Hlavní stránka  >  Orcanox

Orcanox

Orcanox, Ambrox nebo Ambroxan je jednou z hlavních vonných složek ambry.

Nazev Orcanox je odvozený od slova "orca", které v angličtině označuje dravou kosatku. Kosatka totiž dokáže produkovat zcela unikátní látku, jež lidský nos miluje. Od 50. let se samozřejmě tato látka - pod názvem Orcanox (či Ambrox) vyrábí synteticky, a to v naprosto stejném chemickém složení. Pracovníci laboratoří dnes již dokáží napodobit molekulární strukturu jakékoli vonné složky naprosto přesně, takže se tím šetří nejen život zvířat a příroda, ale také eliminujeme nestabilnost přírodních vonných složek a případné alergické reakce.

Orcanox vyrábí jediná laboratoř, kterou je rodinná firma Mane ve Francii, založená již v roce 1871. I přes poněkud nelichotivý název je Orcanox učiněný vonný zázrak, který se objevuje v parfémech nejprestižnějších značek, jako je Lalique (Noir Premier, Terres Aromatiques 1905), Armani (Sí) a použil ji také nekonformní parfémář Geza Schoen ve svých unikátních kreacích Escentric Molecules (vůně Molecule 02 je na Orcanoxu postavena).

A jak Orcanox voní?
Patří do skupiny ambrových a orientálních vůní. Vůně Orcanoxu je jemně dřevitá, hřejivá, suchá, někdo jí popisuje jako vůni kůže. Především je ale smyslná a lidskému nosu velmi příjemná. V parfémech jí najdete v základních tónech, které vůni stabilizují a dodávají jí trvanlivost.

Ambroxid, široce známý pod značkou Ambroxan, je přirozeně se vyskytující terpenoid a jedna z klíčových složek zodpovědných za zápach ambry. Jedná se o autoxidační produkt ambreinu. 

Syntéza
Ambroxid je syntetizován ze sclareolu, složky silice šalvěje. Sclareol je oxidačně degradován na lakton,  který je hydrogenován na odpovídající diol. Výsledná sloučenina se dehydratuje za vzniku ambroxidu.

Ambroxid se používá v parfumerii k vytváření ambrových poznámek a jako fixátor. Malé množství (<0,01 ppm) se používá jako příchuť v potravinách.© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ