PPL - výdejní místa za 39 Kč
Hlavní stránka  >  Sorbet (šerbet)

Sorbet (šerbet)

Sorbet je dezert, který se vyrábí smícháním ledu s cukrem nebo medem a rozdrceným ovocem (citrón, limeta, ananas, jahoda, malina, ostružina apod.), může být dochucen vínem nebo destilátem. Podává se v misce nebo poháru a jí se lžičkou. Podíl ovocné složky by měl činit minimálně 25 procent.

 

Směs ledu nebo sněhu s ovocem byla známá už ve starověku, jejím vyznavačem byl například císař Nero. Název sorbet vychází z arabského slova šarba (شربة), označujícího osvěžující nápoj. Arabové v době nadvlády nad Sicílií vyráběli tuto lahůdku smícháním sněhu z Etny se šťávou místních citronů.

Sorbet se připravuje v řadě lokálních variant, jako je severoafrický agraz, japonské kakigóri, filipínské halo–halo nebo italská granita, pojmenovaná podle své hrubě zrnité struktury. Sorbetu se podobá ledová tříšť, která je tekutá a pije se brčkem, nebo šerbet, který obsahuje navíc mléko a tím se blíží zmrzlině.

 

Sorbet, šerbet… některým se jasně vybaví, oč se jedná, jiným se matně vybaví ledová tříšť na pouti nebo “prostě něco s ledem”. Ne každý ovšem ví, že se nejedná o dvě synonyma, nýbrž o dvě rozdílné věci. A v čem je jádro pudla?

Zatímco sorbet se sestává především z ovoce a cukru - případně kyseliny (např. citronové šťávy), alkoholu a dochucovadel, tak šerbet je plnější a krémovější. Do šerbetu se kvůli chuti a konzistenci přidává smetana, bílky, želatina, podmáslí – nebo třeba rostlinná mléka. Podobně jako sorbet vypadá granita – až na to, že ji nepřipravujeme ve zmrzlinovači (nepromícháváme), díky čemuž je plná výrazných krystalků a není tak jemná jako sorbet.   

Citronový sorbet
Při myšlence na citronovou zmrzlinu vám automaticky vyskakuje „příchuť“ osvěžovače na wc? S podomácku vyrobeným sorbetem na to můžete zapomenout.

 • 1 ¾ hrnku vody
 • 2 hrnky cukru
 • 2 hrnky čerstvě vymačkané citronové šťávy
 • 1-2 lžíce čerstvě nastrouhané citronové kůry

Ve středně velkém rendlíku smíchejte vodu s cukrem a vařte, dokud se cukr nerozpustí – cca minutu. Sundejte z plotny a nechte vychladnout. Přidejte citronovou šťávu, kůru a rozmíchejte. Dejte směs do zmrzlinovače a postupujte podle návodu přístroje. Jakmile jsou v sorbetu zřetelně vidět zmrzlé krystalky (ale stále musí být měkký), přendejte ho do nádoby a dejte do mrazáku, dokud není tak tuhý, jak si přejete.

Medovo-jahodový sorbet 
K výrobě téhle delikatesy je ideální pozdní jaro/ léto, kdy vrcholí sezóna jahod a jahůdek. Krásné, rudě zbarvené, vyzrálé, sladké plody koupíte za pár kaček, nebo si je sklidíte ze zahrádky.

 • 0,5 l odstopkovaných a pokrájených jahod
 • 60 ml medu (cca 4 velké polévkové lžíce)
 • 1 pl vodky – nebo oblíbeného likéru
 • Šťáva z jednoho citronu

Umixujte jahody dohladka – pokud není váš mixér tak výkonný, že zvládne malá semínka, použijte síťku k jejich odstranění. Přimíchejte med, vodku a citronovou šťávu. Vodku přidáváme proto, abychom zvýšili bod tuhnutí směsi a dosáhli tak lepší a krémovější struktury. Přikryjte a dejte pořádně vychladit – pak dejte do zmrzlinovače a nechejte připravovat. Přendejte a nechte v mrazáku ještě na čas trochu ztuhnout.

Svěží jahodový šerbet
Pro srovnání jsme připravili ještě recept na šerbet – ať máte srovnání.

 • 4 hrnky pokrájených vyčištěných jahod
 • ½ hrnku medu
 • 1 pl čerstvé citronové šťávy
 • Špetka soli
 • Led
 • ½ hrnku zakysané smetany

 Ve větším hrnci smíchejte jahody, med, citronovou šťávu, sůl a ¼ hrnku vody –  na středním plameni zahřívejte a vařte, dokud nejsou jahody měkké (cca 20 minut).

Nechte směs vychladnout a umixujte dohladka v mixéru – ideální je NutriBullet (nejde-li to, propasírujte přes síto). Do velké mísy nasypte led – a do ní v menší míse dejte pyré. Nechte vychladit. Přidejte smetanu a dokonale promíchejte. Dejte dělat do zmrzlinovače. Pak už si jen užívejte té plné chuti! Přendejte do nádoby ke skladování – pokud chcete, tak můžete před servírováním ještě víc zamrazit. Šerbet pak vydrží, aniž by se roztekl, o něco déle.© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ