Hlavní stránka  >  Silikon

Silikon

Další názvy: Cyclohexasiloxane / Cyclopentasiloxane / Bis-Cetearyl Amodimethicone / Dimethicone Crosspolymer / Dimethiconol / Phenyl Trimethicone / Phenyltrimethicone / Polysilicone 18 Cetyl Phosphate

Silikony jsou syntetické látky jejichž kostra je tvořená z křemíku a kyslíku. Jedná se o ingredience, které jsou velmi levné a pro kosmetický přípravek představují mnoho benefitů. Používají se jako báze do krémů či make-upů, hojně se vyskytují ve vlasové kosmetice.
Činí pleť hladkou a jemnou a opticky vyplňují vrásky. Ve vlasové kosmetice silikony slouží jako složka, která dodává vlasům lesk, jemnost a uhlazuje je. 
Díky silikonům se krémy a dekorativní kosmetika snadno roztírají.
Nevýhodou některých silikonů je to, že jsou nerozpustné ve vodě a vytváří na pokožce a vlasovém vláknu vrstvu, která zabraňuje přístupu výživných látek. Může docházet k ucpávání pórů, tvorbě akné a černých teček. Silikony nejsou téměř vůbec biologicky odbouratelné.

Lékařský silikon je netoxický, zdravotně nezávadný a hypoalergenní materiál bez zápachu, který se používá již přes 60 let a vyniká výbornou tepelnou odolností (-50 až +240 °C).
Je zároveň antibakteriální, a zabraňuje tak šíření mikroorganismů.
Je velmi jemný, pružný a nepřilnavý.
Lékařský silikon se uplatňuje zejména v ekologické drogerii.
Vyrábí se z něj například menstruační kalíšek. Nijak nenarušuje pH pokožky ani sliznic.© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ