Doprava PPL - výdejní místa 39 Kč
Hlavní stránka  >  Jedle bělokorá (Abies alba)

Jedle bělokorá (Abies alba)

Jedle bělokorá je mohutný, stálezelený jehličnatý strom z čeledi borovicovitých - Pinaceae dorůstající do výšky 30-60 m. Má válcovitý kmen a hluboko sahající kořeny. Její kuželovitá, na vrcholu zploštělá koruna se nazývá "čapí hnízdo". Kůra má bělošedou barvu a její vejčité pupeny bez pryskyřice jsou hnědé. Ploché jehlice jsou tmavě zelené, na vrchu lesklé. Jedle kvete podle nadmořské výšky od dubna do června, šišky dozrávají na podzim. Tento strom se dožívá 300-600 let.

Je naší původní dřevinou, která roste v nadmořské výšce 300-1100 m v oblasti evropských pahorkatin a na horách. Zelené jedlové šišky se sbírají od srpna do září a využívají se i mladé výhonky s vysokým obsahem pryskyřic, silic, vosku a vitaminů A a C. Hlavním účinnou složkou jedle je bornylacetát a dále terpeny, například kafr, alfa-pinen, borneol a limonen. Z jedle bělokoré se připravuje zejména éterický olej. Používání jedle bělokoré není vhodné pro malé děti, těhotné a kojící ženy. U citlivějších jedinců se při aplikaci na kůži může projevit alergická reakce. Přípravky s jedlí se nedoporučuje používat při epilepsii, křečích, astmatu a při zánětu ledvin.

Jedle bělokorá má antibakteriální, antivirové, dezinfekční, uklidňující i afrodisiakální účinky. Zvyšuje imunitu, prokrvuje a prohřívá. Přípravky z jedle jsou často využívány při nachlazení, chřipce, zápalu plic a angíně. Dobře zabírají též v případě chronického kašle, chrapotu, zánětu sliznic dutiny ústní či při zahlenění dýchacích cest. Jedle bělokorá je rovněž účinná při neuralgii či zánětlivých onemocněních kůže a kloubů. Olej z jedle bělokoré se dá aplikovat na omrzliny, popáleniny, kožní infekce, proleženiny nebo na špatně se hojící rány. Též zabírá na akné, vrásky, mykózy na nohou, ale rovněž při zápachu z úst, nohou či při svědění konečníku. V lidovém léčitelství se jedle používala při plynatosti, ledvinových kamenech či v případě zánětu močových cest.

Ve formě koupele se dá využít při celulitidě, dně, revmatismu, artróze a pohmožděninách. Dále funguje při nízkém tlaku, nespavosti, eliminuje stres. Rovněž pomáhá při trávicích potížích či proti rakovině. Jedlová silice se přidává do mastí na artrózu a revma, dá se použít k inhalacím. Působí též jako odpuzovač komárů a roztočů. Výtažek z jedle bělokoré se přidává do celé řady deodorantů, parfémů či přípravků po holení. Jedli lze použít samostatně nebo v kombinaci s kadidlovníkem či mastixem také k vykuřování.



© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ