Hlavní stránka  >  Šafrán – vzácné koření i lék

Šafrán – vzácné koření i lék

Úsloví „je toho jako šafránu“ ukazuje, jak vzácné to je koření a jak málo a opatrně se s ním od pradávna nakládalo. Na jeden kilogram tohoto vzácného koření se musí nasbírat 60 tisíc až 120 tisíc květů.

Šafrán má zvláštní vůni a trochu nahořklou chuť. Ve starověku byla krásná šafránová žluť módní barvou dam. Stejně tak byla módní i vůně šafránu. Šafrán se dá ale také použít jako koření a léčivka.

Od pradávna byl šafrán považován za zázračný elixír a životabudič. Jestli byl opravdu takovým zázrakem, o tom si můžete udělat vlastní názor, pravdou ale je, že šafrán opravdu podporuje smysly a uvolňuje napětí, utišuje bolesti a pomáhá při depresi.

V současné medicíně se potvrdilo jeho příznivé působení při menstruačních bolestech a křečích. Muži ho užívali při neplodnosti, a co je zajímavé, ženy se jím zase chránily před nechtěným těhotenstvím.

Velmi žádané a přepychové byly voňavky ze šafránu. Šafrán ovoní a obarví rýži, omáčky, sladkosti i sýry.

Nejlepším způsobem, jak použít šafrán, je vylouhovat ho. Jak na to?

Dejte trochu šafránu do hmoždíře a pečlivě ho rozdrťte. Potom smíchejte asi jednu čajovou lžičku směsi s polovinou sklenice horké vody. Zakryjte a nechte louhovat několik minut. Objeví se spousta šafránové barvy a šafránový nálev je připraven k použití. Můžete ho skladovat v uzavřené sklenici v lednici asi týden.© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ