Hlavní stránka  >  Vonokvětka (Osmanthus)

Vonokvětka (Osmanthus)

Osmantus je keř s pichlavými listy a elegantními shluky květů, jejichž vůně je cítit ve městech na jihu Číny poblíž Guilin (Guilin v překladu znamená “Les sladkého Osmantu").
V Číně je Osmantus jednou z deseti tradičních květin pěstovaných pro jejich vůni déle než dva tisíce let. Jejich vůně je velmi sofistikovaná a hraje důležitou roli v tradiční čínských obřadech jako symbol lásky a romantiky. Osmantus se často používá při výrobě parfémů díky svému intenzivnímu aroma, které připomíná meruňku s pudrovým nádechem fialky.

Vonokvětka (Osmanthus) je rod rostlin patřící do čeledě olivovníkovité (Oleaceae). Jsou to dřeviny s jednoduchými vstřícnými listy a bílými nebo žlutavými květy. Plodem je peckovice. Rod zahrnuje 28 druhů a je rozšířen v Asii. Vonokvětka libovonná je zdrojem vonné silice a její květy jsou v Číně používány k aromatizaci čaje. Některé druhy jsou pěstovány jako okrasné keře. V České republice jsou pěstovány zejména různé kultivary vonokvětky cesmínolisté.

Vonokvětky jsou stálezelené keře a malé stromy. Listy jsou jednoduché, vstřícné, řapíkaté, s celokrajnou nebo na okraji pilovitou čepelí. Listy jsou na ploče obvykle žláznatě tečkované. Květy jsou oboupohlavné nebo jednopohlavné, uspořádané ve svazečcích v úžlabí listů nebo v krátkých vrcholových či úžlabních latách. Kalich je zvonkovitý, zakončený 4 laloky. Koruna je obvykle bílá nebo žlutavá, zvonkovitá, válcovitá nebo baňkovitá. Korunní lístky mohou být téměř zcela srostlé nebo až téměř k bázi volné. Tyčinky jsou většinou 2 nebo řidčeji 4 a jsou přirostlé v horní polovině korunní trubky. Semeník je svrchní, srostlý ze dvou plodolistů, v nichž je po 2 vajíčkách. Čnělka je hlavatá nebo dvouklaná. Plodem je peckovice.

Rod zahrnuje asi 28 druhů. Centrum rozšíření je v Číně (včetně Tchaj-wanu), odkud je uváděno 23 druhů, z toho 18 endemických. Největší areál má vonokvětka libovonná (Osmanthus fragrans), která je rozšířena od západního Himálaje přes Čínu po Japonsko a na jih po Indočínu. Vonokvětka ozdobná (O. decorus) se jako jediný druh vyskytuje v západní Asii: v Turecku a na Kavkaze. 

Některé druhy jsou pěstovány i v České republice jako okrasné keře. Nejčastěji je vysazována vonokvětka cesmínolistá (Osmanthus heterophyllus), která je dostupná i v různých okrasných kultivarech. Vonokvětku druhu Osmanthus heterophyllus lze v ČR použít jako okrasnou rostlinu. Je to efektní solitéra. Vonokvětka ozdobná (Osmanthus decorus) je vhodná do živých plotů.

V parfémech:

  • Osmanthus neboli vonokvětka dává parfémům květinový nádech s ovocnými tóny meruňky pro podporu smyslnosti a barevnosti. 


© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ