Balíkovna již od 69 Kč!
Hlavní stránka  >  Urea (močovina)

Urea (močovina)

Močovina je organická sloučenina, kterou vytvoří tělo po metabolizaci bílkovin a která se následně vyloučí z těla v moči a potu. Jedná se o přirozenou složku tkáně. Tvoří 7 % naší přirozené hydratace pokožky, nevýhodou je, že její zastoupení v kůži s věkem klesá, což se projevuje na zhoršení elasticity pleti. V kosmetice se používá kvůli tomu, že udržuje hydratovanou pleť, zamezuje ztrátě vlhkosti, působí proti známkám stárnutí. Zároveň působí jako pufrační přísada, která minimalizuje změny pH výrobku. Ve vyšších koncentracích vykazuje keratolytický efekt, mění strukturu pokožky a napomáhá lepšímu pronikání účinných látek do jejích vrstev. V kosmetickém průmyslu se používá výhradně močovina vyrobená synteticky.

Močovinu objevil v roce 1773 Hilaire Rouelle. V roce 1828 ji Friedrich Wöhler připravil reakcí kyanatanu draselného se síranem amonným. Ačkoliv se Wöhler původně pokoušel vyrobit kyanatan amonný, tím že náhodně vyrobil močovinu z anorganických látek, vyvrátil vitalismus, teorii, že chemické látky tvořící živé organismy jsou stěžejně odlišné od neživé hmoty. Tím také odstartoval novou vědní disciplínu - organickou chemii.

Močovina byla tak první organickou sloučeninou vyrobenou čistě z anorganických látek.

Močovina se nachází v moči savců, obojživelníků a některých ryb. Moč ptáků a plazů obsahuje místo močoviny kyselinu močovou. Je tomu tak díky odlišnému dusíkovému metabolismu, kterému stačí méně vody.

Močovina, v lékařství nazývaná urea, je odpadním produktem organismu, nicméně hraje i důležitou roli při zpětné výměně v nefronech, kde napomáhá zpětné resorpci vody a některých iontů do krevního oběhu.

Je rozpuštěna v krvi v normální koncentraci 2,5–7,5 mmol/l a ledvinami odstraňována do vylučované moči. Malé množství urey je společně se solí vylučováno také potem. Zadržování urey v krvi je spojeno se selháním ledvin a nazývá se urémie. Příznakem je nechutenství, apatie až letargie, v pozdní fázi úbytek myšlení a kóma. Projevuje se nejčastěji u pacientů před dialýzou s funkcí ledvin menší než 50 %. Uremie také může vyústit ve fibrinózní perikarditidu (forma zánětu osrdečníku). Uremie způsobuje mnoho dalších problémů, jako např. sníženou hladinu erythropoetinu způsobující chudokrevnost, sníženou hladinu testosteronu zapřičiňující malou chuť k sexu, řídnutí kostí a metastatickou kalcifikaci (usazování vápníku v měkkých tkáních).

Močovina je v celosvětovém měřítku vyráběna v množství kolem 100 milionů tun ročně.

Komerčně je vyráběna z amoniaku a oxidu uhličitého. Vyrábí se v podobě granulí, vloček, kuliček, krystalů a roztoků.

Více než 90 % celosvětové produkce je určeno pro výrobu hnojiv. Močovina má největší obsah dusíku ze všech běžně používaných pevných dusíkatých hnojiv (46,4 %). Díky tomu má nejnižší náklady na transport vztažené na jednotku dusíkatých živin.

Močovina je vysoce rozpustná ve vodě a je proto velmi vhodná pro použití v hnojících roztocích (v kombinaci s dusičnanem amonným).

Použití. 

  • Složka hnojiv a krmiv poskytující relativně levný zdroj pevně vázaného dusíku pro podporu růstu.
  • Surovina pro výrobu plastických hmot, zejména močovino-formaldehydových pryskyřic.
  • Surovina pro výrobu lepidel močovino-formaldehydových a močovino-melamin-formaldehydových.
  • Alternativa kamenné soli při rozmrazování silnic a přistávacích ploch kdy močovina nezpůsobuje korozi v takovém rozsahu jako sůl. Jako zimní posyp (např. na chodníky - vyhláška 39/1997 MHMP) je akceptována Odborem ochrany prostředí MHMP nebo Agenturou pro ochranu přírody. Za nevýhodu je považováno přílišné bujení plevelné zeleně.
  • Přísada cigaret obohacující chuť.
  • Přísada v některých vlasových kondicionérech, koupelových olejích a pleťových vodách.
  • Složka mnoha bělicích zubních past.
  • Složka hasicích náplní.
  • V uhelných elektrárnách a dieselových motorech pro redukci emisí NOx (u dieselových motorů v kapalině AdBlue)
  • V laboratořích pro reverzibilní denaturaci proteinů, jako tzv. chaotropní činidlo, které efektivně ruší nekovalentní interakce v molekule proteinu.
  • V medicíně pro podporu rehydratace kůže v dermatologických produktech, při klinické diagnostice funkce ledvin či radioizotopem označené močovině použité při detekci bakterie H. pylori v žaludku či dvanáctníku.
  • V textilním průmyslu je často používána při barvení a potisku.
  • Lze použít jako alternativní zdroj paliva přeměnou na vodík a další látky

Močovina je bezbarvý či bílý krystalický prášek, ale je k dostání i ve formě peletek. Močovinu lze nalézt v široké škále péče o pokožku. Přidává se do výrobků s anti-agingovým působením a produktů péče o suchou pleť, jako jsou obličejové masky, čisticí gely, tonika, krémy na obličej, tělová mléka, oční péče, šampony, kondicionéry, stylingové přípravky, balzámy po holení, balzámy na rty, péče po opalování, samoopalovací krémy a gely, řasenky, prostředky na úpravu nehtové kůžičky, laky na nehty, deodoranty a antiperspiranty. 



© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ