PPL - výdejní místa za 39 Kč
Hlavní stránka  >  Tymián

Tymián

Tymián obecný (Thymus vulgaris), také mateřídouška obecnáje rostlina z čeledi hluchavkovitých. Jedná se o druh rodu mateřídouška (Thymus), pocházející ze Středomoří. Je nazývána též mateřídouška dymiánNa rozdíl od našich domácích druhů mateřídoušky má dřevnatějící lodyhy.

Působí proti průjmům, nadýmání, při zánětech zažívacího traktu. Mírní i kašel, obecně působí protizánětlivě. Tymián je jedna z nejsilněji působících rostlinných antiseptických drog, účinná proti bakteriím, plísním, střevním prvokům a parazitům. Díky svým účinkům lze tymián využít při léčbě nachlazení, kašle, bolestí v krku, infekcích v ústech. Je vynikajícím dezinfekčním prostředkem pro plíce. Dá se použít v inhalacích, jako ústní voda či kloktadlo. Pomáhá také při infekcích močových cest a močového měchýře, účinkuje také jako diuretikum. Stimuluje produkci bílých krvinek čímž zvyšuje odolnost organizmu. Stimuluje krevní oběh. Čerstvou nať lze použít na poštípání hmyzem. Povzbuzuje při sexu[zdroj?] Využívá se i v kosmetickém průmyslu (ústní kosmetika) a v aromaterapii.

Jeho nadužívání může způsobit tyreotoxikózu, proto by se k jeho použití hlavně ve formě čaje mělo přistupovat s mírou. Nejlépe působí ve formě kloktadel, koupelí (působí výborně na regeneraci buněk pleti) a jako koření do různých jídel (zlepšení trávení, proti nadýmání)


 
Tymián - koření

V kuchyni 
Tymián je koření, tvořené sušenými větévkami s listy a květy, nebo odrhnutými listy tymiánu obecného. Sklízí se nať v létě po začátku kvetení. Je výborný jako koření do polévek, omáček, nádivek a salátů nejen v české kuchyni, ale i v ostatních zemích, například Španělska, Francie, Itálie, Řecka, ale i Albánie a Balkánu. Společně s bobkovým listem je nezbytnou součástí bylinkové kytičky bouquet garni.

Obsahové látky 
Obsahuje poměrně velké množství účinných látek (silice, třísloviny, hořčiny, flavony (luteolin), aromatické kyseliny, triterpenické kyseliny. typické silice: thymol, karvakrol - kultivary, které jich obsahují vysoké množství, se používají ve farmaceutickém a potravinářském průmyslu nejčastěji, jde o hlavní účinné látky ve vyrobené droze; dále cineol, cymen, linalool, bornylacetát.

Trápí vás oslabená imunita nebo se chcete připravit na nadcházející období podzimu? Vyzkoušejte sílu bylinek. Poradíme vám, jak si připravit domácí tymiánový sirup.

Máte rádi bylinky?
Připravte si na podzim domácí tymiánový sirup nebo mast, kterou můžete natírat na hrudník během nachlazení. 

Tymiánový sirup z čerstvého tymiánu

  • 3 košaté větvičky tymiánu
  • kvalitní med
  • 1 bio citrón nebo 2 lžíce citrónové šťávy

Postup 
Do čisté suché sklenice nastříháme umyté a vysušené větvičky tymiánu, které zaléváme po vrstvách kvalitním medem a prokládáme plátky citrónu. Vše by mělo být ponořeno v medu. Naplněné sklenice uložíme na tmavé místo a pravidelně denně otáčíme dnem vzhůru, aby byly větvičky i citrón naloženy rovnoměrně. Po 2 týdnech med slijeme přes cedník do čisté sklenice. Zavíčkujeme a uložíme na tmavé chladné místo nejlépe do lednice či sklepa.

Tymiánový sirup ze sušeného tymiánu

  • sušený tymián
  • 200 g třtinového cukru
  • 200 ml převařené  vody
  • 2 lžíce citronové šťávy

Postup 
Přiveďte k varu 200 ml vody, rozpusťte v ní 200 g cukru a míchejte dokud se cukr zcela rozpustí. Do takto vzniklého sirupu vsypte balíček sušeného tymiánu a na mírném ohni povařte 2 minuty. Vzniklou směs odstavte a nechte louhovat několik hodin (nejlépe do druhého dne). Hotový sirup zceďte přes jemné sítko nebo plátýnko do čisté suché sklenice a uložte na tmavé chladné místo.

Náš tip
Sirup ze sušeného tymiánu můžete připravit kdykoli ho potřebujete, klidně i v zimě.

Dávkování sirupu

  • Při kašli používejte 3x denně čajovou lžičku u dospělých a dvě  čajové lžičky u dětí starších 3 let.
  • Jako prevenci a pro posílení imunitního systému můžete přidat jednu čajovou lžičku do ranního vlažného čaje.

Víte, že ...

Tymiánový sirup nemusíte nutně používat jen pro léčebné účely. V létě totiž výborně osvěží, lze jej použít místo šťávy při přípravě domácí limonády nebo na zmrzlinu.© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ