Respirátory za nejnižší cenu! Již od 1,50 Kč za kus!
Hlavní stránka  >  Smil listenatý (Helichrysum bracteatum)

Smil listenatý (Helichrysum bracteatum)

Další názvy: slaměnka listenatá, smil listenatý, žlutá sedmikráska, věčně zlatá, věčný květ, Xerochrysum bracteatum, Bracteantha bracteata

Rod Helichrysum je velmi rozsáhlý. Patří k němu letničky kvetoucí, okrasné, ale i vytrvalé skalničky. Tyto rostliny jsou jedno i vícebarevné. Známý je smil listenatý, smil italský, smil okrouhlolistý, smil písečný, smil úzkolistý. Smil, vytrvalá, vzpřímená rostlina patří do čeledi hvězdicovitých (Asteraceae), je vysoký 20-80 cm (8-30 cm), typické zahradní slaměnky dorůstají do výšky kolem 1 metru. Slaměnka má malé zelené, stříbrošedé či žlutozelené listy a kvete od července do září bílými, růžovými, žlutými, oranžovými nebo červenými květy. Jedná se o keříčkovitou rostlinu. Slaměnka má ráda teplá stanoviště s výživnou půdou. Tato rostlina mající svůj původ v Austrálii je citlivá na mráz a v našich podmínkách se dá pěstovat pouze jako letnička. Ze smilu italského pocházejícího z oblasti Středomoří se připravuje parovodní destilací éterický olej, který se využívá v kosmetice. Olej obsahuje pinen, myrcen, limonen, linalool, nerol, geraniol, ketony aj. látky. Neměl by se užívat vnitřně, vždy je třeba ho míchat s nosným olejem. Používat by ho neměli lidé po chirurgickém zákroku nebo při možnosti vzniku vnitřního krvácení.

Slaměnka má antimikrobiální, antialergické, antiseptické, diuretické a protizánětlivé účinky. Éterický olej ze smilu neboli slaměnky italské má řadu léčivých vlastností. Výtažek ze slaměnky osvěžuje pokožku a napomáhá udržet její vzhled, brání dehydrataci a udržuje pokožku měkkou a vlhkou. Působí proti stárnutí, obnovuje strukturu a vitalitu pleti. Aromaolej ze slaměnky podporuje zdraví a růst nových buněk. Dá se dobře míchat s dalšími éterickými oleji, např. s levandulí, růží, cypřišem, limetkou, geraniem, neroli či ylang-ylang. Slaměnkový olej smíchaný s jojobovým nebo nimbovým olejem neucpává póry a dá dá využít na ekzematickou či aknózní pleť, při vráskách. Slaměnkový hydrolát se přidává do domácích osvěžovačů pleti, pleťových masek apod. V oblasti lidového léčitelství působí esenciální olej ze slaměnky italské proti křečím, při vysokém obsahu cholesterolu, zastavuje krvácení. Pomáhá lidem nemocným se srdcem, zabírá při zhoršeném zažívání, alergiích, v případě kožních vyrážek, při dýchacích problémech, astmatu, napomáhá rozpouštět krevní sraženiny apod. Smil italský dále snižuje horečku, zmírňuje záněty, ulevuje od kašle a hlenů, ochraňuje nervový systém tím, že napomáhá eliminaci stresu a snižuje úzkost. Má výborné účinky při nachlazení, virových a bakteriálních infekcích, ale též zlepšuje zdravotní stav jater, léčí vředy, bolesti kloubů a artritidu. Po prodělání neštovic dokáže zahojit jizvy, může se aplikovat na rány.

  • Slaměnka, léčivka, květina nesmrtelného života.
  • Je obsažená například ve francouzské dámské parfémované vodě Etat Libre d´Orange Like This.


© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ