Respirátory za nejnižší cenu! Již od 1,50 Kč za kus!
Hlavní stránka  >  Železo

Železo

Železo patří mezi základní minerály obsažené jak v rostlinné, tak živočišné stravě. Mezi zdroje železa patří, špenát, vejce, kurkuma, konopná semínka, šípky, ořechy, amalaki, borůvky atd. Vstřebávání železa podporuje vitamin C a měď.

Nedostatek železa se projevuje nejen velkou únavou a sníženou odolností vůči zátěži, ale také poklesem imunity a poruchami soustředění. Železo chybí především vegetariánům a menstruujícím ženám. Železo hraje klíčovou roli v produkci červených krvinek, přičemž reguluje hladinu hemoglobinu. Železo potřebuje k tomu, aby produkovalo dostatek červených krvinek, které jsou navrženy pro transport molekul kyslíku.

Železo je kovovým prvkem, kterého se v lidském těle nachází asi tři až pět gramů. Převážná většina tohoto množství se pak vyskytuje v krvi, konkrétně v červeném barvivu.
Železo se z přijaté potravy vstřebává v žaludku a tenkém střevě. Vzhledem k tomu, že se jeho vstřebatelnost pohybuje jen kolem 10 % z přijatého množství, je denní dávka určena jako přibližně 15 mg.
Vyšší množství by ho měly přijímat menstruující ženy (cca 18 mg) a samozřejmě nastávající maminky, kterým se doporučuje až 25 mg železa denně.
Vstřebávání železa do organismu pak podporuje vitamin C a také měď.
Železo je nezbytné pro správnou cirkulaci kyslíku v krvi, pro látkovou výměnu, ale i činnost imunitního systému. Dále ho potřebujeme pro růst tkání nebo optimální fungování nervového systému.
 
Mezi nejbohatší zdroje železa patří maso a játra. Dále se ve větším množství nachází v melase, dýňových semínkách, máku či sezamu. Nechybí ani v luštěninách, obilných otrubách, ořeších, droždí, sójových produktech či sušených meruňkách. Najdeme ho také v zelenině, například ve špenátu nebo pažitce.
Platí zde, že z rostlinných zdrojů se železo vstřebává o něco hůře než ze zdrojů živočišných. Nedostatek železa je vůbec nejrozšířenějším deficitem na poli minerálních látek. Příčinou je nejčastěji silná menstruace a dále k němu může dojít při větších ztrátách krve doprovázejících zranění.
 
Nedostatkem železa jsou ohroženi také vegetariáni a vegani.
Dlouhodobý deficit železa může vést k anémii (chudokrevnosti), která se projeví pobledlostí, celkovou únavou, třepením nehtů či zhoršenou kvalitou pokožky a vlasů.
 
Naopak přebytek železa, způsobený například bezmyšlenkovitých užíváním doplňků stravy s obsahem železa, vede k poruchám činnosti srdce, slinivky a jater nebo k hnědému zbarvení pokožky.


© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ