Hlavní stránka  >  Kolagen

Kolagen

Přirozená součást pokožky. Je zodpovědný za pružnost, pevnost, správné navlhčení kůže a soustavné ponoření jejích buněk. Následkem stárnutí kolagen z pleti ubývá, což je příčinou tvorby vrásek. Látku je možné injekčně aplikovat do kůže, například do rtů a do tváří, a docílit tak efektu plnosti a pevnosti.

Kolagen je protein nacházející se v chrupavkách a dalších pojivových tkáních lidí a zvířat, je to typ bílkoviny. Tvoří 75 % lidské pokožky a 30 % celkového objemu těla. V rostlinné podobě se nachází např. v irském mechu, může se získat i z tradiční ájurvédské byliny Amla nebo ze sójové bílkoviny.
Je účinnou součástí plastické chirurgie, kde se používá jako výplň do rtů a obličeje. Ve formě potravinového doplňku tvoří podstatnou složku ve výživě sportovců. Kolagen má velmi dobrý potenciál pro využití v kosmetickém průmyslu, je k dostání buď v tekuté, nebo hydrolyzované formě (jako prášek). Je dobře rozpustný ve vodě.
Živočišný kolagen sám o sobě má příliš velké molekuly, aby dokázaly účinně pronikat skrze pokožku. Daleko lepší využití na poli kosmetického průmyslu má kolagen rostlinného původu.
Používá se v kombinacích s dalšími látkami, které stimulují přirozenou tvorbu kolagenu jako součást biochemického procesu v našem těle.

Kolagen najdeme jako součást výrobků péče o pleť a vlasy, hlavně ve výrobcích pro oční okolí a anti-agingových řadách, barvách na vlasy, make-upech, řasenkách.
Zpomaluje projevy předčasného stárnutí, snižuje viditelnost vrásek, změkčuje pokožku, udržuje vyrovnanou hydrataci,  podporuje dobrý stav vlasů, zvyšuje jejich objem a dodává jim lesk.
Funguje jako kondicioner a ochranný prostředek, má podíl na zlepšení odolnosti a pevnosti pleti i vlasové pokožky.
Dále se kolagen může přidávat do výrobků na zpevnění pokožky, zmírnění celulitidy a strií.

Co se týká zdravotních rizik, jsou u něho uváděná pouze minimální, jedná se hlavně o mírnou toxicitu pro nereprodukční orgány. Problematický může být kvůli zvířecímu původu, tehdy není vhodný pro vegany a vegetariány.

Kolagen je skleroprotein, extracelulární, ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základní stavební hmotou pojivových tkání. Tvoří 25–30 % všech proteinů v těle savců, ve formě kolagenních vláken je složkou mezibuněčné hmoty. V současnosti je známo nejméně 27 rozdílných typů kolagenů.

Kolagenové choroby tj. choroby charakteristické patologickými či degradačními formami kolagenu postihují např. srdce, cévy, svaly a kůži. Samotný kolagen hraje důležitou roli i při stárnutí organismu.

Existuje celá řada typů, nejdůležitější je kolagen typu I, II, III, IV, a V. Nejrozšířenější je typ I, představuje 90 % kolagenu v organismech, je přítomen v pokožce, šlachách, kostech a zubech. Typ II se vyskytuje v chrupavkách. Typ III je kolagen embryonálního vývoje, později je nahrazen typem I. Typ IV se vyskytuje v bazální membráně epitelů. Kolagen typu V je charakteristický pro stěnu krevních cév.© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ