Hlavní stránka  >  Levandule hybridní (Lavandula hybrida)

Levandule hybridní (Lavandula hybrida)

Další názvy: Lavandula intermedia, Levandule prostřední, Lavandin

Levandule hybridní (lavandin) je křížencem levandule lékařské (Lavandula angustifolia) a levandule širokolisté (Lavandula latifolia). Díky tomuto skřížení vznikl druh, který nese jak značné uklidňující účinky, tak i léčivé schopnosti. Pěstuje se ovšem i z komerčních důvodů, neboť obsahuje vyšší podíl silic než jiné druhy. Jako esenciální olej může způsobovat alergie a podráždění, ovšem vyznačuje se i zklidněním alergických reakcí (například od štípnutí hmyzem).

Lavandin má svěží levandulovou vůni s kafrovitým podtónem. Má silnější léčivé účinky na zdraví než levandule lékařská. Pomáhá léčit záněty a onemocnění dýchacích cest, močopohlavní infekce, také ulevuje od bolesti svalů, uvolňuje zatuhlé svalstvo i klouby. Je protizánětlivý, antiseptický, protiplísňový a protivirový a hodí se na všechny typy pleti. Zmírňuje bolesti spojené s kašlem, rýmou i horečkou. Oproti levanduli širokolisté má silnější zklidňující účinky na psychiku, pozdvihuje ducha, dodává energii a motivaci, kdy si člověk ovšem stále zachovává chladnou hlavu, pomáhá od depresí a nervozity. Lavandin celkově povzbuzuje jak fyzickou, tak mentální stránku.

V parfémech:

  • Jedna z nejpoužívanějších parfémových složek.
  • Podporuje zdraví, lásku, mír, štěstí, harmonii, věrnost, zmírňuje stres a deprese.
  • Fialově rozkvetlými levandulovými poli proslula především francouzská Provence, ale mezi producenty levandulového oleje patří i Anglie a Bulharsko.
  • Balzámová sladkost levandule obohacuje už po staletí dámské i pánské parfémy. 


© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ