Hlavní stránka  >  Henovník bílý (Lawsonia inermis)

Henovník bílý (Lawsonia inermis)

Další názvy: Henna

Henovník bílý je stálezelený keř z čeledi kyprejovitých (Lythraceae). Dorůstá do výšky 2-7 m a roste v tropických oblastech se střídáním období sucha a dešťů. Optimální podmínky nalézá tam, kde teploty v létě přesahují 35 °C a neklesají pod 5 °C. Je to jedna z nejdůležitějších barvířských rostlin, protože listy henovníku produkují červenooranžově zbarvenou látku lawson (2-hydroxy-1,4-naftochinon), která se používá jako barvivo zvané henna. Molekula lawsonu má schopnost vázat se na bílkoviny. Sušené listy se rozemílají na prášek, který se před použitím smíchá s tekutinou kyselého pH.

Henna se po staletí používá k barvení kůže, vlasů, nehtů i výrobků z kůže, hedvábí a vlny. Přírodní henna se vyskytuje pouze v jednom barevném odstínu, až přidávání syntetických a rostlinných barviv či kovových solí vedlo k získání široké škály barevných odstínů. První použití henny bylo zjištěno již ve starověkém Egyptě, nyní je rozšířené především v tradičním islámském prostředí a v Indii. Molekula lawsonu vykazuje antimikrobiální a antioxidační účinky, proto je henna přirozeně antibakteriální a antiseptická. Regeneruje a zpevňuje vlasy, pomáhá při problémech s lupy, mykózách či ekzémech.

Přírodní vlasově-kosmetický program Henna nabízí výrobky s těmito přednostmi:
vysoký obsah rostlinných proteinů z Henny, které chrání a vyživují vlasy
Henna dodává vlasům potřebné vitamíny, posiluje vlasové kořínky, podporuje růst a sílu vlasů a zpomaluje jejich vypadávání
regenerační i léčivé účinky Henny na vlasy i pokožku hlavy
Henna zabraňuje třepení a lámání vlasů
Henna zabraňuje tvorbě lupů
použití výrobků z Henny je velice vhodné při alergiích kůže, nemocech vlasů
Henna je osvědčená při léčbě vlasových chorob
neutrální pH faktor všech výrobků
všechny výrobky jsou určeny mužům i ženám

Henna – to není jen barvení vlasů, ale také regenerace a denní péče o vlasy oslabené, nebo poškozené chemickými barvivy, trvalou, životním prostředím apod.
Henna je prostředek, který Vašim vlasům pomůže oživit lesk, vrátit zdraví, pružnost a krásu.
Henna je arabský název pro rostlinu Lawsonia inermis. Po vysušení a rozemletí jejích listů vznikne prášek zelené barvy – přírodní barvivo Henna, který se pouze vyčistí od tuhých částí. Henna se jako přírodní barvivo a léčivá bylina používá již víc než 5000 let. Dnes je Henna ceněna zejména jako přírodní prostředek bez chemických přísad určený k barvení a regeneraci vlasů. Kromě barvící schopnosti se Henna používá i pro své četné léčebné vlastnosti regeneruje a zpevňuje vlasy zamezuje nadměrnému maštění pokožky a tvorbě lupů vytváří na vlasech a pokožce přírodní UV filtr HENNA vytvoří na každém vlasu mikroskopickou vrstvičku a tím vlas mechanicky ochrání proti vnějším nepříznivým vlivům, zabraňuje jeho dvojení a lámání.

Již po tisíciletí je Henna pěstována zejména kvůli svým hladkým podlouhlým listům, z nichž se po usušení a nadrcení získává prášek zelené barvy s velmi příjemnou vůní. Tím je získána 100% přírodní barva bez jakýchkoliv chemických přísad.

Podle charakteristické barvy, kterou listy Henny produkují rozeznáváme tři nejčastější druhy této rostliny – Lawsonia Inermis, Lawsonia Alba a Lawsonia Spinoza – známé také jako Henna červená (red), přírodní – bezbarvá (neutral) a černá (black). Jejich vzájemnou kombinací lze získat mnoho nádherných odstínů.

Henna kvete malými květy bílé, růžové nebo červené barvy, které vydávají  silnou sladkou vůni považovanou za afrodiziakum. Šťáva z květů se využívá pro výrobu kosmetických přípravků.

Tento ozdobný keř je pěstován zejména v oblastech se suchým a horkým klimatem (v Arábii, Egyptě, Indii a Austrálii, ale také v Pákistánu a Číně).

Kromě barvící schopnosti se Henna také používá pro své mnohé léčebné vlastnosti – jejím použitím dochází k výrazné regeneraci vlasů a k jejich zpevnění, zamezuje předčasnému maštění vlasů a tvorbě lupů, vytváří na vlasech  a pokožce přírodní UV filtr. Jako čistě přírodní barvivo je Henna velice vhodná i při alergiích kůže a vlasové pokožky a onemocněních vlasů. Mimoto je Henna přirozeně antibakteriální a antispetická.

Jak Henna působí na vlasy

Henna obalí každý vlas mikroskopickou vrstvou přírodního rostlinného proteinu, který zároveň proniká hluboko do jeho struktury. Takto Henna napomáhá chránit vlasy proti vnějším nepříznivým vlivům (před poškozením sluncem, větrem a nečistotami z ovzduší a také před chlórem či mořskou solí). Vlasy jsou chráněné i před roztřepením a lámáním. Zároveň Henna vyhladí strukturu Vašich vlasů čímž na nich vytvoří  povrch, který odráží světlo a Vaše vlasy budou zářící a nádherně lesklé.
Henna je prostředek, který Vašim vlasům pomůže oživit lesk, vrátit zdraví, pružnost a krásu.

Spíše než  k výrazné změně barvy vlasů je Henna určena k zesílení a rozzáření Vaší přírodní barvy vlasů. Čím tmavší je přírodní barva Vašich vlasů, tím méně výraznou změnu odstínu Henna způsobí. A jelikož je Henna barva částečně transparentní, neumí zesvětlit tmavé vlasy.

V praxi tedy nemůže tmavovláska dosáhnout zesvětlení vlasů. Může si však vybrat z řady odstínů od tiziánové, přes kaštan, bordó, měděně červenou a mahagon až po černou. Přírodní blondýnka zase může zvolit ořechově plavou, světlý kaštan či zlatý blond.

Henna jako přírodní barvivo se velice přirozeně smísí s původní barvou vlasů a zlatavý Hennový odstín bude nádherně probleskovat Vašimi vlasy. Výhodou Henny je, že působením světla postupně vybledává, na Vašich vlasech tak nikdy nebude jasně viditelný přechod mezi vlasy barvenými a  již odrostlými.

Přírodní (neutrální) Henna nebarví, přitom si však zachovává veškeré léčivé a regenerační schopnosti. Tato surovina je využívána k výrobě Vlasového zábalu, výrobku určeného k přírodní regeneraci Vašich vlasů bez barvících účinků. Bez barvících účinků jsou také ostatní přípravky por regeneraci – šampony, gely a vlasový balzám.

Henna je arabský název pro rostlinu Lawsonia inermis. Po vysušení a rozemletí jejích listů vznikne prášek zelené barvy – přírodní barvivo Henna, který se pouze vyčistí od tuhých částí. Henna se jako přírodní barvivo a léčivá bylina používá již víc než 5000 let. Dnes je Henna ceněna zejména jako přírodní prostředek bez chemických přísad určený k barvení a regeneraci vlasů. Kromě barvící schopnosti se Henna používá i pro své četné léčebné vlastnosti regeneruje a zpevňuje vlasy zamezuje nadměrnému maštění pokožky a tvorbě lupů vytváří na vlasech a pokožce přírodní UV filtr HENNA vytvoří na každém vlasu mikroskopickou vrstvičku a tím vlas mechanicky ochrání proti vnějším nepříznivým vlivům, zabraňuje jeho dvojení a lámání.© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ