Doprava PPL - výdejní místa 39 Kč
Hlavní stránka  >  Bradavice

Bradavice

Co jsou bradavice? 
Bradavice jsou kožní onemocnění. Klinicky se jedná o benigní povrchové útvary způsobené infekcí lidského papilomaviru (HPV), který patří do rodiny virů papovaviry. Vznikají v různých vrstvách epitelové tkáně. Polovina všech bradavic obvykle zmizí spontánně během několika let, ale velmi vysoká pravděpodobnost, že by bradavice mohla infikovat jinou část těla nebo jiného jedince, je hlavním důvodem, proč je lepší je odstranit, jakmile se objeví. Vnější vzhled bradavic se liší podle kmene viru HPV, který jej způsobil, ale obecně jsou stejné barvy jako kůže, na dotek jsou necitlivé a mají kulovitý tvar.

Proč se tvoří bradavice? 
Bradavice jsou extrémně nakažlivé, ať už mezi jednou a druhou osobou nebo z jedné části těla na druhou. To vysvětluje, proč k infekci dochází po jediném kontaktu, protože virus HPV zůstává na kůži a neproniká do krevního řečiště. Největším rizikem infekce jsou místa, kde je větší pravděpodobnost kontaktu s infikovanou osobou, zejména v horkém nebo vlhkém prostředí, což pomáhá udržovat virus aktivní. Pokud by tyto podmínky prostředí nebyly přítomny, virus by nebyl schopen dlouho přežít. Plavecké bazény, tělocvičny, sprchy a společné ručníky, sauny a lázně jsou ideálním prostředím pro růst a šíření bradavic. Šíření bradavic je však spojeno se stavem imunitního systému jedince. Pokud má osoba slabý imunitní systém, je pravděpodobnější, že bude virem ohrožena.

Kde se bradavice nejčastěji vyskytují? 
Nejvíce ohroženými oblastmi těla jsou obvykle ruce a nohy, ale všechny kožní oblasti jsou vystaveny riziku infekce virem HPV. Bradavice, které se objevují nejčastěji, jsou běžné bradavice nebo plantární bradavice. Běžné bradavice se nacházejí na rukou, zejména na prstu (kolem nehtu) a na zádech, pažích a nohou (kolena). Plantární bradavice se vyskytují hlavně na chodidlech. Hlavním důvodem, proč se bradavice objevují hlavně na nohou, rukou, loktech a kolenou, je to, že tyto oblasti jsou zvláště vystaveny mikroúrazům (od tření nebo nárazů), a proto zde mikroskopické rány jsou více vystaveny nakažení virem. Bradavice na nohou (plantární bradavice) jsou často zpočátku zaměňovány s mozolem, ale po bližším pozorování je vidět jejich vrásčitost. Také uvnitř jsou obvykle vidět tmavé skvrny.

Druhy bradavic

BĚŽNÉ BRADAVICE: Běžné bradavice mohou dorůst do téměř velikosti hrášku a mají bělavou, šedou nebo hnědou barvu s necitlivým vyvýšeným povrchem. Tyto benigní formace jsou velmi časté a nakažlivé. Obecně se mohou objevit po celém těle hlavně na rukou, kolenech a loktech, kde již dříve došlo k mikroporanění.

PLANTÁRNÍ BRADAVICE: Tento druh bradavice se nacházejí výhradně na chodidlech a jsou velmi podobné mozolu, s malými tmavými skvrnami ve středu. To je způsobeno natahováním dermální papily, která vytváří sraženiny krve. Bradavice, které se vyskytují na chodidlech, jsou nejnepříjemnější, protože tlak při chůzi je stlačuje a způsobuje bolest.

PLOCHÉ BRADAVICE: Ploché bradavice jsou malé ploché pupínky a jsou převážně žluto-hnědé barvy. Častěji se vyskytují u mladých lidí a dětí. Nejčastěji se objevují na obličeji a také na rukách.

A co rady našich babiček? 
Zapomenout nesmíme ani na babské rady. Vzpomínáte si na slova vaší babičky? Určitě vám ne jednou říkala, co si aplikovala na bradavice. Existuje totiž celá řada přírodních produktů, které s bradavicemi zatočí. Jedná se o šťávu z pampelišky, tinktura z vlaštovičníku, propolis s medem, propolisová tinktura, citron, jablečný ocet, ricinový olej či česnek.

S bradavicemi si nezahrávejte. Působí nejenže nevzhledně, ale na některých místech jsou palčivě bolestivé. Bradavice se přenáší přímým kontaktem kůže. Vir se snadno dostane do podkoží v okamžiku, kdy je kůže rozmočená, propocená či má nějaké poranění.



© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ