Respirátory za nejnižší cenu! Již od 1,50 Kč za kus!
Hlavní stránka  >  Libavka poléhavá (Gaultheria procumbens)

Libavka poléhavá (Gaultheria procumbens)

Další názvy: Líbavka, Wintergreen

Libavka je zimovzdorný stálezelený keř, který dorůstá do výšky 20 cm, původem je ze Severní Ameriky. Patří mezi příbuzné borůvek a brusinek. Červené aromatické plody libavky používali indiáni nejen k jídlu, ale také jako přírodní aspirin. Libavkový éterický olej se získává parovodní destilací z listů rostliny a má sladkou vůni. Je velmi silný, 1 ml éterického oleje odpovídá až 171 velkým tabletám aspirinu. V aromaterapii se libavka využívá s opatrností do masážních směsí, vždy se musí míchat do nosného oleje v bezpečném ředění 0,5 %. Libavka se nepálí v aromalampě, nesmí se užívat vnitřně. Obsahuje vysoké množství methylsalicylátu a nesmí ji používat těhotné ženy, zvířata a děti pod 12 let věku. Esence se nesmí používat soustavně a dlouhodobě.

Libavka je silné léčivo 

  • Má silné antibiotické, antimykotické, dezinfekční, protizánětlivé, analgetické, prohřívací a močopudné účinky.
  • Pomáhá od bolestí hlavy, srovnává menstruační cyklus a podporuje tvorbu hormonů.
  • Libavka podporuje správnou funkci periferního oběhu.
  • Působí jako analgetikum při bolestech pohybového aparátu, zejména při revma, artritidě, ischias, namožených svalech či výronu.
  • Libavka usnadňuje vykašlávání a uvolňuje dýchací cesty, vhodná je tedy při nachlazení a rýmě.

V kosmetickém průmyslu se libavka pro své antibakteriální účinky přidává do výrobků pro problematickou pokožku a jako anti-agingové činidlo či konzervant. Srovnává tón pleti.

V minimální koncentraci jej najdeme také v prostředcích pro dentální hygienu.© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ