Respirátory za nejnižší cenu! Již od 1,50 Kč za kus!
Hlavní stránka  >  Slivoň švestka (Prunus domestica)

Slivoň švestka (Prunus domestica)

Další názvy: švestka domácí, slíva

Slivoň švestka neboli švestka domácí je ovocný strom z rodu Prunus. Má vejčitou korunu, šedohnědou kůru a střídavé vejčité listy s vroubkovaným okrajem. Kvete od dubna, květy jsou bílé. Plody jsou peckovice tvořené dužinou, slupkou a tvrdou peckou. Předpokládá se, že vznikla křížením trnky a slivoně třešňové (myrobalánu). Slivoně se dělí na několik poddruhů s odlišným vzhledem i vlastnostmi, mezi které patří kromě švestky pravé také např. slíva, renkloda, někdy se k nim řadí i mirabelka. Slivoň švestka se pěstuje v mírném podnebním pásmu.

Plody pravé švestky jsou modré až modrofialové s žlutozelenou dužinou. Konzumují se čerstvé, jsou surovinou v teplé i studené kuchyni, používají se na výrobu povidel i destilátů. Velmi oblíbené jsou také švestky sušené. Čerstvé plody obsahují okolo 80% vody, cukr, organické kyseliny, třísloviny, minerální látky (sodík, draslík, vápník, hořčík, železo aj), vitamin A, B1, B2, E a C. Švestky podporují látkovou výměnu, díky obsahu rozpustné i nerozpustné vlákniny jsou (hlavně sušené) účinným přírodním prostředkem proti zácpě, a přestože obsahují sacharidy, jsou vhodné i při redukci tělesné hmotnosti. Přispívají také ke snížení krevního tlaku. Obsažený vitamin E je zase významným antioxidantem.

Švestky i silice z nich se používají také v kosmetice jako součást různých pleťových masek, tělových či masážních krémů, při výrobě parfémů, šamponů či přípravků do koupele. Pecky švestek podobně jako třešňové dobře udržují teplo, a používají se proto do zahřívacích polštářků. Ze švestkových jader se lisuje olej, který se využívá v kosmetice. Rychle se vstřebává, má hydratační a antioxidační účinky a mandlovou vůni.

mastných kyselin pro omlazení pleti. Vyživuje ji, hloubkově hydratuje, dokonale vyhlazuje, pomáhá ji udržet ve výborné kondici a je skvělý na vrásky. Zanechává pleť sametově hebkou a rozzářenou. Ocení ho problematická i velmi náročná pleť, je vhodný i pro krásné vlasy.

Tento olej Vás uchvátí již na první přivonění.

  • Jeho příjemné aroma připomíná sladkou vůni marcipánu a jemně nahořklých mandlí.
  • Tím však jeho přednosti rozhodně nekončí.

Švestkový olej má výborné hydratační vlastnosti. Velmi rychle se vstřebává do pokožky, vyživuje ji, zvláčňuje a zanechává ji sametově krásnou vypnutou a rozzářenou bez pocitu mastnoty. Je také vhodný pro náročnou pleť i s problematickými projevy jako je ekzém a psoriáza.© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ