Hlavní stránka  >  Břečťan popínavý (Hedera helix)

Břečťan popínavý (Hedera helix)

Další názvy: St. John´s Belt

Břečťan popínavý (Hedera helix) je stálezelená, plazivá rostlina, patří do čeledi aralkovitých (Araliaceae). Roste v západní Evropě, v přední Asii, v severní Asii a východní Evropě je jeho výskyt ojedinělý. Může dosahovat až výšky 20 m. Břečťan je dřevnatý, dobře se přichycuje svými kořínky na kůry stromů. Tvar listů se liší podle toho, zda roste na kvetoucích nebo nekvetoucích stromech větvích. Na nekvetoucích je laločnatý, na kvetoucích kopinatý. Pěstuje se také jako okrasná rostlina a slouží např. jako výplň do floristických vazeb, bývá součástí rustikální domovní i hřbitovní architektury. Má zeleno-žluté, drobné, paprskovité květy, dává černé bobulovité plody. Břečťan se používal jako léčivý prostředek v antickém Řecku (při bolestech zubů a hlavy, na popáleniny, proti horečce, jako abortní rostlina). Byl zároveň kultickou rostlinou k uctívání boha Dionýsia. Celá rostlina je mírně toxická. Středověká evropská klášterní praxe neměla břečťan zahrnutý mezi léčivé rostliny, protože nebyl brán jako vhodný k vnitřnímu užívání. Hildegrada z Bingenu ho ale používala zevně při projevech žloutenky.

V současné době se Břečťan popínavý používá jako léčivá bylina při katarech dýchacích cest. Sbírají se její listy, které se šetrně suší tak, aby si zachovaly přirozenou hořkou chuť a co nejvyšší podíl tříslovin, saponinů, glukosidu hederinu, organických kyselin a jódu. Tyto účinné látky ovlivňují srdeční činnost, činnost krevního oběhu. V menších dávkách rozšiřuje Břečťan popínavý cévy a podporuje jejich průchodnost. Odvar z listů břečťanu také podporuje přirozené funkce jater a žlučníku.

Pro léčivé účely by se měl břečťan používat vždy po poradě s odborníkem na fytoterapii a naturopatii. V kosmetice se Břečťan popínavý používá jako součást péče o pleť, tělo i vlasy. Má výborné projasňující účinky, srovnává tón pleti. Podporuje činnost krevního oběhu, zlepšuje hojení k zánětům náchylné pokožky, snižuje výskyt aknózních ložisek, zjemňuje, čistí zanesené póry. Přidává se do pěsticích anticelulitidových gelů a krémů, zpevňuje pokožku.

Ve vlasové kosmetice působí jako preventivní prostředek proti vším a také mírní padání vlasů či výskyt lupů. Zabraňuje šíření infekčních ložisek a plísní na pokožce hlavy. Může se používat ve formě olejových macerátů nebo extraktu.© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ