Hlavní stránka  >  Tamboti - Spirostachys africana

Tamboti - Spirostachys africana

Spirostachys africana je středně velký (asi 10 metrů vysoký) listnatý strom s rovným, jasným kmenem, vyskytující se v teplejších částech jižní Afriky. Jeho dřevo je známé jako tamboti , tambotie, tambootie nebo tambuti.

Mnoho hustých, bohatě zbarvených tvrdých dřev pochází z afrických subkvatoriálních oblastí a Tamboti neboli Spirostachys africana je jedním ze vzácnějších dřev. V Mosambiku, který je jednou ze zemí, kde roste, je považováno za vzácné dřevo, ale strom produkuje charakteristicky voňavou šťávu, která může být jedovatá. Dřevo je atraktivní a zpracovatelné a je vyrobeno z luxusního materiálu pro kuriozity a jemný nábytek, pokud s ním pracujete správně.

Stromy se daří pěstovat  v listnatých lesích, často podél vodních toků nebo na brakických plochách a písčitých půdách.

Listy jsou malé, eliptické s vroubkovanými okraji a v zimě před opadáním zčervenají. Řapík má 2 malé žlázy na distálním konci. Šedočerná hrubá kůra je výrazně rozdělena do úhledných obdélníků. Kočička like květy objevují na jaře před listy. Samčí a samičí květiny se rodí odděleně na stejném stromu (jednodomé). Malé tobolky se 3 laloky nebo schizokarpy se po zrání rozdělí na tři stejné neslušné segmenty (mericarps nebo koky); v teplý den může toto rozdělení (dehiscence) znít jako vzdálená fusilladezáběrů. Semena jsou kulovitá s listnatým testem.

Přestože je náchylný k hnilobě srdce, je v nábytkářském průmyslu ceněn pro své krásné, husté a odolné dřevo , které je červenohnědé s tmavšími pruhy, saténovým leskem a extrémně voňavou sladkou, kořeněnou vůní. Ze spodní kůry vyzařuje bílý, jedovatý latex, když je čerstvě řezaný, a ohně, které spalují tamboti, vydávají škodlivé výpary kontaminující maso nebo jiné jídlo grilované na otevřeném ohni nebo uhlí. Latex se používá jako rybí jed, aplikuje se na špičky šípů a domorodé kmeny jej používají jako očistný prostředek.

Plody zatímco zelená jsou často parasitised malými šedými můrami Emporia melanobasis (Pyralidae : Phycitinae). V rostoucích plodech se vyvíjejí larvy, které nevykazují žádné vnější poškození. Když jsou plody zralé, rozdělí se na 3 koky. Larvy jack-nůž uvnitř spadlých segmentů, což je přimělo pohybovat se nevyzpytatelně a energicky, k překvapení nezasvěcených. To vedlo k názvu „skákající fazole“. Mexičan jumping fazole, Sebastiania sp., také patří do čeledi Euphorbiaceae a parazituje na ní můra Cydia saltitans. 

Vzhled a proveditelnost
Tamboti má stupeň tvrdosti Janka 2940, což je přibližně dvojnásobek javorového - jednoho z nejtvrdších domácích dřev - a srovnává to s ebenem a růžovým dřevem. Má krémově bílý běl a jeho jádrové dřevo je bohatě hnědé s rovným otevřeným zrnem. Tamboti má přírodní oleje, které dodávají dřevu lesklý lesk a jádrové dřevo je odolné vůči napadení hmyzem a plísním. Má nasládlou vůni, která může dlouho přetrvávat, ale tato vůně svědčí o jedné z méně žádoucích vlastností dřeva.© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ