Hlavní stránka  >  Šeřík (Syringa)

Šeřík (Syringa)

Květenství šeříků s nasládlou, opojnou, trochu pudrovou vůní nám zpříjemňují každé jaro; do parfémů se používá uměle vyrobená směs z jiných silic, protože ze šeříku se jeho krásná vůně vydestilovat nedá.

Šeřík (Syringa) je rod keřů až menších stromů z čeledi olivovníkovitých. Nejznámější je šeřík obecný, který se v Česku často pěstuje a běžně také zplaňuje.

edná se o keře až menší stromy, zpravidla opadavé. Listy jsou vstřícné, jednoduché (výjimečně zpeřené). Okraj listové čepele je zpravidla celokrajný, jen vzácně členěný či laločnatý. Květy jsou oboupohlavné, vždy v květenstvích, postranních nebo koncových latách. Kalich je složen ze 4 kališních lístků, které jsou strostlé, kalich má zvonkovitý tvar na vrcholu se 4 cípy. Korunní lístky jsou také 4, také srostlé, koruna je řepicovitého tvaru. Tyčinky jsou 2. Gyneceum je synkarpní, srostlé ze 2 plodolistů, semeník je svrchní, dvoupouzdrý. Plodem je dvoupouzdrá tobolka.

Je známo kolem 30 druhů. Centrum rozšíření druhu je v jihovýchodní Asii, jenom v Číně se vyskytuje 16 druhů. Méně druhů je původních jinde v jižnější Asii a v JV Evropě.

V ČR není původní žádný druh. Nejčastěji pěstovaný je šeřík obecný (Syringa vulgaris), původní v JV Evropě a Malé Asii. Hojně také v teplých oblastech ČR zplaňuje, na jižní Moravě se místy chová i jako invazní druh. Méně často je pěstován šeřík čínský (Syringa × chinensis), jedná se o zahradního křížence, jehož původ bývá různými autory vysvětlován všelijak. Vzácně se pěstuje také šeřík karpatský (Syringa josikaea), původní ve východních Karpatech.© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ