PPL - výdejní místa za 39 Kč
Hlavní stránka  >  Frézie (Freesia)

Frézie (Freesia)

Frézie (Freesia) je trvalá hlíznatá rostlina pocházející z jižní Afriky. Patří mezi vonící květiny vhodné k řezu.

Barevné spektrum květin zahrnuje tóny od bílé přes žlutou, oranžovou, červenou až po fialovou. Mezi plnokvětými fréziemi se objevují barvy žluté, bílé, červené, růžové a nachové. Listy jsou zelené, ploché a špičaté.

Patří mezi oblíbené výrazně vonící květiny vhodné k řezu. I malá kytička z nich dokáže provonět celý pokoj. A ke kouzelné dekoraci stolu vám postačí třeba pouze tři frézie a pár nakvétajících větviček.

Frézie je vhodná k řezu i do květináčů. Velmi často jsou frézie používanými květinami ve svatebních kyticích. Aby frézie dlouho vydržely, je třeba jim odříznout 3 cm stonku a ponechat je chvíli zabalené ve váze. Frézie se dají kombinovat např. s tulipány (lat. Tulipa)

Frézie vyžadují světlé stanoviště. V létě je vhodné za slunného počasí rostliny přistínit. Pěstují se ve sklenících, ale je možné vysadit je na záhony nebo je pěstovat v bytě. V době vegetačního klidu vyžadují chlad. Hlízy se sázejí tak, aby nad nimi byly asi 3 cm zeminy. Dorůstají až do výšky 50 cm. Výsadba frézií se provádí na jaře. Hlízy je nutné na podzim ze země vyrýt. Je potřebná pravidelná zálivka, nejlépe odstátou dešťovou vodou, přímo ke kořínkům. Silnější zálivka je vhodná v době růstu. Frézie nesnášejí přemokření, mají rády vyšší vzdušnou vlhkost – přibližně kolem 70 %.

Frézie do květináče se vysazují v lednu nebo únoru, aby časně vykvetly. Je vhodné frézie umístit do zimní zahrady nebo skleníku, jakmile nasadí poupata, pak je teprve přenést domů, do teplého bytu.

Pro kvetení frézií je vhodné v době skladování udržovat teplotu okolo 25 °C, alespoň 3 měsíce.

  • Lahodná a silná květinová vůně, v níž jsou patrné i pepřové, dřevité a citrusové akordy.
  • Celkový dojem je čistý, mýdlový.


© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ