PPL - výdejní místa za 39 Kč
Hlavní stránka  >  Kosatec (Iris)

Kosatec (Iris)

Další názvy: Iris croatica, Iris florentina (Kosatec florentský), Iris germanica (Kosatec německý), Orris

Patří k nevelkému počtu rostlin, jejichž květy se mohou pochlubit všemi barvami duhy. Právě tady ostatně můžeme hledat původ jejich latinského názvu: jméno Iris totiž původně patřilo antické bohyni duhy. A právě pro neuvěřitelné bohatství barev ? které sahá od bílé a krémové přes citronově žlutou, teplou oranžovohnědou a všechny odstíny fialové až po tmavě modrou se kosatce těší takové oblibě.

Kosatec je vytrvalá bylina původem pravděpodobně ze jihu Francie a Itálie a může dorůst do výšky 30-100 cm. Kosatec florentský se velmi často přiřazuje ke kosatci německému, a to kvůli jejich podobnému původu, který není zcela jasný. Tyto druhy mají nejen podobný výskyt a zabarvení květů, ale také kosmetické účinky, složení a vůni. Květenství mají převážně modrofialové, výjimečně i bílé a objevuje se od května do června. V kosmetice se nejčastěji používají extrakty z oddenku kosatce nebo esenciální olej získaný parovodní destilací usušených a namletých částí kořene. Kosatcový esenciální olej je svou vůní jemně květinový a může být podobný vůni fialek. Kořen kosatce obsahuje například kyselinu myristovou, flavonoidy, triterpeny nebo vysoké množství škrobu. Kosatec nemá žádné kontraindikace.

Kosatec v kosmetice reguluje vlhkost a hydrataci pokožky, také mírní činnost mazových žláz. Je vhodný v podstatě pro všechny typy pleti, zejména pro problematickou, mastnou, ekzematickou a podrážděnou pokožku. Kosatec působí hojivě, zlepšuje zajizvení, mírní zarudnutí. Pleť zjemňuje, chrání a revitalizuje. Prášek z kořene kosatce se používá k bělení zubů. Nejčastěji ho najdeme v šampónech na mastné vlasy a v péči o problematickou pleť. Éterický olej z kosatce se používá jako parfemační složka, v aromaterapii pak zmírňuje bolesti hlavy, tonizuje vylučovací a respirační systém, slouží jako diuretikum i jako prostředek proti horečce.

V parfémech.

  • Velmi ceněná magická vůně s pudrovým a fialkovým nádechem.
  • Jejím původcem je orris root – kosatcový kořen.
  • Meditační, jaro připomínající vůni kosatce obsahují nejluxusnější parfémy.


© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ