NEJLEVNĚJŠÍ DOPRAVA - již od 49 Kč!!
Hlavní stránka  >  Phenoxyethanol

Phenoxyethanol

Další názvy: 2-phenoxyethanol

Phenoxyethanol je olejovitá, lehce lepkavá kapalina. Používá se jako antibakteriální a konzervační látka v široké škále kosmetických přípravků a jako stabilizátor v parfémech a mýdlech. Je vysoce účinný v prevenci růstu plísní, bakterií a kvasinek, které by mohly způsobit znehodnocení produktu. Nejvíce citlivé na mikroorganismy jsou výrobky, které obsahují vodu. Takové produkty musejí být zakonzervovány. Phenoxyethanol je nejčastěji chemicky syntetizován, ale lze ho nalézt např. i v zeleném čaji a čekance.

Může způsobit alergické reakce (vyrážky, ekzémy) a dráždit oči. Má negativní účinky na nervový systém a mozek. Při rozkladu phenoxyethanolu vzniká fenol, který může deaktivovat mechanismus imunitního systému. Škodlivý může být zejména pro kojence a kojící matky (využívá se např. v krémech na bradavky). Kojenci může vyvolat průjem, zvracení a dehydrataci. Dospělý zdravý jedinec však nemusí zaznamenat jakoukoliv reakci, zda bude použita koncentrace phenoxyethanolu pod 1 %. Každý by však měl myslet na vrstvení několika různých výrobků obsahující tuto složku.

Používá se v pleťových produktech (podkladové báze a hydratační krémy), vlasové péči (šampony, kondicionéry, vlasové gely) i dekorativní kosmetice (řasenky, oční stíny a linky, make-upy a pudry). Dále pak i v repelentech. Maximální povolená koncentrace je 1 %. Častokrát je používán jako náhrada problematičtějších konzervantů - parabenů. © 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ