Hlavní stránka  >  Sodium Bicarbonate

Sodium Bicarbonate

Další názvy: Jedlá soda, Soda bikarbona, Bikarbonát sodný, Hydrogenuhličitan sodný, Carbonic Acid Monosodium Salt, Baking soda, E500

Sodium bicarbonate je sodná sůl kyseliny uhličité. Používá se ve formě bílého krystalického prášku minerálního původu bez zápachu, který se používá zejména pro regulaci pH při překyselení. Jedlá soda má tedy zásadité pH, pohybuje se mezi 8 a 9. Její bod tání je kolem 50 °C. Je dobře rozpustná ve vodě, naopak v alkoholu ji rozpustit nelze. Užívá se vnitřně při překyselení žaludku a pro regulaci pH se přidává také do některých potravin. Při jejím požití v rozumném množství nehrozí žádné nebezpečí. Při zasažení očí může způsobit jejich zarudnutí. Jedlá soda není vhodná na sušší typ pleti.

V potravinářství se hydrogenuhličitan sodný používá také jako kypřící látka, tedy jako přísada do pečení, a působí protispékavě. Kromě toho ji najdeme ve složení kosmetických produktů, jako jsou šumivé bomby do koupele (ty šumí právě díky sodě) nebo zubní pasty (tady má abrazivní a bělicí účinky). Je však důležité, aby sody v pastě nebylo příliš, jinak by mohla narušovat zubní sklovinu. Jedlá soda se také využívá při výrobě deodorantů, které díky ní pomáhají absorbovat vlhkost a neutralizovat kyseliny vzniklé díky pocení, a tím předchází vzniku bakterií a nežádoucího pachu potu. Jedlá soda se také přidává do čisticích prostředků domácnosti, kde pomáhá odstraňvat mastné skvrny, změkčuje vodu a dodává bělost.

Hydrogenuhličitan sodný neboli jedlá soda (soda bicarbona) je bílý prášek se zásaditým účinkem. Hydrogenuhličitan sodný se používá jako součást kypřicích prášků do pečiva a šumivých prášků do nápojů, k neutralizaci poleptání kyselinou či k neutralizaci žaludečních šťáv při překyselení žaludku, takzvané pálení žáhy, dá se také použít pro bělení zubů, pro změkčení potravin vařených ve vodě, na čištění v domácnosti i na pohlcení nežádoucích pachů.

Tabletovanou jedlou sodu lze doporučit všem, kteří mají problémy s pálením žáhy a stoupáním žaludečních šťáv do dutiny ústní. Jedlá soda vyrovná překyselenost žaludku a odstraní tyto problémy. Dále se dá sypká sodapoužít jako bezvadný lapač pachů v chladničce (jeden prášek do pečiva na jeden měsíc). V kosmetice se používá také sypká jedlá soda rozmíchaná ve vodě jako čisticí pleťová voda. Na popáleniny je rozmíchaná soda ve vodě také dobrá, protože zmírňuje bolest při popáleninách od slunce, požahání kopřivami nebo po bodnutí hmyzem. Dále se rozmíchaná soda s vodou dobře uplatní jako ústní voda na afty. Když se prášek sody vmasíruje do vlasů, dá se tím omezit tvorba lupů.

Jedlá soda se nehodí jako přísada do pravidelných koupelí. Pokud si točíte vodu na koupání z vodovodního rozvodu, tak vám ve většině případů nateče voda zásaditá. Sodou byste tuto zásaditost ještě zvýšili a došlo by tak k přehnanému vysoušení pokožky. Taková koupel, jak je známo, se užívá jen na nohy a dosahuje se při ní změkčení zrohovatělé kůže, která jde pak lépe odstranit pemzou nebo pilníkem. Koupel v sodě také pomáhá v léčbě plísně nehtů a působí i na kožní plíseň. Při koupeli celého těla v jedlé sodě je nutné po osušení pokožku natřít hydratačním tělovým mlékem nebo krémem, dokud je kůže ještě vlhká. Ideální péči v takovém případě představuje bio kokosový olej nebo olivový olej.© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ