Hlavní stránka  >  Koktejl

Koktejl

Koktejl je nápoj vzniklý smícháním několika různých, většinou alkoholických, nápojových surovin. Mícháním koktejlů se zabývají barmani, někteří přitom předvádí hostům žonglování se sklenicemi a lahvemi, tzv.

Původ slova koktejl je nejasný. Připomeňme si alespoň několik teorií a legend:

  • Pera z kohoutího (cock) ocasu (tail) se kdysi používala jako první míchátka a ozdoby alkoholických nápojů.
  • Vzdálenější souvislost s kohouty má i teorie, podle níž se tyto míchané nápoje pily ráno jako léčebný prostředek proti kocovině.
  • Coctel se jmenovala dcera mexického krále, která Američanům nabídla k pití neznámý chutný nápoj.
  • Jako cock-tail byli označováni nečistokrevné rasy koní, od nich se název přenesl na nápoj, který byl také „smíšeného původu“.
  • Kalíšek na vajíčka, ve kterém se někdy podávaly nápoje v New Orleansu, se francouzsky řekne coquetier.

Poslední jmenovaná teorie nemusí být tak daleko od pravdy, jak se může zdát při srovnání s ostatními výrazy, protože francouzského (neworleánského) původu je jeden z nejstarších oficiálních  koktejlů Sazerac z poloviny minulého století, míchaný z koňaku a hořkých kapek. (Pozn.: V dnešní době podávaný Sazerac se většinou vyrábí z žitné whiskey.)

V první barmanské příručce z r. 1862 je jako koktejl označeno deset nápojů od ostatních míchaných punčů, slingů, flipů atd. se liší právě svojí hořkou složkou. Dnes je za koktejl obvykle považován jakýkoliv míchaný alkoholický nápoj.

K rozšíření koktejlů došlo paradoxně za prohibice, kdy měly příchutě ovoce a dalších složek maskovat horší kvalitu tehdy dostupného (většinou pokoutně vyráběného) alkoholu.

Až do 70. let 20. století byly alkoholickými složkami většiny koktejlů gin, whisky nebo rum, od 80. let dominuje ve světě koktejlů vodka.© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ