Balíkovna od 59 Kč!
Hlavní stránka  >  Buk lesní (Fagus sylvatica)

Buk lesní (Fagus sylvatica)

Další názvy: Fagus silvatica L., Common beech, European beech, sylvatica lesní, bůček

Buk lesní je statný, opadavý strom z čeledi bukovitých, Fagaceae, dorůstající výšky 40-50 m. Má štíhlý, válcovitý kmen a kuželovitou, rozložitou korunu. Jeho kořenový systém je srdcovitý, se silnými všestrannými kořeny. Kůra buku je hladká, stříbřitě šedá. Bukové listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, má samčí i samičí květy. Kvete v dubnu a květnu. Plody jsou křídlaté, trojboké nažky, bukvice. Buk se dožívá 200-400 let a plodit začíná ve věku 50-80 let. Buk lesní je hojně rozšířen ve střední, západní a jižní Evropě. V ČR roste skoro po celém území od 500 do 800 m.n.m. Předmětem sběru jsou pupeny. Buk obsahuje třísloviny, flavonoidy, antokyany a kyselinu šťavelovou. Z pupenů buku se nejčastěji připravuje tinktura. Nejsou popsány nežádoucí účinky a kontraindikace. Pro člověka jsou bukvice mírně jedovaté, pražením se jejich toxicita snižuje. Při nadměrné konzumaci může dojít k bolestem hlavy, nevolnosti a průjmu.

Bukvice dříve sloužily jako potrava v dobách nouze, vyráběl se z nich olej a mouka. Dnes se k léčebným účelům používají kůra, listy a plody buku, které mají stahující, protizánětlivé a dezinfekční účinky. Mladé bukové listy se využívají v kosmetice, kde působí proti stárnutí kůže.
Čaj z bukové kůry působí na svědivé vyrážky, odvar z bukových listů ve formě obkladu pomáhá při ječném zrnu v oku.
Buk odvádí horko a ochlazuje. Současná medicína využívá tzv. bukový dehet, jenž se získává z bukového dřeva destilací, zevně k léčbě kožních onemocnění, např. při růži, července, zánětu nehtového lůžka, na zanícená místa na kůži či v příp. špatně se hojících ran.
Bukové dřevo je také součástí aktivního uhlí používaného při akutních průjmech a bakteriálních infekcích. Tradičně využívá lidová medicína buku při nadýmání, plynatosti, zánětu tlustého střeva, ulcerózní kolitidě, dráždivém trakčníku, zánětu slepého střeva a při průjmu. Má výborné absorpční schopnosti, čistí a dezinfikuje.

Bukvice se dají konzumovat jako potravina, ale pouze v malém množství. Pupeny buku působí při zánětu ledvin, posilují imunitu a lze je brát v případě alergie, protože mají antihistaminový účinek a podporují činnost jaterních makrofágů.
Buk též napomáhá vylučování kyseliny močové a snižuje hladinu cholesterolu. Podporuje funkci jater a zdravý stav kloubů. Působí i jako vhodný drenážní prostředek, rozpouští močový písek, je dobrým antioxidantem. Buk lesní obsahují Bachovy květové esence, které jsou určeny příliš kritickým lidem.



© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ