PPL - výdejní místa za 39 Kč
Hlavní stránka  >  Relaxační účinky

Relaxační účinky

Stav, který považujeme za relaxaci, odkazuje na duševní a fyzické uvolnění a zklidnění celého těla. Relaxovat jako lidé potřebujeme, abychom mohli „dobíjet baterky“ po náročném dni v práci, zapomínali na nepříjemnosti a cítili se dobře.

Jak nejlépe relaxovat 
Existuje celá řada metod a technik, které nás učí, jak bychom měli správně relaxovat a dosáhnout tolik potřebného klidu a uvolnění. Meditace, jóga, hluboké dýchání – to je jen několik příkladů různých způsobů, jakými se snažíme zrelaxovat naši mysl, tělo i duši.

Nejdůležitější při relaxačních cvičeních je schopnost „vypnout“ a zapomenout alespoň na chvíli na všechny problémy – a zde přichází na scénu staré dobré konopí, které lidem pomáhá již tisíce let uvolňovat se a oprošťovat od všedních starostí.

Hlavním cílem relaxace je uvolnění svalového vypětí a potom následně i psychického. Jde především o uvolnění příčně pruhovaného kosterního svalstva, jenž se smršťuje a zkracuje dle naší vůle. I ve chvíli kdy si myslíme, že jsou svaly úplně uvolněné v nich přetrvává tzv. pohotovostní napětí – tonus. Když tělo prodělává různou aktivitu, činnost svalů je jejich pohyb a souvisí s výdejem energie. Když chceme svalům dopřát regeneraci, odstranit únavu a dodat energii pro další činnost snažíme se právě o maximální uvolnění. Vědomé i nevědomé uvolňování svalového napětí nazýváme řízenou relaxací.

Řízená relaxace má spoustu pozitivních účinků na náš organismus. Ovšem je třeba si ji pravidelným cvičením a zdokonalováním prohlubovat. Díky tomuto dokonalému uvolnění si přispějeme k vyšší a efektivnější pracovní výkonnosti jak jednotlivých svalů, tak i psychické stránky a vlastně celého těla. U vědomé relaxace probíhají ve svalech regenerační procesy, které kromě obnovy energie se ze svalů odstraňují odpadní toxické látky vzniklé látkovou výměnou. Pravidelné relaxace oddaluje a zpomaluje stárnutí celého organismu a příznivě tonizuje psychiku člověka.

Relaxaci si můžete provádět i sami doma. Stačí si koupit například příjemnou relaxační hudbu, kterou doprovází povídání o uvolňování jednotlivých částí těla. Na začátku obyčejně člověk usíná, ale když tuto techniku pravidelně cvičí, časem se dopracuje k stavu uvolnění bez navození spánku. Tento stav je mnohem efektivnější, 45 minutová vědomá relaxace (bez spánku) se dá přirovnat svým účinkem k 3 hodinám hlubokého kvalitního spánku. Relaxace si můžeme osvojit také prostřednictvím různých příruček a knih s touto tématikou. Nebo také na kurzech jógy či power jógy. Předpokládá se, že půlhodinové cvičení jógy vyrovná tok energie v těle a pomůže tak minimalizovat škodlivé účinky stresu, psychického a svalového napětí, které bývá doprovázeno různými poruchami zažívání. Kurzy jógy nebo zakoupení kvalitní učebnice či ještě lépe dvd, podle nichž se člověk naučí některé jednoduché techniky, každému jistě pomohou překonat začátky.

K relaxaci si můžeme zpříjemnit a zefektivnit například aroma-terapií. K těmto účelům se hodí hlavně 100% přírodní (musí být uvedeno na etiketě lahvičky, jestliže je uvedeno třeba 90% přírodní, nikdy nekupovat poněvadž zbylých 10% je syntetických a ty rozhodně nemají léčivé účinky, spíše dráždivé) éterické oleje z levandule, meduňky, růže, ylang-ylangu, mandarinky, neroli. Vhodná je použití ve spojení s aroma-lampou. Do misky u aroma-lampy nalije 2 lžíce čisté vody a přidáme 3 – 4 kapky éterického oleje, zapálíme čajovou svíčku a necháme vůní působit. Je to opravu velmi příjemné a příznivé pro naše zdraví. A nezapomeňte na přísloví – „Jenom pravidelné cvičení dělá z žáka mistra.“© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ