PPL - výdejní místa za 39 Kč
Hlavní stránka  >  Guajak léčivý (Guaiacum officinale)

Guajak léčivý (Guaiacum officinale)

Guajak léčivý (Guaiacum officinale) je stálezelený strom s rozložitou korunou z čeledi kacibovitých (Zygophyllaceae). Dorůstá výšky až 13 metrů.

Vědecký název pochází z místního názvu „guaiac“, což v překladu znamená strom života. Dalšími českými názvy pro guajak jsou svaté dřevo, dřevo života, železné dřevo.

Olistěné větve nesou vstřícné, sudozpeřené listy složené ze 2 - 3 párů vejčitých celokrajných lístků, v době květu je zakončují okolíky dlouze stopkatých, dekorativních květů. Oboupohlavné květy mají pětidílný kalich, 5 bleděmodrých korunních plátků, 10 volných, modrých tyčinek a svrchní pětipouzdrý semeník s jednoduchou, červenou čnělkou. Plody jsou dvou až pětipouzdré, polosrdčité tobolky obsahující po několika černých semenech. Guajak léčivý je původní na severním pobřeží Jižní Ameriky a v Karibiku.

Dřevo obzvláštní hustoty (4x hustší než dubové) je prostoupeno léčivou pryskyřicí až 1/5 obsahu. Dřevo je velmi trvanlivé. Je výborným materiálem k soustružení. Pryskyřice se odpradávna užívala v místním lidovém léčitelství zejména proti syfilis, ale i kožním chorobám, revmatismu při zánětu kloubů. Pryskyřice se také užívá k vykuřování. Pro svou oblibu a pomalý růst je dnes guajak ohrožený.© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ