkou Ambroxan, je přirozeně se vyskytující terpenoid a je jednou z klíčových složek odpovědných za vůni ambry. Jedná se o produkt autoxidace ambreinu.

(Autoxidace je jakákoli oxidace, ke které dochází v přítomnosti kyslíku. Tento termín se obvykle používá k popisu degradace organických sloučenin ve vzduchu (jako zdroj kyslíku). Autoxidací vznikají hydroperoxidy a cyklické organické peroxidy. Tyto druhy mohou dále reagovat za vzniku mnoha produktů. Tento proces je relevantní pro mnoho jevů, včetně stárnutí, barev, znehodnocování potravin, degradace petrochemikálií a průmyslové výroby chemikálií. Autoxidace je důležitá, protože je užitečnou reakcí pro přeměnu sloučenin na okysličené deriváty a také proto, že k ní dochází v situacích, kdy to není žádoucí (jako při destruktivním praskání gumy v pneumatikách automobilů nebo vrancidifikace).

Klasický příklad autoxidace zahrnuje konverzi diethyletheru na jeho hydroperoxid. Lze jej považovat za pomalé bezplamenné spalování materiálů reakcí s kyslíkem.

I když oxidací na vzduchu mohou procházet prakticky všechny typy organických materiálů, některé typy jsou zvláště náchylné k autoxidaci, včetně nenasycených sloučenin, které mají allylové nebo )benzylové atomy vodíku; tyto materiály se převádějí na hydroperoxidy autoxidací.

Ambroxid je syntetizován ze sclareolu, složky éterického oleje šalvěje jablečné. Sclareol se oxidačně odbourává na lakton, který se hydrogenuje na odpovídající diol. Výsledná sloučenina se dehydratuje za vzniku ambroxidu.

Vynikající fixační a povznášející látka

  • Ambroxid se používá v parfumerii k vytváření poznámek ambry a jako fixátor.  
  • V malém množství (<0,01 ppm) se používá k aromatizaci potravin.


© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ