Hlavní stránka  >  Kruhy pod očima

Kruhy pod očima

Proč máme kruhy pod očima
Kvůli stresu a únavě produkují naše nadledviny hormon kortizol. Ten zlepšuje odolnost těla a pomáhá mu připravit se na boj nebo útěk. 

Zvyšuje tlak a zadržuje vodu v těle. Rozšiřuje tím, mimo jiné, i cévky pod očima. Povrch cévky popraská. Uvolněná krev se rozkládá. Tělo odbourává hemoglobin a vznikají tmavá barviva - kruhy pod očima.

CO ZPŮSOBUJE TMAVÉ KRUHY POD OČIMA?
Tmavé kruhy pod očima mohou mít mnoho různých příčin. Objevují se třeba, když málo spíme, nebo když příliš holdujeme alkoholu. Kromě toho je ale způsobují i další faktory.

CO JSOU VLASTNĚ ONY „KRUHY POD OČIMA“? Pokud jsme dlouho ponocovali, oči nás druhý den často prozradí. A to nejen zarudnutím, ale právě i tmavými kruhy. Kůže pod očima je totiž velmi tenká. Nemá obvyklou vrstvu tukové tkáně jako jiné části naší tváře, takže se na ní vše rychle projeví. Tato oblast pokožky je navíc protkána spoustou malých cév a lymfatických žláz. Když naše tělo postrádá kyslík nebo tekutiny, proudí tudy krev pomaleji a je tmavší barvy. Přes tenkou kůži jsou cévy snadno viditelné a dodávají pleti nezdravou barvu, která má v závislosti na typu pokožky buď hnědý nebo namodralý odstín. V některých rodinách jsou navíc kruhy pod očima způsobené geneticky. Pokud je máte dědičně předurčené, mohou vás pronásledovat i ve chvílích, kdy jste dokonale fit a vyspalí.

TMAVÉ KRUHY POD OČIMA MAJÍ SVOJE PŘÍČINY

JAKÉ JSOU NEJČASTĚJŠÍ PŘÍČINY TMAVÝCH KRUHŮ POD OČIMA?

  • Častou příčinou tmavých kruhů pod očima je náš životní styl. Dlouhé večírky, popíjení alkoholu, kouření – to všechno vede k nedostatku kyslíku v krvi, a může tak způsobovat i nezdravou barvu pleti. 
  • Mnohdy za to může také náš jídelníček. Nevyvážená strava s nedostatkem vitamínů a minerálů bývá jejich spouštěčem. Nejvíc se to projevuje při nedostatku vitamínu C, železa nebo zinku.
  • Tmavé kruhy pod očima mohou být také symptomem nemoci nebo projevem jiných zdravotních problémů. Pokud se jich nemůžete zbavit dlouhodobě, určitě se nebojte zeptat svého praktického lékaře.
  • Trpíte sennou rýmou a často si oči mnete? Opakované tření dráždí citlivou pokožku a může mít na svědomí i tmavé stíny pod očima.
  • Pokud trávíte dlouhé hodiny prací na počítači, vystavujete svoje oči velké zátěži. I proto se vám mohou kruhy pod očima opakovaně tvořit.
  • A svoji roli hrají i psychologické faktory. Stres v práci nebo ve škole, pocity úzkosti – to všechno se může projevit také na vašem zevnějšku.

SPÁNEK, VODA A EXTRA PÉČE O OČNÍ OKOLÍ DĚLAJÍ DIVY 
Pokud vám nebyly tmavé kruhy dány do vínku dědičně, můžete se jich zbavit celkem jednoduchým postupem. Neupírejte si spánek a přijímejte dostatek tekutin. Kromě toho vám pomohou i nejrůznější krémy a přípravky speciálně určené pro citlivé oční okolí.

NEJLEPŠÍ DOMÁCÍ POMOCNÍCI V BOJI S TMAVÝMI KRUHY POD OČIMA

  • Osvědčený je například trik s černým čajem. Nechte vylouhované sáčky vychladnout, a pak je přiložte na zavřené oči – alespoň na 10 minut. Třísloviny obsažené v čaji sníží otok a dodají pokožce zdravou dávku antioxidantů. 
  • Zlepšit cirkulaci krve můžete i jemnou masáží očního okolí. Lehce do pokožky vmasírujte třeba několik kapek mandlového oleje. Vždy přitom postupujte ze středu obličeje směrem ven.
  • A pokud nemáte mandlový olej, sáhněte do lednice pro okurku. Je plná vitamínů a zajistí vaší pleti potřebnou hydrataci. Stačí, když na zavřené oči položíte dva vychlazené plátky.
  • Kromě zmíněných pomocníků můžete používat i speciální gelovou oční masku. Studený gel podpoří správnou cirkulaci krve a vám tak zajistí zdravější barvu pleti.
 

 © 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ