Nejlevnější doprava do Zásilkovny za 69 Kč!
Hlavní stránka  >  Netkaná textilie

Netkaná textilie

Netkaná textilie je útvar z textilních vláken, staplových přízí nebo filamentů vzájemně propojených jakoukoliv technikou s výjimkou techniky tkaní, pletení, paličkování, splétání a všívání. Některé netkané textilie postrádají dostatečnou pevnost, pokud neprošly procesem zhuštění nebo pokud nejsou zpevněny podložkou. V posledních letech se netkané textilie staly alternativou polyuretanové pěny.

Historie netkaných textilií 
Původ netkaných textilií se v dostupných pramenech popisuje velmi rozdílně. Podle některých tvrzení se dá například 6 tisíc let stará plstěná vlna z nálezů v tehdejší Sumerské říši považovat za nejstarší netkanou textilii. 
Zprávy ze začátku 2. tisíciletí n. l. popisují čínskou textilii o ploše 1,23 × 7,68 m zhotovenou vzájemným proložením hedvábných filamentů při odvíjení z několika tisíců kokonů.

Nejstarší doklady o vpichování pocházejí z 15. století z písemných zmínek o „vpichovaných stezích“. Ty se používaly především ke zdobení církevních oděvů. Vpichování plsti bylo vynalezeno v roce 1866, k masové průmyslové výrobě vpichovaných textilií došlo koncem 50. let 20. století. 

Technologie proplétání byla poprvé patentována v roce 1949 a první proplétací stroj byl v provozu od roku 1957 (Maliwatt, vynálezce Mauersberger v bývalé Německé demokratické republice).

Technologie Spunbond byla patentována v roce 1945 (US Patent 2206058). S průmyslovou výrobou se začalo v 60. letech 20. století v USA a v Německu. V roce 2007 dosáhla světová produkce 2,6 milionů tun a do roku 2012 se počítalo se zvýšením na 4 miliony tun.

Průmyslová výroba technologií melt blown začala v roce 1980. V roce 2017 se počítalo s celosvětovou produkcí asi 570 000 tun.

Polokomerční výrobní linky technologie airlaid byly známé od konce 60. let 20. století, s průmyslovou výrobou se začalo teprve v roce 1990. V roce 2007 se očekávala celosvětová výroba 720 000 tun.

První patent na elektrostatické zvlákňování pochází z roku 1908. Netkané textilie z nanovláken se začaly touto technologií průmyslově vyrábět v prvních letech 21. století. Obrat celosvětového obchodu s těmito výrobky dosáhl v roce 2011 cca 152 miliony USD.

Celosvětová spotřeba netkaných textilií se v roce 2015 odhadovala na 9 milionů tun, v roce 2018 se počítá s obratem obchodu s NT cca 47 miliard USD. V České republice se zvýšila výroba netkaných textilií ze 78 915 tun v roce 2005 na 172 860 tun v roce 2015.

Suroviny k výrobě netkaných textilií 
K výrobě se dají použít všechny textilní materiály (s velkým počtem modifikací) a recyklované textilní odpady. U vrstveného zboží se textilní vlákna často kombinují s kovy nebo minerály. S rychlým vývojem technologie se často mění i podíl jednotlivých druhů surovin. Na začátku 21. století byla téměř polovina netkaných textilií z polypropylenových, čtvrtina z polyesterových a desetina z viskózových vláken. Zbývající část sestávala z mnoha druhů umělých vláken, přírodní vlákna se podílela asi jedním procentem.

 
Rouno z polyanilinových nanovláken zhotovené elektromechanickou technikou CMOS-MEMS

Všechny výrobní postupy sestávají v podstatě ze dvou fází: příprava a zpevnění vlákenné vrstvy. Obě fáze probíhají zpravidla kontinuálně na agregovaném výrobním zařízení.

 
 
Nahodile kladené filamenty zpevněné proplétáním

Zušlechťování netkaných textilií barvením, počesáváním apod. se provádí podobným způsobem jako u „klasických“ textilií. Mimo toho procházejí některé netkané textilie speciálními procesy, ke kterým patří zejména:

  • Povrstvování lepidly nebo impregnacemi
  • Spojování (slepování) dvou vrstev nad sebou
  • Natavování povrchu vrstev vyrobených z termoplastických vláken (dosáhne se neprodyšnosti textilie)
  • Krepování
 
Netkaná geotextilie k ochraně půdy proti erozi

V závislosti na výrobní technologii a použitých materiálech se mohou konstruovat textilie s plošnou hustotou 0,3 g – 2 kg/m², velmi rozdílnou hustotou, pevností, savostí, odolností proti různým vlivům vnějšího prostředí a s mnoha dalšími vlastnostmi.

Výrobky z netkaných textilií

  • Hygienické prostředky: pleny, tampony, vložky, sterilní medicínské oděvy a doplňky
  • Čisticí prostředky: osušky, prachovky, utěrky, škrabky,
  • Bytové textilie: nábytkové potahy, podlahové krytiny, dekorace, podklady na všívané textilie
  • Oděvy: ochranné oděvy, podšívky a výplně, obuvní svršky
  • Technické textilie: izolace, filtry, stavební, agro- a geotextilie, potahy sedadel a stěn automobilů


© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ