Hlavní stránka  >  Mastek

Mastek

Mastek (talek, steatit, klouzek), chemický vzorec Mg3Si4O10(OH)2, je jednoklonný minerál.
Český název podle vlastnosti – je na omak mastný, jinak z arabského slova talq – talek

Mastek je přirozeně se vyskytující měkký minerál. Skládá se z křemíku, hořčíku, kyslíku a vodíku. V kosmetickém průmyslu se používá nadrcený na velmi jemný prášek. Využití nachází také ve farmaceutickém průmyslu, kde se přidává do tablet a prášků, v kosmetice se nejčastěji objevuje v minerální dekorativní kosmetice (např. v očních stínech, pudrech, make-upech i rtěnkách) a dětských pudrech (např. na opruzeniny).

Mastek má výborné absorbční schopnosti, vstřebává do sebe vlhkost a přebytečné tekutiny. Na pokožce vytváří ochrannou vrstvu, může na ni ale mít abrazivní účinky. Zabraňuje hrudkovatění a spékání přípravku (zejména pudrovitého typu), také snižuje jeho průhlednost a dodává mu jemnost. Mastek je považovaný za relativně bezpečnou látku, není-li kontaminován azbestem (karcinogenní křemičitan), i tak jeho vdechnutí narušuje přirozené mechanismy plicních buněk, to může vést k zánětům, zápalům i rakovině, toto upozornění platí hlavně pro děti do 3 let. Kosmetický talek by ale neměl obsahovat žádné stopy azbestu. Mastek je také spojován s rakovinou vaječníků a varlat, neboť jeho stopové množství bylo nalezeno v mízních uzlinách, je-li to způsobeno přípravky obsahujícími mastek, není ovšem jisté. Obecně je mastek považován za bezpečnou látku.

Mastek je chemicky velmi odolný a žáruvzdorný. Má široké využití v elektrotechnice, kde se používá na výrobu izolátorů, ve slévárenství a sklářství, kde se používá pro svoji odolnost proti teplotám na vyzdívky. Dále je vzácně využíván ve šperkařství jako příměs do levnějších šperků. Ve farmacii se uplatňuje zvláště čistý, jemně mletý talek jako inertní plnidlo při výrobě tablet. V kožním lékařství se používá jako základ pudrů a potažmo tekutých pudrů, např. v terapii intertriga. Uplatnění nalézá také v chemickém průmyslu, kde se používá jako plnidlo do papíru, barev, gum, kosmetiky (mýdla, linky, antiperspiranty). . Ve stavebnictví na výrobu obkladů, desek. Dále se přidává do asfaltu, jako psací materiál, leštidlo a mnoho dalších využití. V Číně se používá pro výrobu uměleckých předmětů, které jsou ve světě velmi ceněny. Ve sportu (např. vzpírání) se nanáší na ruce pro zlepšení úchopu náčiní. V Africe se prý z mastku vyráběly dýmky. Mastek také používali Inuité na výrobu svých lamp, různých nádob na vaření a ozdob.© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ