Hlavní stránka  >  Vitamin B3 – Niacin

Vitamin B3 – Niacin

Pojmem vitamin B3 (niacin) se v přírodě označuje souhrnně dvojice kyselin – kyseliny nikotinové a nikotinamidové. Niacin je jedním z vitaminů skupiny B. Působí především v játrech, kůži, střevech a kostní dřeni. Tento vitamin je důležitý k uvolňování energie ze sacharidů. Důležitým zdrojem niacinu jsou mléčné výrobky, drůbež, ryby, libové maso, ořechy a vejce.

Niacin podporuje funkci zažívacího ústrojí, kůže a nervů, udržuje normální tělesný růst a přiměřenou zásobu energie, podporuje syntézu žlučových solí, potřebných pro trávení tuků a vstřebávání živin rozpustných v tucích (vitamíny A , D, E a K). Vitamin B3 také reguluje syntézu hormonů (tyroxin, inzulín, růstový hormon). Pomáhá udržovat zdravý mozek, zmírňuje deprese a úzkostné stavy.

Niacin je jedním z vitaminů skupiny B. Tento vitamin je důležitý k uvolňování energie ze sacharidů. Má spoluúčast na řízení hladiny krevního cukru, udržování zdravé kůže, správnou funkci nervového systému a zažívacího traktu. Dále pomáhá udržovat zdravý mozek a nervové buňky. Zmírňuje stavy úzkostí, nespavost a deprese. Pravidelnými vyššími dávkami niacinu můžeme zvrátit nebo velmi zlepšit cukrovku prvního typu, která se obvykle objevuje v dětství nebo mládí, do 30 roku věku.

NEDOSTATEK VITAMÍNU B3
V rozvojových zemích se často vyskytuje nemoc pelagra. Jde o těžké onemocnění způsobené hlavně nedostatkem niacinu. Jejími projevy jsou jahodově zabarvený jazyk, zánět jazyka, zánět dutiny ústní, nevolnosti, zvracení, zácpy, průjmy, křečovité bolesti břicha, nedostatek žaludečních kyselin. Na rukách, vnitřních stranách končetin, krku a tváři se objevují symetrická zarudnutí, otoky a odlupování pokožky, pokožka velmi zdrsní. Z pohledu psychiky nastávají deprese, únava, migrény, nespavost, podrážděnost, ztráta paměti, alergie na světlo, jasné barvy a hudbu. Při neléčení po určitém čase tremor rukou, těžké psychické stavy, halucinace, melancholie. Při onemocnění pelagrou chybí i ostatní vitaminy skupiny B, vit. C, A, E. V našich podmínkách se počáteční projevy nedostatku niacinu projevují spíše nespavostí, podrážděním, nepokojem, těkavostí, rozptýleností, neschopností se soustředit. U starých lidí se to často považuje za senilitu, přitom ve většině případů stačí tento vitamin doplnit.

Bez vitaminu B3 nemůže pracovat mozek. Kromě toho niacin pomáhá likvidovat některé složky cholesterolu a tuků v krvi. Výzkumy jednoznačně prokázaly, že pravidelné podávání vyšších dávek B3 výrazně pomohlo osobám revmatoidní artritidou a osteoporózou. Během několika měsíců docházelo k zlepšení kloubní funkce, zvětšení hybnosti, vytrvalosti a svalové síly. Niacin má při těchto chorobách protizánětlivý účinek a přispívá k hojení poškozených kloubních chrupavek.

NIACIN POMÁHÁ:

  • při cukrovce
  • psychickém vyčerpání
  • revmatoidní artritidě a osteoporóze
  • pomáhá léčit kožní neduhy
  • zlepšuje krevní oběh
  • vyživuje mozek

ZDROJE VITAMINU B3
Niacin je obsažen hlavně v tuňáku, játrech, krocanu, semenech slunečnice, arašídech, kvalitním černém pečivu (ne pouze přibarveném), fazolích, hrachu, pšeničných klíčcích. Nejvíce ho však obsahuje pivovarské droždí, ovšem ne ve formě piva. Pivovarské droždí se dá ve formě tabletek koupit v lékárnách, obsahuje celou škálu vitaminů a minerálních látek. Je vhodné i pro děti, protože se dá nadrtit a užívat ve formě prášku rozpuštěného ve vodě. V obchodech se zdravou výživou se dá koupit práškové lahůdkové droždí, které je také výživově velmi hodnotné, to lze jednoduše přisypávat do všech pokrmů krátce po uvaření (nevařit ho), chuťově to nikdo nepozná a máte jistotu, že celá rodina má pravidelný přísun niacinu a ostatních vitaminů skupiny B. Kdo miluje sladkosti a pije alkohol, ten potřebuje dvakrát až třikrát více B3.© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ