Hlavní stránka  >  Zinek

Zinek

Zinek (chemická značka Zn, latinsky Zincum) je měkký lehce tavitelný kov, používaný člověkem již od starověku. Slouží jako součást různých slitin, používá se při výrobě barviv a jeho přítomnost v potravě je nezbytná pro správný vývoj organismu.

Další názvy: Zinek (z bisglycinátu zinečnatého) (TRAACS®) 7,5mg

Zinek se řadí mezi nejzásadnější prvky pro náš organismus, kde se ho nachází kolem dvou gramů, a sice zejména v ledvinách, játrech a svalech. Kromě toho, že působí antivirově, je důležitý pro aktivaci (správné vstřebávání) vitaminu A. Neobejdeme se bez něj v případě, že si chceme zajistit správný vývoj buněk atd., optimální produkci různých hormonů, fungování imunitního systému či správné regenerační procesy v těle. Zinek urychluje hojení ran a jizev a je důležitý pro pokožku při výskytu akné, lupénky apod. Uplatňuje se při léčbě křečových žil, padání vlasů, různých druhů akné, a dokonce i při anémii. Nejlepšími zdroji zinku jsou kromě masa a mléčných výrobků vejce, obiloviny, luštěniny nebo kořenová zelenina. Mezi bohaté veganské zdroje pak ještě řadíme pšeničné klíčky, mák, dýňová nebo sezamová semínka a oves.

Ke zvýšenému vyplavování zinku z organismu dochází při stresu či nedostatečné výživě, kdy se vedle absence živočišných produktů konzumuje příliš výrobků z mouky. Nedostatek zinku není výjimečný ani během užívání hormonální antikoncepce. V těle se projeví horší látkovou výměnou, vypadáváním vlasů, zhoršenou kvalitou pleti, vyšší náchylností k infekčním nemocem, dlouhotrvajícím hojením ran a v neposlední řadě i ztrátou chuťových a čichových vjemů. Denní dávka zinku se dle různých doporučení pohybuje mezi 10 a 20 mg denně, přičemž v těhotenství, během zvýšeného stresu a při výskytu různých vážných nemocí včetně rakoviny je nutno toto množství zvýšit až na 180 mg denně. Případné předávkování zinkem hrozí až u vysokých dávek a projeví se bolestí hlavy, zvracením nebo potížemi se zažíváním. U dlouhodobého předávkování pak hrozí hypochromní anémie.© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ