Hlavní stránka  >  Kondom

Kondom

Muži jen velmi neradi používají kondom. Podle některých jim totiž ubírá potěšení a snižuje pohodlí při sexu. Jeho historie přitom sahá až do 14. století, kdy sice tehdy nebyl tak dokonalý jako dnes, přesto měl něco do sebe. Dokázal totiž zabránit sexuálně přenosným chorobám.

První zmínky o předchůdci dnešní kondomu zaznamenali archeologové přibližně z doby 1350 př. n. l. ale první reálné pokroky nastaly až v 16. století. Tehdy vyrobil Ital Gabrielle Fallopius plátěné pouzdro, které vyzkoušel na 1100 mužích jako profylaktickou pomůcku. Podle jeho záznamů se žádný z účastníků pokusu nenakazil syfilis.

O vzniku slova kondom toho není mnoho známo.
Jedna z teorií říká, že kondom byl pojmenován po svém vynálezci Contonovi (některé prameny uvádějí jméno Condom), který působil u dvora krále Karla II. Podle další teorie je toto slovo odvozeno z latinského "condus", což znamená nádržka, či nádoba.

V 18. století rostla popularita kondomu převážně jako antikoncepčního prostředku. V té době se kondom vyráběl ze střev zvířat a mnohé obchody dokonce rozšiřovaly reklamu a letáčky

V 19. století proslavil kondom zejména proslulý Casanova, který ho nazýval "anglický jezdecký plášť". V Japonsku se používaly dva typy kondomů:
typ Kawagata se vyráběl z tenké kůže
typ Kabutogata z želvoviny nebo rohoviny, což by mohl být předchůdce erotické pomůcky vibrátoru.

Hromadnou výrobu spolehlivějších a zároveň lacinějších kondomů umožnil objev vulkanizace gumy (pánové Goodyear a Hancock). V procesu vulkanizace se surový kaučuk zpracovává pomocí síry a vysoké teploty. Tím se mění v pevný a elastický materiál.

Nové technologie výrazně zkvalitnily kondomy a umožnily vznik rafinovanějších typů, než na jaké byli zvyklí naši předci. I tento fakt hrál výraznou úlohu při jeho masivním rozšíření v poslední době

Nasazování kondomu 
Jak postupovat při výběru kondomu si můžete přečíst v rubrice Jak nakupovat, takže teď můžeme přistoupit k samotnému nasazování kondomu. Na rozcvičení si dáme malou srandičku a můžeme jít na to. Raději začneme pěkně od začátku aneb

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti 
Ačkoli si někteří možná budou ťukat na čelo, věřte, že výše uvedená moudrost platí v tomto případě stoprocentně, dokonce i když se oblékání zhostí partnerka. A pokud jste začátečník, stoupá platnost na 150% (omlouvám se matematikům, ale přehánění je obvyklá metoda lidových vypravěčů). Není totiž nic antierotičtějšího než ulámané nehty a porušená zubní sklovina, o nechtěném početí nemluvě. Zkuste si tedy cvičně rozdělat fólii a vyndat kondom, abyste vyloučil jakékoli nemilé překvapení a pokud budete s námi pokračovat v nácviku i dál, jen dobře.

Kam s ním? 
Tentokrát nemáme na mysli slamník (nebo s čím to měl klasik problémy), ale sperma. Ve vypasovaném kondomu přece není volné místo (a pokud ano, zvolte menší velikost)! Naštěstí s tím výrobci počítají a dělají na konci kondomu tzv. rezervoir (to je ten zúžený výstupek na špičce prezervativu). Aby však dobře plnil své poslání, je třeba z něj před nasazením vytlačit vzduch. To se nejlíp realizuje tak, že kondom uchopíte právě za rezervoir (viz. obr. 1). Hlavně si dejte pozor, abyste ho chytili ze správné strany, aby šel rolovat (rezervoir musí vystupovat zevnitř srolovaného kondomu)! Tento problém neřešíte, pokud používáte kondomy balené ve "vaničce" (SAGAMI, LOVE GAME,...). Tam je to jasné. U kondomů v klasické fólii musíte vyzkoušet.

Až ke kořenům! 
Další důležitou zásadou při nasazování kondomu je vyrolovat ho až ke kořeni penisu. Minimaluzujete tím riziko sklouznutí ochrany při styku, což je věc vskutku nemilá.

Žádné přesčasy! 
Jinými slovy:
ustupte dříve, než ustoupí erekce. Z povadlého penisu totiž sklouzne kondom jedna báseň a ty následky...

Komenský náš vzor! 
Protože ctíme poznatky velikánů, připravili jsme pro Ty méně chápavé ještě obrázkovou část kurzu.

Uchopte kondom jednou rukou za rezervoir tak, abyste z něj vytlačil vzduch.
Druhou rukou kondom rolujte,
rolujte,
rolujte (nepřeháníte to už?),
rolujte (tak už dost s tím vytahováním!)
a pokud už nemáte kam a partnerka ještě neutekla (nebo neusnula), můžete jít na věc. Pokud přestanete s rolováním v půli cesty, hrozí nebezpečí samovolného sklouznutí kondomu v průběhu pohlavního styku.
Pohlavní styk ukončete ještě před ústupem erekce, jinak kondom na 99% sklouzne a čekají Vás krušné chvíle.

Jen certifikované kondomy. 
V dnešní době by se již nemělo stávat, že na pultech leží necertifikované výrobky. Každopádně si zkontrolujte, zdali je na krabičce evropská značka shody s normou CE. Také byste tam měli najít adresu výrobce a pokud nemá sídlo v EU i zplnomocněného zástupce pro EU.

Kdo maže, ten jede. 
Výběr typu kondomu je už složitější, protože existuje velké množství různých kombinací vůní, tvarů, zdrsnění,...

Základní otázka však zní "Suché nebo vlhké?"
Tady bych se držel starého dobrého pořekadla "Kdo maže, ten jede". Navíc se suché kondomy dost špatně shání, protože tuzemská výroba skončila. Kondomy bez lubrikantu se používají jen na orální sex nebo pokud preferujete speciální lubrikační gel. Vhodné jsou také na trénink nasazování na trenažéru (v budoucnu i ve školách?).
Kondomy se spermicidním lubrikantem (olejíčkem) vedle mechanické bariéry staví spermiím ještě bariéru chemickou. Prostě je ničí.

To je ale síla! 
Co se týče tloušťky stěny kondomů, slabší by měly být příjemnější, ale musí být dostatečně kvalitní a otázkou je, zda to vůbec poznáte. Existují ještě extra silné kondomy, které jsou určeny zejména pro anální styk. To svůj význam určitě má.

Jak je krásný, jak je klenutý! 
V poslední době se objevují na trhu různé tvary kondomů, ale moc velkou důležitost tomu nepřikládejte. Vzhledem k pružnosti stěn sednou všechny (teda pokud dobře zvolíte velikost!). Navíc každá specialita je většinou vykoupena speciální cenou.

Ani různá zdrsnění nejsou tolik podstatná.
Většina partnerek si ani nevšimne, že partner je drsnější chlap než minule. Je to dáno tím, že velikost výstupků je omezena sílou stěny a ta není nijak velká.

Sex jí nejde pod nos? 
Pro lepší estetický zážitek doporučujeme kondomy parfémované. Ale pozor! Málokterá vůně na kondomu opravdu voní! Osvědčená je vůně jahody, broskve a banánu. Máta má také výrazné aroma, ale někomu může vadit "vítr" v/na pohlavním orgánu.

Nebuďte rasisti! 
Barva je vzhledem ke špatným světelným podmínkám v ložnicích asi nejméně důležitý faktor. S vyjímkou fosforeskujícího kondomu - s ním může muž doslova zářit. A už je k dostání i na našem trhu!. Poznámka pro méně obdařené muže – černá zeštíhluje.

Sprinteři vs. maratónci. 
I na našem trhu se začínají objevovat kondomy, jejichž lubrikant obsahuje znecitlivující látku (obvykle benzocain). Výsledkem je oddálení orgasmu (vhodné pro začátečníky-sprintery). Opačný účinek mají látky způsobující větší prokrvení sliznice.

Je to pravda odvěká... že šaty dělaj člověka, ale i z obalu kondomů se dá něco vyčíst.
Pokud je na krabičce fotka nevalné kvality pravděpodobně stažená z netu, je téměř jisté, že výrobce podobně přistupuje i ke kvalitě samotného kondomu. Takže ruce pryč od něj. Na druhou stranu celofánový obal krabičky nejlépe s proužkem pro snadnější otevírání dává záruku (tedy pokud je neporušený!), že jste první, kdo se do krabičky podívá, což není k zahození. No a když už jste uvnitř (zatím mluvíme o krabičce), zkontrolujte, zda je na fólii kondomu natištěna expirační doba a samozřejmě jestli už to není historické datum (ten samý údaj by měl být i na krabičce).

Otevírací doba. 
Poslední věcí, která však může připravit horké chvilky, je fólie, ve které je kondom uzavřen. Ideální je, pokud má vroubky po celé straně. Akceptovat se dá i "naříznutí" alespoň ve dvou místech, ale ve tmě nic moc. Naprosto rovné okraje spolehlivě zajistí, že 90% milostné předehry padne na boj s fólií a porušená zubní sklovina také na vášni nepřidá.. Řešením je nákup kondomů ve vaničkách, které se snadno otevírají a navíc je v nich kondom umístěn vždy tak, že ho jednoduše uchopíte za rezervoár a můžete nasazovat. Ve fólii musíte zkoumat, jakou stranou ho uchopit, aby šel vyrolovat. Do vaniček se bohužel balí převážně nelatexové kondomy. 

Tak toto je několik základních typů kondomů, se kterými se můžete setkat. Výčet není vyčerpávající.

Standard - klasický kondom s rezervoirem (to je ten výstupek nahoře). Může se lišit šířkou (na našem trhu je k dostání převážně rozměr 52mm nebo 53mm), délkou (u nás většinou dostačujících 18 cm), tloušťkou stěny nebo barvou. Lubrikant (zvlhčuje povrch kondomu) může obsahovat aromatické látky, spermicidní přísadu (chemicky ničí spermie), látku zvyšující prokrvení (více vášně) nebo jemně znecitlivující (oddálení orgasmu). Je asi dobré zdůraznit, že výše zmiňovaná šířka není průměr. Tento rozměr dostanete, když položíte kondom na podložku a změříte šířku. Jde tedy vlastně o polovinu obvodu.
Anatomický - u tohoto typu se výrobci snaží mužům namluvit, že zrovna jim bude tato fazónka sedět jako ulitá. Mezi námi děvčaty, v té tmě to stejně nikdo neocení.
Bago - jediný název, který nás napadl, o účelu můžeme pouze spekulovat.
Vroubkovaný - zdrsněný povrch s malými  výstupky. Měl by zlepšit prožitek partnerky.
Kroužkovaný - zdrsněný povrch s výstupky ve tvaru kroužků. Význam shodný s předcházejícím typem.
Anatomický s kroužky - kombinuje lepší střih s větším potěšením pro ženy.
Anatomický s vroubky - dtto
3 in 1 - od každého trochu aneb populární tři v jednom. Pokud věříte reklamním sloganům, nemůžete pro partnerku udělat více.

A ještě něco pro pobavení...

Světák - vhodný pro začátečníky, navodí dojem zkušeného milovníka.
Chmaták - vhodný pro gynekology. Budou-li přistiženi při záletu, mohou tvrdit, že právě vyšetřují pacientku.
Zimník - vhodný pro soulož na sněhu. V době globálního oteplování jen pro cestovatele na zemské póly.
Náruživec - podobně jako u typu Chmaták vhodný zejména pro lékaře. Budou-li přistiženi při záletu, mohou tvrdit, že právě pacientku přeočkovávají.
Kšanda - nezklouzne ani méně obdařeným mužům. Vhodné kombinovat s flanelovou košilí.
Tixík - prát jen na čtyřicet!
Hloubkoměr - vhodný pro statistiky
Skleněnka - pro ty, co nemají na Viagru ani na její plagiáty (viz. SPAM v každé mailové schránce).
VIP - pro celebrity. Některé fanynky roupama nevědí, kde si nechat svůj idol podepsat..

 © 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ