Hlavní stránka  >  Chrom

Chrom

Další názvy: Chromium picolinate, Chromium Oxide Greens, Chromiun oxide, CI 77289, CI 77288

Chrom je chemický prvek bez aromatu, který má bílou barvu, je lesklý a velmi tvrdý, přesto křehký. Podle stupnice tvrdosti se dokonce jedná o nejtvrdší kov vůbec. Za normální teploty je chemicky stálý a odolný. Chrom se používá pro pochromování různých povrchů, při zpracování kůží či k výrobě barviv.
Čistý chrom našemu tělu v určitém množství prospívá, ovšem za určitých okolností nám může škodit.
Při kontaktu s pokožkou může chrom způsobit podráždění, jeho vdechování může podráždit horní cesty dýchací. Navíc rozpuštěné sloučeniny chromu, konkrétně šestimocného, se řadí mezi karcinogeny a jsou pak také vysoce toxické.

Chrom je důležitým prvkem pro lidský organismus.
Je nezbytný pro metabolismus bílkovin, sacharidů i tuků a usnadňuje přisvojování glukózy a její využití v buňkách.
Dospělý člověk by měl denně přijmout od 50 do 200 mikrogramů chromu denně.
Mezi jeho zdroje patří hlavně pekárenské i pivovarské droždí, telecí játra, pšeničné klíčky, melasa či mléčné produkty.

Nedostatek se projeví zhoršeným metabolismem, který vede k hubnutí, zvýšenou hladinou cholesterolu či špatné funkci nervového systému.

Jako u jiných prvků, i chromu není dobré přijímat příliš mnoho. Přílišný nadbytek chromu může vést až k rakovině plic. S chromem se můžeme setkat také v kosmetice, hlavně v té dekorativní. Zde se různé jeho sloučeniny používají jako barvivo (zelené).

U nás se považuje za bezpečné, ovšem v některých zemích je na seznamu potenciálně karcinogenních látek.

Chrom je nejtvrdším elementárním kovem a vyznačuje se mimořádně nízkou reaktivitou a vysokou chemickou odolností. Byl objeven roku 1797 Louisem Nicolasem Vauquelinem. Patří mezi přechodné prvky, které mají valenční elektrony v d-sféře.

Chrom patří mezi prvky s poměrně značným zastoupením na Zemi i ve vesmíru. V zemské kůře činí průměrný obsah chromu kolem 0,1–0,2 g/kg. V mořské vodě se jeho koncentrace pohybuje pouze na úrovni 0,05 mikrogramů v jednom litru. Předpokládá se, že ve vesmíru připadají na jeden atom chromu přibližně 3 miliony atomů vodíku.

V přírodě se chrom vyskytuje velmi často současně s rudami železa například jako ruda chromit, chemicky podvojný oxid železnato-chromitý FeO . Cr2O3. Dalším důležitým minerálem chromu je krokoit, chemicky chroman olovnatý PbCrO4. Malá množství chromu přispívají k zabarvení drahokamů smaragdu a rubínu.



© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ