Hlavní stránka  >  Značka -  Krystal: Nefrit
Nabízíme pouze zboží skladem

Krystal: Nefrit

Jadeit a Nefrit, jsou to dva drahokamy, které kupující matou, e obecný termín, který se používá pro dva různé typy drahých kamenů. Jsou spjaté se zelenou barvou a s orientem. V anglicky mluvících zemích mají pro oba nerosty jednotný název Jade, přestože se jedná z mineralogického hlediska o rozdílné minerály, 

 • zatímco jadeit mívá zrnitou strukturu
 • krystaly nefritu bývají vláknité

Jadeit se vyskytuje v mnoha různých barvách od šedé přes růžovou, žlutou, fialovou, hnědou, červenou až po zelenou. Lze dokonce najít černé a intenzivně zelené jadeity. Existuje mnoho jadeitů, které vykazují více než jednu barvu. Vzácná je smaragdově zelené zbarvení způsobené stopami chromu, takové kameny se označují jako imperiální jadeit.

 • Rozsah barev zobrazený jadeitem je ve skutečnosti mnohem větší než u nefritu.
 • Jadeit je tvrdší než nefrit, tvrdost se pohybuje mezi 6,5 a 7 podle Mohsovy stupnice.
 • Jade je termín používaný k označení dvou různých forem minerálů, jmenovitě jadeit a nefrit.
 • Jadeit je jen jeden typ nefritu a ne jiný drahokam.
 • Všechen jadeit je nefrit, ale ne každý nefrit je jadeit.
 • Většina nefritu na trzích je nefrit a nefrit, není Jadeit.

V mnoha zemích, jako je Čína, Indie, Mexiko, Korea, Japonsko atd., Se termín Jade tradičně používá k označení materiálů, které se podobají nefritu.

Nefrity jsou běžnější, levnější, ale ne úplně levné kameny, pocházejí nejčastěji  z Kanady a ty nejkvalitnější, světlejší, z Ruska. Jsou obvykle tmavě zelené, a mírně průsvitné (pokud jsou tenké). Od serpentinitu se dají odlišit právě zkouškou tvrdosti (ostrý střep udělá do serpentinitu vryp, do nefritu ne)

Z obou se vyřezávají podobné ozdobné předměty a brousí se i do stejného typu šperků, ale při bližším pohledu se nefrit jeví vláknitý či hedvábný, kdežto jadeit je jemně zrnitý.

Hlavní rozdíly mezi Jadeitem a Nefritem 

Jadeite a nefrit jsou zcela různé minerály. Mají různou hustotu, různou tvrdost, odlišnou krystalickou strukturu a odlišné chemické složení. Klasický nefrit, pochází z Číny, kdežto jadeit je vzácnější druh nefritu a pochází z Barmy. Nejcennější typem je  jadeit, známý jako imperiální nefrit, který má nažloutlý tón a obsahuje chrom. 

Existují i další rozdíly. 

Jadeit charakteristika
Tvrdost: 6,5-7 podle Mohsovy stupnice
Specifická gravitace: 3,30-3,50
Chemické vlastnosti: Vyrobeno z sodíku a hliníku
Barva: Vyrobeno z sodíku a hliníku

Nefrit  charakteristika

Tvrdost: 6-6,5 podle Mohsovy stupnice
Specifická gravitace: 2,90-3,02
Chemické vlastnosti: Vyrobeno z vápníku a hořčíku
Vyrobeno z sodíku a hliník
Barva: Typicky zelené nebo tmavě zelené, ale lze nalézt bílý nefrit

Určování hodnoty Jadeitu 

Jadeit  je cennější než nefrit a je považován za kvalitnější. Existují tři vlastnosti jadeitu, které mají velký vliv na jeho cenu a hodnotu. Jsou to barva, textura a průhlednost

Barva
Nejžádanější jadeit má specifický zelený odstín, ale existují i jiné barvy, které jsou společné, včetně červené, žluté, levandulové, hnědé, oranžové, černé a šedé. Jak již bylo zmíněno, nejvíce ceněný nefrit je imperiální nefrit a nejjemnější drahokamy jsou téměř průhledné s jasně smaragdově zelenou barvou. Ostatní především zelené jadeity jsou také velmi žádané. 

Textura
Jadeit má velmi jemnou strukturu, která je většinou měkká na dotek . Struktura může být i hrubší.  Krystalová struktura jadeitu přispívá k jeho tuhosti a jadeit je velmi odolný proti rozbití. Z tohoto důvodu byl používán k výrobě zbraní a nástrojů.

         

Transparentnost
Jadeit může být zcela neprůhledný, ale i polotransparentní až transparentní. Nejcennějším Jadeitem lze vidět skrz. Přes vysoce kvalitní kámen můžete číst, jen budou písmena trochu rozmazaná.  Méně hodnotné jadeity jsou zcela neprůhledné. 

 

Hlavním zdrojem jadeitu, zejména imperiálního, je Myanmar, dříve Barma, část materiálu pochází také z Japonska a USA. V průběhu staletí pronikla část myanmarského jadeitu do Číny, kde se více používá Nefrit. Od 18. Století se objem jadeitu exportovaného do Číny prudce zvýšil a tento kámen téměř nahradil místní nefrit. Ve snaze zvýšit prodejní cenu se za jadeit vydává dnes prakticky jakýkoliv zeleně zbarvený kámen.

        

STŘEDOAMERICKÝ JADEIT

V kulturách indiánských obyvatel Střední a Jižní Ameriky hrál jadeit významnou roli, podobně jako nefrit v Číně. Symbolizoval vodu a bující vegetaci, říkali mu chalchihuitil a jeho hodnota převyšovala zlato. První, kdo jadeit objevil a opracovával, byli před 3000 lety Olmékové. Po celém Mexiku a Střední Americe se nacházejí jadeitové masky, sošky bohů, rituální předměty, zkrátka to, čeho si tamější obyvatelé nejvíce cenili.

Magický, posvátný kámen

Jadeit se házel do posvátných studní jako oběť bohům. Bývá z něj vyřezané srdce posvátných soch. Vkládal se do úst zemřelých šlechticů ve víře, že bude na onom světě jejich srdcem. Ve hrobech aristokratů, většiny mezoamerických kultur se našly jadeitové předměty. Bývaly rituálně „zabité“ – rozlomené, aby mohly následovat svého majitele na onen svět. Směs z drceného jadeitu a bylinek se aplikovala na prasklou lebku i horečku. Největší středoamerické naleziště jadeitu byla na území dnešní Guatemaly a Kostariky.

    

PŘÍCHOD JADEITU DO EVROPY

Až do konce 16.století byl v Evropě znám pouze nefrit. Poté, co Španělé dopluli do dnešního Mexika, zjistili, že tamní Aztékové si velice cení kamene, který považovali za totožný s domácím nefritem. Od Aztéků se dozvěděli, že tento kámen dokáže léčit vnitřní choroby, zvláště nemoci jater, slinivky a ledvin. Aztécký kámen pak Španělé přivezli do Evropy a s ním pověst jeho léčivých schopností.

Název jadeit vznikl zkomolením původního španělského piedra de ijada, kámen vnitřností, což si Francouzi nesprávně přeložili na piedra de jade. Až do roku 1863 se středoamerický Jadeit považoval za tentýž kámen jako evropský a čínský nefrit. Tehdy se při analýze čínské glyptiky /ozdobně vyřezaného kamene/ zjistilo, že se oba minerály liší. V některých místech světa se stále objevuje pojmenování „nefritový jadeit“ na rozdíl od „pravého“ jadeitu.

Jemné odstíny svěží jablečné zelené se sametovým leskem, které jsou pro Jadeit tak typické byly velice oblíbené zejména ve starověké Číně.  

Jadeit byl považován za Královský kámen a po celou historii Číny měl velice důležitý význam. Bohaté řezby mytických draků, zbraní i výrobků pro zkrášlení paláců byly spolu s majitelem ukládány i do hrobů. Jadeit symbolizuje spravedlnost, skromnost a moudrost.

                  

Naučte se o pravém jadeitu. Jadeit zahrnuje 2 druhy kamene, jadeit a nefrit.
 • Nejdražší a žádoucí jadeit (barmský jadeit, Císařský jadeit, nebo čínský jadeit) obvykle pochází z Myanmaru (dříve Barma), ale v malém množství se těží v Guatemale, Mexiku a Rusku. Jadeit může pocházet z mnoha míst, ale nejčastější barva je zelená.
 • 75% světového jadeitu pochází z dolů v Britské Kolumbii ve formě nefritu, ale také se těží na Tchaj-wanu, ve Spojených Státech a (v malém množství) v Austrálii.
Podržte jadeit na jasném světle. Pokud je to možné, zkoumejte vnitřní strukturu lupou s 10 ti násobným zvětšením. Vidíte malá vlákna nebo zrnka, jakoby plstěné, azbestové částice? Pokud ano, je to pravděpodobně pravý nefrit nebo jadeit. Chrysopras je na druhou stranu mikrokrystalický, bude proto vypadat homogenní.
 • Pokud vidíte lupou něco, co připomíná vrstvy, při 10 ti násobném zvětšení, pravděpodobně se díváte na jadeit, který byl "zdvojnásoben" nebo i "ztrojnásoben" (tenká vrstva kvalitního jadeitu lepená přes různé základny).
 • Naučte se rozpoznat podvodné praktiky. Dokonce pokud máte v rukách skutečný jadeit, může být barven, bělen, použita stabilizace polymerů, nebo vytvořeno zdvojnásobení a ztrojnásobení. Jadeit je rozdělen do tří kategorií na základě těchto možností:

1. Přírodní, neošetřený, prochází tradičním procesem (mytí ve švestkovém džusu a leštění voskem), žádné "umělé procedury" (např. ošetření vysokou teplotou nebo vysokým tlakem). Má "pravou" barvu.

2. Chemicky bělený k odstranění nečistot; injekce s polymery s použitím odstředivky na zvýšení průhlednosti; pokrytý pevným a průhledným povrchem, který vypadá jako plast. Může být nestabilní a časem může dojít ke změně barvy, protože se polymer rozbije vlivem tepla nebo domácích pracích prostředků; nicméně, stále je to 100% pravý jadeit, se 100% přírodní barvou.

3. Chemicky bělené; obarvené na lepší barvu; časem mohou nastat změny barvy v důsledku reakce na silné světlo, tělesné teplo nebo domácí prací prostředky

Hoďte kámen do vzduchu a chyťte ho v dlani. Pravý jadeit má velmi vysokou hustotu, což znamená, že se bude zdát poněkud těžší, než vypadá. Pokud je těžší než většina kamenů stejné velikosti a prošel zrakovým testem, je pravděpodobné, že je to pravý jadeit.
 • Je to samozřejmě nepřesný, ale efektivní test, dříve běžně používaný obchodníky a nákupčími drahokamů.
Klepněte kameny dohromady. Další tradiční způsob, jak posoudit hustotu kamenů bez měření je poslouchat zvuk plastových korálků jemným poklepáním o sebe. Pokud máte pravý jadeit, poklepte s ním na kámen, který chcete otestovat. Pokud to zní jako plastové korálky, pak testovaný kámen je pravděpodobně falešný. Pokud je to hlubší, více rezonující zvuk, mohl by být pravý.
 
Držte kus nefritu v ruce. Měli byste cítit na dotek chladný, hladký kámen, jako mýdlo. Pokud je pravý, mělo by trvat dlouho, než se zahřeje. Je velmi užitečné, pokud ho můžete porovnat s pravým jadeitem podobného tvaru a velikosti.
 
Proveďte test poškrábáním. Jadeit je velmi tvrdý; poškrábe sklo i kov. Nefrit však může být mnohem měkčí, proto provedením tohoto testu nesprávně, můžete poškodit pravý kus. Pokud poškrábe sklo nebo ocel, může to být ještě mnoho alternativ k jadeitu, včetně různých forem zeleného křemene a prehnitu.
 • Použijte tupý konec nůžek a jemně zatlačte dolů a nakreslete čáru na část jadeitu. Proveďte to na spodní straně, abyste nepoškodili kámen.
 • Vyhněte se jakékoliv ploše vystavené povětrnostním vlivům, protože tyto jsou mnohem měkčí a mohou být snadno poškozeny. Pokud vidíte po poškrábání bílou čáru, jemně ji otřete (to by mohly být kovové zbytky z nůžek). Je tam stále ještě rýha? Pokud ano, pravděpodobně to není pravý jadeit.
Dělte hmotnost látky objemem. Jak jadeit, tak nefrit mají velmi vysokou hustotou (jadeit - 3.3; nefrit - 2.95). Hustota se měří vydělením hmotnosti (v gramech) objemem (cm3).
Hledání dle parametrů:
Řadit dle
Počet
-12%
Nefrit Kanadský váleček k navlékání 6 x 10 mm, kámen kliduNefrit Kanadský váleček k navlékání 6 x 10 mm, kámen klidu
ŠTĚSTÍ KOUZLO - BOHATSTVÍ - ÚSPĚCH - MOUDROST Je jako ten outfit, který nosíte na prvním rande, nebo ten náhrdelník, který nosíte na pracovní pohovory – vždy přináší štěstí. Prostřednictvím probuzení nového pohledu v čakře třetího oka vás nefrit otevírá prosperitě a hojnosti. Jeho prastará moudrost
102 Kč
Ušetříte 14 Kč (12%)
Skladem
Počet
minus
minus
ks
ks
-13%
Nefrit Kanadský náramek elastický přírodní kámen, kulička 6 mm / 16 - 17 cm, kámen kliduNefrit Kanadský náramek elastický přírodní kámen, kulička 6 mm / 16 - 17 cm, kámen klidu
ŠTĚSTÍ KOUZLO - BOHATSTVÍ - ÚSPĚCH - MOUDROST Je jako ten outfit, který nosíte na prvním rande, nebo ten náhrdelník, který nosíte na pracovní pohovory – vždy přináší štěstí. Prostřednictvím probuzení nového pohledu v čakře třetího oka vás nefrit otevírá prosperitě a hojnosti. Jeho prastará moudrost
671 Kč
Ušetříte 96 Kč (13%)
Skladem
Počet
minus
minus
ks
ks
-12%
Nefrit Kanadský náramek elastický přírodní kámen, kulička 8 mm / 16 - 17 cm, kámen kliduNefrit Kanadský náramek elastický přírodní kámen, kulička 8 mm / 16 - 17 cm, kámen klidu
ŠTĚSTÍ KOUZLO - BOHATSTVÍ - ÚSPĚCH - MOUDROST Je jako ten outfit, který nosíte na prvním rande, nebo ten náhrdelník, který nosíte na pracovní pohovory – vždy přináší štěstí. Prostřednictvím probuzení nového pohledu v čakře třetího oka vás nefrit otevírá prosperitě a hojnosti. Jeho prastará moudrost
810 Kč
Ušetříte 115 Kč (12%)
Skladem
Počet
minus
minus
ks
ks
-29%
Nefrit náramek elastický přírodní kámen, kulička 12 mm / 16 - 17 cm, kámen kliduNefrit náramek elastický přírodní kámen, kulička 12 mm / 16 - 17 cm, kámen klidu
ŠTĚSTÍ KOUZLO - BOHATSTVÍ - ÚSPĚCH - MOUDROST Je jako ten outfit, který nosíte na prvním rande, nebo ten náhrdelník, který nosíte na pracovní pohovory – vždy přináší štěstí. Prostřednictvím probuzení nového pohledu v čakře třetího oka vás nefrit otevírá prosperitě a hojnosti. Jeho prastará moudrost
1 300 Kč
Ušetříte 520 Kč (29%)
Skladem
Počet
minus
minus
ks
ks
-13%
Nefrit náramek elastický přírodní kámen, kulička 8 - 9 mm / 16 - 17 cm, kámen kliduNefrit náramek elastický přírodní kámen, kulička 8 - 9 mm / 16 - 17 cm, kámen klidu
ŠTĚSTÍ KOUZLO - BOHATSTVÍ - ÚSPĚCH - MOUDROST Je jako ten outfit, který nosíte na prvním rande, nebo ten náhrdelník, který nosíte na pracovní pohovory – vždy přináší štěstí. Prostřednictvím probuzení nového pohledu v čakře třetího oka vás nefrit otevírá prosperitě a hojnosti. Jeho prastará moudrost
620 Kč
Ušetříte 89 Kč (13%)
Skladem
Počet
minus
minus
ks
ks
-13%
Nefrit Tchajwan náramek elastický přírodní kámen, kulička 6 mm / 16 -17 cm, kámen kliduNefrit Tchajwan náramek elastický přírodní kámen, kulička 6 mm / 16 -17 cm, kámen klidu
ŠTĚSTÍ KOUZLO - BOHATSTVÍ - ÚSPĚCH - MOUDROST Je jako ten outfit, který nosíte na prvním rande, nebo ten náhrdelník, který nosíte na pracovní pohovory – vždy přináší štěstí. Prostřednictvím probuzení nového pohledu v čakře třetího oka vás nefrit otevírá prosperitě a hojnosti. Jeho prastará moudrost
434 Kč
Ušetříte 62 Kč (13%)
Skladem
Počet
minus
minus
ks
ks
-22%
Nefrit Barmský náramek elastický přírodní kámen, kulička 8 mm / 16 - 17 cm, kámen kliduNefrit Barmský náramek elastický přírodní kámen, kulička 8 mm / 16 - 17 cm, kámen klidu
ŠTĚSTÍ KOUZLO - BOHATSTVÍ - ÚSPĚCH - MOUDROST Je jako ten outfit, který nosíte na prvním rande, nebo ten náhrdelník, který nosíte na pracovní pohovory – vždy přináší štěstí. Prostřednictvím probuzení nového pohledu v čakře třetího oka vás nefrit otevírá prosperitě a hojnosti. Jeho prastará moudrost
481 Kč
Ušetříte 135 Kč (22%)
Skladem
Počet
minus
minus
ks
ks
-19%
Nefrit tromlovaný náramek elastický z přírodního kamene 6 - 8 mm / 16 - 17 cm, kámen kliduNefrit tromlovaný náramek elastický z přírodního kamene 6 - 8 mm / 16 - 17 cm, kámen klidu
ŠTĚSTÍ KOUZLO - BOHATSTVÍ - ÚSPĚCH - MOUDROST Je jako ten outfit, který nosíte na prvním rande, nebo ten náhrdelník, který nosíte na pracovní pohovory – vždy přináší štěstí. Prostřednictvím probuzení nového pohledu v čakře třetího oka vás nefrit otevírá prosperitě a hojnosti. Jeho prastará moudrost
439 Kč
Ušetříte 100 Kč (19%)
Skladem
Počet
minus
minus
ks
ks
-19%
Nefrit Barmský náramek elastický z přírodního kamene, kulička 6 mm / 16 - 17 cm, kámen kliduNefrit Barmský náramek elastický z přírodního kamene, kulička 6 mm / 16 - 17 cm, kámen klidu
ŠTĚSTÍ KOUZLO - BOHATSTVÍ - ÚSPĚCH - MOUDROST - KLID - MÍR Je jako ten outfit, který nosíte na prvním rande, nebo ten náhrdelník, který nosíte na pracovní pohovory – vždy přináší štěstí. Prostřednictvím probuzení nového pohledu v čakře třetího oka vás nefrit otevírá prosperitě a hojnosti. Jeho prast
437 Kč
Ušetříte 102 Kč (19%)
Skladem
Počet
minus
minus
ks
ks
-28%
Nefrit Tchajwan fazet náramek elastický z přírodního kamene, kulička 8 mm / 16 -17 cm, kámen kliduNefrit Tchajwan fazet náramek elastický z přírodního kamene, kulička 8 mm / 16 -17 cm, kámen klidu
ŠTĚSTÍ KOUZLO - BOHATSTVÍ - ÚSPĚCH - MOUDROST - KLID - MÍR Je jako ten outfit, který nosíte na prvním rande, nebo ten náhrdelník, který nosíte na pracovní pohovory – vždy přináší štěstí. Prostřednictvím probuzení nového pohledu v čakře třetího oka vás nefrit otevírá prosperitě a hojnosti. Jeho prast
424 Kč
Ušetříte 165 Kč (28%)
Skladem
Počet
minus
minus
ks
ks
-9%
Nefrit Gua Sha 5 x 8 cm + váleček masážní 14 x 5,5 cm redukuje vrásky, otoky, zlepšuje pružnost pokožky, sadaNefrit Gua Sha 5 x 8 cm + váleček masážní 14 x 5,5 cm redukuje vrásky, otoky, zlepšuje pružnost pokožky, sada
Užijte si přírodní a zdravou masáž - Gua Sha je vyrobena ze 100% přírodního kamene. Anti-aging, linie proti vráskám, redukuje tmavé pod očima, zlepšuje pleť a zdraví bez chemikálií a dráždivých látek. Gua Sha - Je velmi dobrý nástroj na škrábání gua sha, skvělý pro použití na vašem těle a velmi užit
805 Kč
Ušetříte 84 Kč (9%)
Skladem
Počet
minus
minus
ks
ks
-24%
Nefrit Gua Sha 5 x 8 cm + váleček masážní 14 x 5,5 cm redukuje vrásky, otoky, zlepšuje pružnost pokožky, sada bez obaluNefrit Gua Sha 5 x 8 cm + váleček masážní 14 x 5,5 cm redukuje vrásky, otoky, zlepšuje pružnost pokožky, sada bez obalu
Užijte si přírodní a zdravou masáž - Gua Sha je vyrobena ze 100% přírodního kamene. Anti-aging, linie proti vráskám, redukuje tmavé pod očima, zlepšuje pleť a zdraví bez chemikálií a dráždivých látek. Gua Sha - Je velmi dobrý nástroj na škrábání gua sha, skvělý pro použití na vašem těle a velmi užit
656 Kč
Ušetříte 203 Kč (24%)
Skladem
Počet
minus
minus
ks
ks
NEWSLETTER


© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ