PPL - výdejní místa za 39 Kč
Hlavní stránka  >  Otočník (Heliotropium arborescens)

Otočník (Heliotropium arborescens)

Rostlina keříčkovitého růstu má sytě zelený, vroubkovaný list a jemné fialové květy vonící po vanilce.

Přeloženo z angličtiny-Heliotropium je rod kvetoucích rostlin v borákové rodině, Boraginaceae. V tomto téměř kosmopolitním rodu je asi 325 druhů, které se běžně nazývají heliotropy. Je vysoce toxický pro psy a kočky. 

Rostlina zvaná též vanilka se pěstuje jako jednoletá. K nejznámějším odrůdám patří 'Marguerite', pro niž jsou typické tmavomodré květy s bílou skvrnou, a 'Marine'.

Název „heliotrop“ pochází ze staré myšlenky, že květenství těchto rostlin obrátilo jejich řady květin ke slunci.Ἥλιος ( helios ) je řečtina pro „slunce“, τρέπειν ( trepein ) znamená „obracet se“. Middle anglický název „turnsole“ má stejný význam.

Klasicistní mýtus, řekl v Ovid je Proměny , představuje, že vodní víla Clytie , v lásce s boha slunce Helios , byl zrazen ním. Promarněná, proměnila se v heliotrop, jehož květiny údajně vždy čelily slunci.

Několik heliotropů je populární zahradní rostlina, zejména zahradní heliotrop ( H. arborescens ). Některé druhy jsou plevele a mnohé z nich jsou hepatotoxické, pokud jsou konzumovány ve velkém množství kvůli bohatým alkaloidům pyrrolizidinu . Vyskytly se případy psí smrti v důsledku nadměrného požití této toxické rostliny. Některé danainové motýly , jako jsou motýli samčí královny , tyto rostliny navštěvují a přitahují je jejich pyrrolizidinové alkaloidy. Ačkoli to není chutné a většina zvířat to bude zcela ignorovat, vyskytly se případy otravy koní, prasat a dobytka kvůli kontaminaci sena.

Housenky z trávy šperku ( Freyeria trochylus ), což je tenoučké křídly motýl , krmiva na H. strigosum.

Míza z květů heliotropu, konkrétně z evropského heliotropu ( H. europaeum ), byla použita jako potravinářské barvivo ve středověku a raně novověké francouzské kuchyni . [ citace nutná ]

Jednou z nejznámějších melodií ragtime pro klavír je „ Heliotrope Bouquet“, kterou v roce 1907 složili Louis Chauvin (první dva kmeny) a Scott Joplin (poslední dva kmeny).

Zahradní heliotrop se pěstuje v jižní Evropě jako přísada do parfému.

Fialová vyrážka na obličeji dermatomyositidy se nazývá „vyrážka heliotropu“, protože se podobá E. arborescens.© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ