Hlavní stránka  >  Kurkuma - indický šafrán

Kurkuma - indický šafrán

Další názvy: Kurkumovník dlouhý, Indický šafrán

Kurkuma neboli indický šafrán je koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa). Obsahuje asi 5 % éterického oleje (hlavní složky sabinen, felandren a žluté barvivo kurkumin). Používá se v kari koření; hojně se využívá v pákistánské, indické, perské a thajské kuchyni.

Z kurkumy se také vyrábí škrobová moučka; na trhu se objevuje pod názvem Arrowrot, někdy se také nazývá koa. Používá se např. k zahušťování rybích a želvích polévek.

Kurkumy se používá též jako barviva do potravin. Například se používá jako barvivo do bezvaječných těstovin, polévek, rýže atd. pro dosažení žluté barvy. Zvyšuje též trvanlivost potravin.

Oddenky kurkumy se několik hodin vaří a poté jsou sušeny a následně pomlety na sytě žlutý prášek. Aktivní složka kurkumin má zemitou, nahořklou, pepřovitou a hořčici podobnou chuť.

Kurkumovník je rostlina z čeledi zázvorníkovitých, pocházející z jihovýchodní Asie. Dorůstá do výšky 1,2 metru a kvete v dubnu až v květnu. Sušením a namletím oddenku kurkumovníku vzniká známé koření charakteristické žluté barvy, kurkuma. Žluté barvivo kurkumy je jednou z hlavních složek směsi kari koření. Jako barvivo se nazývá kurkumin a je hojně používáno v potravinářském průmyslu, kde má označení E100. 

Éterický olej se získává parovodní destilací ze sušeného kořene, na jeden litr esence je potřeba 40 kg kurkumy. Éterický olej se nesmí užívat vnitřně. Jeho vůně je sladká, dřevitá a jemně kořeněná. Kurkuma se v kosmetice používá hlavně pro své antibiotické a antimykotické účinky, přidává se proto do výrobků osobní péče a dentální hygieny (pomáhá také vybělit zuby).

Kurkuma působí jako antioxidant.
Zlepšuje hojení problematické pleti a funguje proti rozvoji další infekce. Léčí se jí ekzémy, dermatitida i poruchy kožní pigmentace.
Snižuje vypadávání vlasů, stimuluje jejich růst a harmonizuje vlasovou pokožku.
Funguje proti bolestem, organismus detoxikuje a nemá vedlejší účinky.
Přidává se do mastí proti bolestem kloubů a hemoroidům.
Podporuje činnost krevního oběhu a zabraňuje krevním sraženinám.
Jako ženský olej se doporučuje při cystách.
Zlepšuje funkce imunitního systému a je vhodná pro udržení zdravého respiračního systému.
Podporuje činnost endokrinních žláz a zlepšuje vylučování hormonů.
Kurkuma je také dobrým doplňkem pro překonání depresivních stavů či stresových období.

Zlaté mléko je nápoj, které pochází z Asie. Je připravován z kombinace asijského koření (kurkuma, kardamom, chilli a zázvor) a rostlinného mléka. Mléko se pije převážně teplé, ale existuje i studená varianta, ice golden milk. Nápoj se doporučuje pít ve večerních hodinách.© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ