Hlavní stránka  >  Šungit

Šungit

Další názvy: shungit, шунгит

Šungit je polyminerální uhlíková hornina stará 2 miliardy let. Vyskytuje se pouze na jednom místě na světě, a tím je Karélie v severozápadním Rusku. Jeho složení, struktura a fyzikální i chemické vlastnosti jsou naprosto jedinečné. Obsahuje nekrystalický a negrafitizovaný uhlík ve formě tzv. fullerenů. Nejstabilnější a nejčastější formou je fulleren C60, který má největší symetrii tvořenou fragmenty s pentagony. Jde o organickou molekulu a šungit je tedy "živým kamenem". Krystal z těchto molekul, tzv. fullerit, tvoří přechodnou formu mezi organickými a anorganickými látkami. V šungitu jsou též přítomny slídy, silikáty, oxidy železa, draslíku, hořčíku aj. Obsahuje téměř polovinu všech prvků periodické soustavy. Mineralogickou raritou je antraxolit, což je šungit obsahující až 90-98 % uhlíku a 3-4x více fullerenů. Ze šungitu se používá drť, úlomky, prášek nebo se vyrábějí pyramidy, koule, vejce, destičky aj. Šungitová voda by se neměla využívat při kardiovaskulárních a chronických zánětlivých onemocněních, v případě sklonů k trombóze a zhoubných i nezhoubných novotvarech. Šungit nenahrazuje léky! Harmonizéry ze šungitu nejsou vhodné pro těhotné a pro jedince se schizofrenií a jinými duševními poruchami, epilepsií, hypertenzí, srdečními chorobami, infekčními onemocněními. Indikaci je vhodné konzultovat s odborníkem.

Šungit má širokospektrální využití. Čistí vodu od škodlivin a současně ji obohacuje o minerály a stopové prvky. Mění její energetickou i informační strukturu a přetváří ji na biologicky aktivní. Taková voda má celkově příznivý účinek na zdraví a vitalitu. Šungit též dokáže vyčistit a harmonizovat prostor, odrušuje elektromagnetické záření a geopatogenní zóny. Pozitivně působí na žaludek, slinivku, játra, žlučník, ledviny, srdce či cévy, zpomaluje růst rakovinotvorných buněk a napomáhá zvýšení imunity. Voda přefiltrovaná přes šungit se používá i v kosmetice. Vyhlazuje pleť, dodává jí pružnost, mírní tvorbu vrásek, eliminuje akné a kožní záněty. Dá se využívat i k oplachování vlasů, zlepšuje lesk, snižuje vypadávání, posiluje vlasové kořínky a odstraňuje lupy. Obklady ze šungitové vody urychlují hojení odřenin, popálenin, řezných ran a také pomáhají při artróze, artritidě či křečových žilách. Lehce ohřátou šungitovou vodu lze používat ke kloktání a výplachům krku např. při angíně či rýmě, zánětu dásní a paradontóze. Šungitové koupele zklidňují a harmonizují organismus, snižují únavu a stres, napomáhají lepšímu spánku. Mohou též hojit ekzémy, plísně, pooperační jizvy apod. Koule ze šungitu se dají využít ke cvičení, masážím, pro zlepšení paměti, krevního oběhu, pohyblivosti kloubů či k harmonizaci pravé a levé hemisféry. Šungit bývá hlavní složkou léčivých mastí a past, např. na bolavé klouby.

HISTORIE A TRADICE

Šungit – je specifická hornina obsahující uhlík, křemík a skoro celou tabulku chemických prvků, která dostala svůj název podle místa výskytu, od Karelské vesnice Šuňga, na břehu Oněžského jezera v severozápadním Rusku. 

Šungit má schopnost očišťovat vodu od téměř všech organických a neorganických znečištění včetně nafty a pesticidů, kovů, včetně těžkých kovů, chloru atd. Unikátní jsou baktericidní vlastnosti šungitu. Je dokázaná jeho efektivita v bojí proti široké škále bakterií a vírů. Procento jejích vyhubení ve vodě činí 85-98% oproti jejích prvopočátečnímu stavu. Kromě toho se předpokládá že šungit je schopen měnit strukturu vody, zvyšovat její energetiku a také smazávat z její pamětí negativní informace o znečištěních, které byly v ni do očištění. Šungitová voda a jiné výrobky ze šungitu mají příznivé vlastnosti pro lidský organismus, léčí mnohá onemocnění – alergii, zápalová onemocnění, kožní nemoci atd.     
   
Příkladem synergického posilování příznivých účinků tvaru a přírodního minerálu je pyramida ze šungitu. Schopnosti pyramidy odrušovat geopatogenní vlivy jsou všeobecně známé. Šungit má obrovské schopnosti pohlcovat elektromagnetické záření. Abyste docílili stavu, kdy se permanentně uvolňuje vaše nastřádaná podrážděnost, únava a stres, můžete jednoduše šungitovou pyramidku postavit ve vašem pokoji. Okruh působení takové pyramidky (která je 4-5 cm vysoká) je minimálně 5 metrů. To znamená že váš pokoj pro vás přestane být rizikovou zónou. Odstraní se všechno nepříznivé působení polí, včetně polí vyvolávaných televizí, počítačem apod., zlepší se složení vzduchu, přestane vás dráždit prach.      

Od 18. století byl šungit využíván jako základ pro černé barvy, později byly kamenné bloky využity při výstavbě několika ruských katedrál. Pokusy o využití šungitu jako paliva na konci 19. století byly neúspěšné. Od 70. let 20. století se datuje využívání šungitu jako izolačního materiálu s nízkou specifickou hmotností. Další využití zahrnuje výrobu feroslitin a jako adsorbentu při čištění vod v provozech zpracovávajících ropu. V roce 1992 byly v šungitu z oblasti Karélie nalezeny fullereny, perspektivní materiály v oblasti supravodivosti.

V Rusku, jediném místě na světě, v oblasti Karélie kde se tento kámen nachází, vyvěrají prameny Šungitové skály se nacházely dnes již neexistující šungitové lázně, založené v 18. století ruským carem Petrem Velikým, kde se léčily hlavně děti. Tehdy, stejně jako dnes, bylo známo, že šungit nejúčinněji. Od 20. století je šungit využíván i v Česku – v lidovém léčitelství a alternativní medicíně. 

Podle vědců se zrod šungitu jako minerální rudy odehrál během kryptozoické éry, stovky milionů let před objevením se člověka. V této historické době planeta neměla vegetaci, takže v prostředí bez kyslíku mohly existovat pouze proteobakterie. Těžko říci, jak se v takových podmínkách mohl objevit takový geologický útvar jako šungit. Mohlo se objevit ložisko nerostů v důsledku ukládání organických sedimentů, které pronikaly do hlubin zemské kůry, zhutňovaly se a vrstvily se tam. Minerál byl vytvořen ze spodních sedimentů obsahujících mrtvou vodní vegetaci, plankton a mikroorganismy. Proces strukturální minerální alterace hornin pod tlakem a vysokou teplotou vedl k tvorbě polymerů charakteristických pro šungit. Tato teorie je tedy považována za pravdivější z pohledu vědecké komunity.
Další hypotéza se týká pravděpodobnosti výskytu minerálu v důsledku sopečné erupce. Chemické složení je různorodé, všechny jeho znaky a rysy naznačují sopečný původ.

Existuje však předpoklad, který je v rozporu se vším výše uvedeným, o vzhledu neobvyklého kamene na Zemi. Vznik minerální formace je spojen s rozštěpením planety Phaethon, která se otáčela v naší sluneční soustavě, mezi Marsem a Jupiterem. Asteroid spadl na povrch zeměkoule a na jeho místě se objevilo ložisko šungitu.

  • Dokonce i za starých časů lidé nazývali minerál „břidlicovým kamenem“ pro jeho černou barvu a nebývalou sílu v uzdravování. Přírodní kámen vydává vibrace, ze kterých je zdroj s názvem „Tsaritsyn Key“ široce známý jako léčivý pramen. Díky úžasné historii, která začala v XNUMX. století, je dnes hojně známý léčivý pramen zvaný „Tsaritsynův klíč“.
  • Předek Petra I., královna Xenia, byl v klášteře Tolvuysky, který se nacházel poblíž zdroje. V té době trpěla neplodností a podařilo se jí tento neduh zahojit pomocí zázračné vody. V té době nebyly prameny s léčivou vodou obecně známé, pouze místní obyvatelé používali „živou vodu“ nabitou energií šungitu.
  • První informace o minerálních formacích pocházely na konci XNUMX. století od akademika Ozeretskovského. Teprve v XNUMX. století definoval rudu Alexandr Alexandrovič Inostrantsev a pojmenoval ji stejnojmennou vesnicí, kde byla objevena skála, a štolou, kde se těžil kámen.

Během vlády Petra I. byly v severních oblastech země a Uralu stavěny průmyslové podniky. Znovu se začalo šuškat o magické síle zdroje, když se obyčejnému dělníkovi podařilo uzdravit se ze srdeční choroby. Pověsti o léčivých pramenech se dostaly ke králi, nařídil vodu prozkoumat. Po vyzkoušení jeho vlastností na sobě a přesvědčení o jeho léčivé síle bylo na jeho objednávku postaveno letovisko, první v Rusku.© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ