Doprava PPL - výdejní místa 39 Kč
Hlavní stránka  >  JADE

JADE

Historie mnoha minerálů sahá do staletí. Jade je jedním z kamenů, které objevili jeskynní lidé. Zmínky o tomto drahokamu jsou nekonečné a původ jeho názvu je poměrně neobvyklý. Tento okrasný nuget je navíc symbolem jedné velké, starobylé země.

NALEZIŠTĚ

Jade se těží buď v lomech, nebo v rýžovnách. Občas se minerál nachází v rulech, břidlici nebo mramoru. Nuget se tvoří v místech, kde se magma během uvolňování na povrch smísilo se sedimentárními horninami.

Na každém kontinentu světa, nepočítaje severní pól, je alespoň jedno místo ložisek nefritu. Hlavní výrobní závody jsou:

  • Rusko.
  • Nový Zéland.
  • Čína.
  • Polsko
  • USA.

Nový Zéland a čínské nefrity jsou považovány za nejlepší. Nuget se nachází také na některých územích Severní a Jižní Ameriky, včetně Kanady, Mexika, Myanmaru.

BARVA

Klasický čínský nefrit, známý každému, je matný světle zelený kámen. Příroda však minerál obdařila dalšími neobvyklými, vzácnými odstíny:

  • žlutá
  • mléčně bílá;
  • močál;
  • bylinné;
  • světle zelená.

HISTORIE A TRADICE

Jade kdysi hodně pomáhala prvním lidem, protože sloužila jako surovina pro výrobu primitivních nástrojů. Nálezy kromaňonských osad prokázaly, že hroty kopí, nožů a seker byly vyrobeny z tohoto minerálu.

Toto použití nugetu bylo možné díky neobvyklé kombinaci dvou fyzikálních vlastností - tvrdosti a houževnatosti. Díky těmto vlastnostem byla nefritová zbraň odolná, nerozlomila se, nerozpadla se, nerozdělila se na kusy.

Později, když byl primitivní systém ponechán daleko za sebou, nefrit ztratil svůj původní význam. Tím ale příběh kamene nekončil. Spolu s rozvojem civilizace se jade stal pro lidi něčím víc než jen minerálem - drahokam získal kultovní význam.

Kámen zaujal zvláštní místo mezi obyvateli Číny. Obyvatelé nebeské říše vyráběli z drahokamu okultní předměty, amulety, amulety. Z minerálu byly vytesány drahokamy, které na nich zobrazovaly symboly jejich kultury - siluety broskve, lotosu, ryb, fénixe, jelena. Nuget sloužil jako materiál pro náhrobky.

Úplně stejné slovo „jadeit“ k nám přišlo z řeckého „nephros“ (ledvina) a je přeloženo doslovně jako „jako ledvina“. To není překvapující, protože zpracovaný nuget svým tvarem a velikostí často připomíná lidskou ledvinu. Kromě toho má nefritida přímý dopad na zdraví genitourinárního systému.

Stopa kamene v historii sahá dále do Střední Asie, kde nuget sloužil jako obkladový materiál pro budovy a také jako surovina pro vytváření náboženských a kulturních struktur. 6 metrů vysoká socha Buddhy a náhrobek Tamerlana, dobyvatele středoasijské kultury, byly vyrobeny z jedinečné černé odrůdy drahokamu.

Historie různých indiánských kmenů obývajících střední část Ameriky nebyla bez jadeitu. U Inků, Aztéků a Mayů byla nugetka na zvláštním účtu. Z kamene byly vytesány postavy posvátných idolů, vyráběly se amulety, pancíře a také všechny druhy ozdob.

V některých anglicky psaných pramenech je nefrit označován jako „maorský kámen“. Maorské kmeny jsou považovány za domorodce Nového Zélandu. Jejich kultura hovoří o nefritu jako o kameni oddělujícím dva světy - svět živých a svět mrtvých. Maorové proto minerál používali výhradně k výrobě náhrobků a dalších pohřebních potřeb.

Národy zemí Blízkého východu uctívaly kámen jako talisman válečníků. V Osmanské říši lidé věřili, že nefrit přináší štěstí v bitvě. Válečníci nosili nefritové prsteny a pochvy a rukojeti šavlí zdobil drahokam.

Dnes je nefrit považován za obzvláště cenný okrasný minerál. Cenová kategorie kamene se rovná ceně růžového křemene, lapis lazuli, jaspisu a aventurinu.



© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ