Hlavní stránka  >  Co je to proleženina a jak ji poznat

Co je to proleženina a jak ji poznat

Hovoříme tedy o pacientech, kteří jsou upoutáni na lůžko či na vozík. Podle posledních průzkumů trpí proleženinami až 5 % hospitalizovaných pacientů, toto číslo však zdaleka není konečné. Uváděné číslo představuje pouze zlomek ohrožených pacientů, kteří jsou hospitalizováni v nemocničních zařízeních. Nezahrnuje tedy nemocné, kteří jsou v péči svých blízkých nebo agentur v prostředí domova. Vzniku proleženin lze přitom až v 95 % případů zabránit vhodnou prevencí.

Proleženiny vznikají rychle. Při léčbě hraje roli i prostředí 
Proleženiny představují závažné poškození kůže a podkožních tkání. Mohou vzniknout velmi rychle, ale samotné příčiny vzniku mají obvykle delší trvání. Rozlišujeme proleženiny chronické a proleženiny akutní, které mohou vzniknout během 30 minut a příčinou vzniku je špatný zdravotní stav pacienta. Mezi příčiny vzniku proleženin, které souvisejí s omezenou pohyblivostí a celkově zhoršeným zdravotním stavem, patří výživa a váha pacienta (nadváha, ale také naopak podvýživa). Na vzniku proleženin se podílí také okolní prostředí – vlhkost, teplota a celková péče o nemocného. 

Proč a jak vzniká proleženina 
Proleženiny patří mezi chronické rány, které jsou způsobeny závažným poškozením kůže a podkožních tkání. Hlavní příčinou vzniku proleženin je stlačení měkkých tkání mezi kostí a tvrdou podložkou, kdy dochází k nedostatečnému prokrvování. Pokožka a svaly jsou tím pádem nedostatečně vyživovány, chybí jim kyslík a postupně tak nastává odumírání tkáně.

Nejčastěji se proleženiny objevují:

Proleženiny představují pro ležící pacienty závažný problém

Proleženiny představují pro ležící pacienty závažný problém, způsobují jim bolest a navíc zvyšují riziko infekce. Vyskytují se v různém stupni postižení tkáně od neblednoucího zarudnutí po částečnou ztrátu kůže s rozsáhlým poškozením. 

Poloha na zádech Poloha na boku Poloha na břiše
křížová krajina boky tváře, uši
hýždě kotníky, kolena hrudník
paty bedra genitál
lokty, lopatky ramena kolena
týl uši palce u nohou

Na vznik proleženin má vliv:

  • Nepohyblivost a omezená míra aktivity
  • Tělesná hmotnost
  • Věk – riziko je výrazně vyšší u pacientů nad 60 let
  • Nedostatečná výživa
  • Působení vlhka
  • Zvýšená tělesná teplota
  • Snížená tělesná teplota
  • Celkově špatný zdravotní stav
  • Působení vlhka na pokožku 
1. stupeň proleženiny - dekubitus

1. stupeň představuje ohraničené zarudnutí kůže, které přetrvává, i když je pod slabým tlakem přiložen prst. Oblast zůstává červená více než 5 minut poté, co je odstraněno působení tlaku. Často se v této fázi objevuje zvýšená teplota.

2. stupeň proleženiny - dekubitus

Ve 2. stupni je pokožka poškozená, připomíná puchýř nebo mělký kráter. Pokožka je velmi bolestivá.

3. stupeň proleženiny - dekubitus

3. stupeň přestává být bolestivý, zato je velmi nebezpečný. Vytváří se hluboký kráter, který může dosahovat až ke svalu.

4. stupeň proleženiny - dekubitus

4. stupeň je často spojen se zánětem kostí a kloubů. Odumřelá část kůže zasahuje svaly a šlachy.

 

Proleženiny jsou velmi často hluboké rány. S ohledem na to je potřeba volit i vhodné krytí, které ránu vyplní. Správně nastartovaná léčba vždy začíná u důkladného vyčištění rány. Nejprve poté může následovat samotný proces hojení. Více informací o léčbě najdete v sekci fáze hojení.

Namáhané pokožce prospívají také jemné masáže a aplikace ochranných krémů. Profesionální kosmetika od značky MoliCare vám svým barevným provedením usnadňuje orientaci při výběru správného produktu. Modrá řada (čistící) je určena pro prvotní očištění namáhané pokožky, výrobky růžové řady (ochrana a prevence) slouží k její ochraně a žlutá řada (péče a výživa) napomáhá ke zvlhčování a ozdravení pokožky.

Při léčbě je důležité polohování a strava pacienta 
Základem léčby proleženin je odstranění, nebo alespoň zmírnění příčin, které toto onemocnění vyvolaly. Je nezbytné, aby byl po celou dobu snížen tlak na ránu a zůstalo to tak až do úplného zhojení tkáně. Tohoto stavu efektivně docílíme polohováním – jednu polohu by nemocný neměl zaujímat déle než 2 hodiny. K urychlení léčby přispívá také správné stravování pacienta

Správné polohování pacienta každé 2 hodiny 
Technika polohování a pravidelné změny polohy patří mezi nejúčinnější preventivní opatření. Změnami polohy odstraníte významný nepříznivý faktor – dobu působení tlaku. Polohování pacienta je nutné provádět tak, aby se odlehčilo částem těla, u kterých hrozí riziko vzniku proleženin. Velmi ohroženou oblastí jsou paty, kde vznikají proleženiny často bez porušení kůže, ale se závažným poškozením tkání v hloubce. Každé 2 hodiny je vhodné měnit polohu pacienta, je také vhodné dodržovat postup záda – pravý bok, a poté záda – levý bok. Vhodnou polohu pacienta na lůžku můžete zajistit prostřednictvím různých polohovacích technik a pomůcek. Je důležité, aby byla při samotném polohování použita podložka, která usnadňuje posun. Při polohování by nemělo docházet ke tření a tlaku na rizikových oblastech. Pro větší komfort a pocit bezpečí používejte polohovací pomůcky či antidekubitní matrace.

Antidekubitní podložka

Využití antidekubitních podložek a matrací

Antidekubitní pomůcky jsou speciální podložky, které rovnoměrně rozkládají tlak v rizikových oblastech. Antidekubitní podložky jsou vhodné pro bezpečné polohování pacienta. Matrace mají podobnou funkci jako podložky. Jejich předností je možnost kombinace s elektricky polohovatelným lůžkem a jsou vhodné pro dlouhodobě ležící pacienty. V dnešní době je k dispozici poměrně široké spektrum antidekubitních pomůcek.

Vhodná vlhkost a vyšší teplota vzduchu

Vhodná vlhkost a vyšší teplota vzduchu 
Při ošetřování je nutné zajistit v pokoji teplotu kolem 23 °C, rána také nesmí být vystavena prudkým změnám teploty. Lůžko pacienta musí být udržováno v suchém stavu, stejně jako přikrývky – ty by měly být lehké a vzdušné. Důsledně dodržujte také hygienu lůžka.

Lůžkoviny a osobní prádlo udržujte v dokonalé čistotě a v suchu, prostěradlo musí být vypnuté. Používejte jednorázové savé podložky při inkontinenci a zvýšeném pocení.

Přiměřené hygiena

Přiměřená hygiena 
Důležitou součástí prevence vzniku proleženin je hygienická péče. Jedná se hlavně o omezení nepříznivého vlivu moči, stolice a potu. Hygienu provádějte dle potřeby, u ležících pacientů pak nejméně dvakrát denně. Při znečištění provádějte očistu co nejrychleji, abyste zabránili chemickému podráždění. Pokožku myjte vlažnou vodou a mýdlem. Po ukončení hygieny kůži řádně osušte a ošetřete ohrožená místa ochranným prostředkem.

Vyvarujte se masírování v místě proleženin 1. stupně.

Naučte se, jak ošetřovat intimní partie bez použití vody

1. Pokožku ošetřete pomocí vlhkých utěrek
2. Použijte čisticí pěnu – před použitím protřepejte
3. Nanášejte ze vzdálenosti 20 cm, nechte krátce působit a pak setřete vlhkou utěrkou
4. Použijte ochranný krém či pěnu pro ošetření a ochranu podrážděné pokožky

Pravidelná péče o pokožku 
Pravidelně pozorujte a vyšetřujte stav kůže. Všímejte si, zda je suchá, vlhká, prosáklá nebo se tvoří puchýře. Důkladně sledujte všechny změny – například začervenání, odřeniny, otoky, ale i opruzeniny. Snížená hydratace kůže má za následek snížení vláčnosti a nadměrně suchá kůže je spojena s tvorbou trhlin a prasklin. Suchou kůži ošetřujte doporučenými hydratačními prostředky. Minimalizujte také styk kůže s vlhkým prostředím, které vzniká v důsledku inkontinence, pocení nebo sekrece ran. Používejte podložky nebo kalhotky z materiálů, které absorbují vlhkost a jsou s pokožkou v kontaktu prostřednictvím rychleschnoucích povrchů.

Rehabilitace 
Vstávání z lůžka, pohyb po pokoji, ale také pohybová cvičení na lůžku. Prakticky jakákoliv forma pohybu je při léčbě pozitivní – prokrvuje pokožku a snižuje tlak na postiženou oblast. Navíc, časté střídání polohy a zvyšování pohyblivosti jsou základem prevence vzniku proleženin.

Cvičení a pohyb

  • Nezbytnou součástí léčebného režimu musí byt i přiměřená fyzická aktivita.
  • Práci svalové pumpy při pohybu totiž dochází ke zlepšeni oběhových poměrů v končetinách. Zařaďte do svého programu pravidelné procházky, lehká cvičení, dle možnosti i jízdu na kole.
  • Zkuste si během dne alespoň 30krát stoupnout na špičky, zhoupnout se ze špičky na patu nebo kroužit nohama v kotnících. Uvádíme i další účinné a jednoduché cviky.

Správně zvolená výživa napomáhá hojení proleženin 
Výživa má výrazný vliv na prevenci i léčbu proleženin. Udržuje pokožku vláčnou, dodává tělu vitamíny a posiluje imunitu. Důležitou roli – především u proleženin 3. a 4. stupně – hraje zejména podíl bílkovin ve stravě. Existuje obecné vodítko pro výpočet denního příjmu kalorií a tekutin u člověka s proleženinou. Za jeden den by měl pacient výživově přijmout přibližně 30–35 kcal na 1 kilogram hmotnosti, z toho 1–1,5 gramu bílkovin na 1 kilogram. Podobně je to také s tekutinami. Platí, že na 1 kilogram hmotnosti by měl člověk přijmout přibližně 30 ml tekutin.

Nemocné tělo potřebuje dostatek energie a živin 
Příkladem pro výpočet denního příjmu kalorií je mírně aktivní senior, který váží 60 kg. Energetický příjem takového pacienta by měl být kolem 2 100 kcal a pacient by měl přijmout přibližně 1,8 litru tekutin. Denní potřeba bílkovin u nemocného s obtížně se hojící ránou je v tomto případě téměř 90 gramů. Prakticky by to znamenalo sníst k snídani chléb a 2 vajíčka, k svačině 100 g tvrdého sýra, k obědu plátek masa či ryby, odpoledne celou vaničku tvarohu nebo 4 jogurty a večer ještě plnohodnotnou večeři. Uvedené množství bez problémů sní mladý zdravý člověk, ale u starších nemocných osob je to problém. Tady přichází na řadu obohacené nutriční roztoky, které ulehčují správnou výživu pacientů. Mezi takové nutriční roztoky patří například Cubitan nebo Cubison.



© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ