Hlavní stránka  >  Gardénie jasmínovitá (Gardenia jasminoides)

Gardénie jasmínovitá (Gardenia jasminoides)

Bílý květ s těžkou a silnou sladkou vůní. Gardénie byla oblíbenou dekorací dívčích vlasů, ale i páni se jimi zdobili. Vkládali si květy do knoflíkových dírek. I nyní je velmi populární pro své nádherně voňavé květy podobné růžím. Tyto květy mají bílou barvu a jsou pro pěstitele něco jako odměnou za správné pěstování. Není totiž příliš jednoduché přinutit gardénii, aby pravidelně kvetla.

Gardénie jasmínovitá nebo jasmínová je stálezelený, hustý, kompaktní keř z čeledi mořenovitých (Rubiaceae). Dorůstá výšky okolo 50 cm, ale může být i vyšší. Gardénie mají tmavozelené, lesklé listy a čistě bílé květy, které se postupně zabarvují do krémová. Květy svou silnou, sladkou vůní připomínají jasmín. Kvetou od července do října. Plodem je žlutá až žluto-oranžová bobule vejcovitého tvaru. Z gardénie se používá sušený list nebo plod.

Gardénie jasmínovitá původně pochází z jižní Číny a Japonska. Dá se však také pěstovat jako přenosná rostlina. Gardénie obsahuje iridoidní glykosidy, např. gardenosid, genipin, gardalosid, shanzhisid, monoterpenoidy - např. jasminodiol a dále silice, třísloviny, flavonoidy, deriváty kyseliny ursolové, chlorogenové, vanilové a chinové, pektin a cukry. Dále jsou v ní přítomny beta-sitosterol, žluté barvivo xanthofyl a jiné látky. Připravuje se z ní odvar.

Nežádoucí účinky a kontraindikace nejsou v případě gardénie uváděny, avšak těhotné a kojící ženy by její užívání měly konzultovat s odborníkem.

V tradičním léčitelství se gardénie jasmínovitá používá zejména pro své antibakteriální, antioxidační a imunomodulační účinky. Působí močopudně, snižuje teplotu a zvyšuje produkci žluči. Gardénie ovlivňuje hladinu glukózy a lipidů v krvi. Také je využíváno její výrazné vůně.

Gardénie obsahuje 2 složky, které mají tlumicí a uklidňující působení, jedná se v podstatě o aromatické hypnotikum. Tato rostlina rovněž podporuje aktivitu kyseliny gama-aminomáselné - GABA, která je důležitým neurotransmiterem s tlumivými účinky. To znamená, že se podílí na zklidnění nervové soustavy. Na základě vědeckých výzkumů má gardénie příznivé účinky na paměť, zvyšuje hladinu serotoninu v mozku a může se tak uplatnit např. v případě léčby úzkosti, deprese, demence, Parkinsonovy či Alzheimerovy nemoci.

V TČM jsou plody gardénie pod názvem Zhizi využívány k léčbě bolestí hlavy, zánětů, horečky, otoků, krvácení a v případě hypertenze či jaterních chorob. Plody se před užitím pro zesílení působení a současně omezení nežádoucích účinků obvykle praží nebo vaří. Mohou se kombinovat i s jinými bylinami či používat jako potravinářské barvivo. Gardénii lze použít i v kosmetice, například do přírodních mýdel či éterických olejů.

Gardénie jasmínovitá (Gardenia augusta) je oblíbená pokojová rostlina, která vyniká dekorativností velkých bílých květů a opojnou sladkou vůní připomínající jasmín. Gardénie pocházejí z Jižní Číny a dorůstají do výšky 1 až 1,5 metru. Květy Gardénie mají v průměru 5 až 10 cm. Těsně po rozvití jsou čistě bílé a postupně přecházejí v krémovou barvu.

V parfémech: 

  • Výrazně vonící květina s typicky bílými květy, rostoucí v Japonsku a Číně.
  • Pomáhá léčit nespavost, podrážděnost a úzkost.


© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ