Popraskané paty
Příčin, proč kůže na patách vysychá a praská, může být celá řada: náchylnost k plísním, nevhodná obuv, vyšší váha, špatný pitný režim, nedostatek vitaminů, horší prokrvení, používání nekvalitních mýdel, ale i některé nemoci jako třeba cukrovka nebo lupénka.
Vyzrajte na popraskané paty. Málokomu stačí jen pemza
Ztvrdlou a nepěkně zažloutlou kůži na patách neskryjí ani luxusní botky a ke všemu to dost nepříjemně bolí. Nemluvě o tom, že do prasklinek v kůži můžou snadno proniknout různé nečistoty a způsobit ještě větší polízanici.
Příčin, proč kůže na patách vysychá a praská, může být celá řada: náchylnost k plísním, nevhodná obuv, vyšší váha, špatný pitný režim, nedostatek vitaminů, horší prokrvení, používání nekvalitních mýdel, ale i některé nemoci jako třeba cukrovka nebo lupénka.
Stejně tak ale existuje mnoho způsobů, jak těmhle potížím předcházet.
Jen pemza to obvykle nespasí
Patříte mezi ty šťastlivce, kteří si vystačí s pemzou? Prostě si jen během koupele obrousí zrohovatělou kůži a mají vystaráno? Buďte rádi. Jiní si musí paty pravidelně máčet a navštěvovat pedikérku.
Stává se vám, že se jednou projdete bosky v bazénu nebo sauně a jako „suvenýr“ si domů odnesete plíseň? Na to existuje jednoduchá rada. Noste s sebou žabky či gumové pantofle a po návratu domů preventivně namočte nohy na pár minut do roztoku vody s octem nebo několika zrnky hypermanganu (manganistan draselný běžně koupíte v lékárně).
Jak na krásné nohy a chodidla? Obrušujte, mažte a masírujte |
Parádní botičky nejsou vždycky výhra
Potrpíte si na lodičky a balerínky? Obojí má své nesporné kouzlo, ale obojí prokazuje našim nohám medvědí službu. Tenhle druh obuvi zatěžuje totiž pouze určitou část chodidel, což následně vede k tomu, že se na nich začnou tvořit mozoly a kůže začíná tvrdnout.
To je dost nepříjemná cena za parádu, nemyslíte? Mnohem šetrnější je obuv s kvalitní výstelkou. Nadměrnou zátěž na chodidla způsobuje také nadváha. To už je ale zase úplně jiná kapitola, kdy je nezbytné zamyslet se nad úpravou jídelníčku a celkovou životosprávou.
Není nutné mít vše pod kontrolou
|
Možná málo pijete
Pevná a pružná kůže rovná se hydratovaná kůže. Nedostatek tekutin (káva a černý čaj se fakt nepočítají!) se projeví nejen na pleti, ale i na spodní straně chodidel. Ztvrdlá kůže tedy znamená mimo jiné i to, že málo pijete. Na její kvalitu má vliv také zinek a omega-3 mastné kyseliny.
Přidejte do jídelníčku dýňová a slunečnicová semínka, ořechy, hovězí maso, játra, sýry a mořské ryby (losos, makrela, sardinky, tuňák, sleď). Prospějete tím nejen své pokožce.
Příčinou tvrdých pat může být i špatné prokrvení. Proti tomu se dá bojovat pravidelným pohybem a zdravou životosprávou (především je nutné vyvarovat se kouření, alkoholu a nezdravým tukům). Pokožku můžou vysušovat také nekvalitní mýdla. Vybírejte proto taková, která obsahují zvláčňující přírodní oleje.
Když se příčina skrývá v hlavě
|